Ако бъдещето на Ирак не беше поставено под въпрос, председателят на ООН Кофи Анан можеше да бъде поласкан от американското предложение за международни сили, пише по темата "Монд". Британският "Индипендънт" коментира 15-минутното обръщение на американския президент Джордж Буш. Макар САЩ да водят преговори за нова резолюция за Ирак, всъщност президентът призовава не към приключване, а към разширяване на американското участие в умиротворяването и възстановяването на страната, отбелязва изданието. Речта на президента на САЩ трябва да се превърне в ответен удар на критиките, в това число на неговите съперници на предстоящите президентски избори, които призовават да бъдат върнати американските войници у дома им. "Индипендънт" напомня, че окупацията на Ирак изразходва 1 млрд. долара за седмица, а в своята реч Буш иска още.
Друга тема, която заема широко място в европейската преса е, съдбата на "пътната карта" за Близкия изток. "Край на пътната карта", обявява "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Според френския "Либерасион" приложението на пътната карта в първата фаза също е провал. Изданието вини Арафат и Шарон. Британският "Дейли телеграф" търси вината за създалата се ситуация след оставката на Махмуд Абас в самия лидер Арафат, който се отказа за отстъпи на премиера контрола върху безопасността. Абас беше принуден да се оттегли от специално създадената за него длъжност под натиска на човека, когото планираше да замести, пише изданието. Според "Дейли телеграф" надеждите за мир ще нараснат, ако Америка и Европа заедно се противопоставят на Арафат. Изданието се аргументира като пише, че всеки път, когато Арафат прибягва до насилие, са го възнаграждавали с нови мирни инициативи. А сега това не трябва да се случи, подчертава изданието.
Сега Буш търси 87 млрд. долара от Конгреса за дълъг престой в Ирак, напомня "Таймс". Вестникът публикува резултатите от поръчано собствено социологическо проучване, според което преднината на лейбъристите се увеличава. Лейбъристите печелят с 39 на сто доверието на британците срещу 34 % за консерваторите. В свой коментар "Таймс" отбелязва, че не биха съществували разногласия, ако имаше идеална държава. В тази държава полицаи щяха да бъдат англичаните, любовници - французите, техници - германците и готвачи - италианците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!