Има мълчаливо съгласие в полза на "Вива", постанови съдът, ясно подчертава финансовият ежедневник "Пари". ВАС окончателно даде БТК на "Вива венчърс", присъединява се и "Новинар". На практика това означава, че в най-кратки срокове изпълнителният съвет на АП трябва да покани "Вива Венчърс" за окончателно подписване на договора, посочва "Дневник". От АП заявиха, че предстои да се запознаят с решението на ВАС и ще преценят какво следва оттук нататък за приватизационната процедура, посочва изданието.
Според източници на "Труд", близки до сделката, агенцията все още не е получила разрешение от премиера Симеон Сакскобургготски и партньора му Ахмед Доган за сключване на сделка. Каквото и да правят и каквото и да казват магистратите, няма да купят БТК, категоричен е и високопоставен човек от изпълнителната власт, изтъква "Труд". От "Вива венчърс" казаха, че веднага могат да подпишат договора, изтъква "24 часа". Още не сме получили официално решение на съда, като се запознаем с него, ще имаме и позиция по въпроса, отразява "Дневник" реакцията, изразена от правителственият говорител Димитър Цонев.
"Има груба намеса в съдебната власт", извежда в заглавие казаното от шефа на ВАС в оставка "Монитор". Владислав Славов обвини парламента и кабинета, пише изданието по повод коментара на Славов относно началото на процедурата по избор на нов шеф на съда. Според конституцията у нас изпълнителната и съдебната власт са разделени и нямат право да се месят взаимно, припомня изданието.
Според гласуваните промени в конституцията прокурорите, съдиите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност само при изпълнение на служебните си задължения, резюмира "Стандарт" направените промени в Конституцията. Срещу магистратите не може да бъде повдигнато обвинение без разрешение на Висшия съдебен съвет. Административните ръководители в съдебната власт, с изключение на шефовете на ВАС, ВКС и главния прокурор, се назначават за срок от 5 г. с право на втори мандат. Магистратите ще стават несменяеми с решение на ВСС след навършване на петгодишен стаж. Те задължително се пенсионират на 65 г., допълва изданието.
230 депутати единодушно промениха конституцията, обявява "Труд". 230 депутати станаха на крака и казаха един по един "да" за промените, допълва "24 часа". Десетима пропуснаха гласуването. Някои задрямаха, докато чакаха да кажат "да", проявява своята наблюдателност "Стандарт". Депутатите от ПГ на ОДС бяха единствени, в чиито редици нямаше отсъстващи при окончателното гласуване на поправките в конституцията в частта й за съдебната власт, изтъква "Новинар". Промените в конституцията са необходимо, но недостатъчно условие за реформата в съдебната власт, добавя вестникът коментара на президента Първанов.
"Дневник" илюстрира интересът на посланиците към гласуването на промените, като помества снимка на посланиците на Великобритания, на САЩ и на Франция, които проследиха цялата процедура, както отбелязва вестникът. Преди два месеца еврокомисарят Гюнтер Ферхойген ултимативно предупреди, че ако конституцията не бъде променена до края на септември, България няма да приключи преговорите за ЕС през 2004 г, напомня накратко вестник "Сега".
Ех, Европо, ще ни изядеш, емоционално озаглавява "Труд" редакционния си коментар. Повод за този коментар са данните, изнесени вчера на семинар, посветен на безопасността и качеството на храните като европейска перспектива за България. Близо 2/3 от 9600 български фирми ще трябва да хлопнат кепенците, ако днес ни приемат в ЕС. Едва 3,5 на сто от родните производители на храни и напитки са покрили евронормите за качество, сочат данните.
Българската храна не става за пазарите в Европа, директен е вестник "Виж". Най-застрашени от закриване са главно малките фирми, които произвеждат месо, мляко, яйца и тези от консервната промишленост. изброява вестникът, но не пропуска да отбележи, че 40% от консервните предприятия вече не работят. Според Закона за храните гратисният период за хармонизиране с евростандартите за големите компании е до 2005 г., а за малките - до 2006 г., посочва "Дневник". А "Стандарт" добавя, че инвестициите за модернизиране са по силите едва на 25 на сто от фирмите. Останалите нямат шанс да оцелеят в ЕС.
"Егоизмът на Запада може да ви спре за Европа", казва в интервю за "24 часа" 91-годишният Ото фон Хабсбург, братовчед на премиера и пряк наследник на австро-унгарската корона - в последните десетилетия президент на Международния паневропейски съюз. "А ако победи егоизмът?", пита изданието. "Най-важното нещо е сигурността. Без сигурност няма прогрес, а капиталите са възможно най-плашливото нещо в света. Когато сме в един блок, заплахите не те засягат. И това е от абсолютно решаващо значение", отговаря фон Хабсбург изразявайки увереност, че ЕС ще ни вземе и заради здравия разум, но и по харесване. Ако дяволът иска да се моли, ние не бива да му пречим, коментира назначението на Бриго Аспарухов братовчедът на премиера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!