И това не е всичко, четем в репортажа на специалните пратеници на "Труд". Няколко часа по-късно патрул от български и американски войници е бил сериозно замерван с камъни от шиитското население.
"Притесняваме се. Американците имат опит, но си отиват, а ние сме малко", коментира пред "Труд" български войник. Янките обяснили на българите още при първия инструктаж, че войната не е свършила, нищо че активните бойни действия приключиха на 1 май. След като 1000 американски морски пехотинци напуснат Кербала в понеделник, сигурността трябва да бъде поета от българския батальон, пояснява "Труд". Край Кербала има и полски войски, но те са в близкия град Хила, където имаше въоръжени сблъсъци. Досега американците са правили всичко. Те са охранявали улиците, обучавали са местната полиция.
За неочакваните задачи пред българския контингент в Ирак, пише и "Сега". И се позовава на репортаж в "Уолстрийт джърнъл", където пише: "Българите не са готови да поемат управлението на града". Това констатира репортерът на "Уолстрийт джърнъл", който присъствал при сдаването на властта в Кербала от коменданта подп. Лопес на полк. Панайот Панайотов.
"Министърът на образованието не е надежден - предупреждава американският комендант. - Министърът по въпросите на медиите трябва да бъде уволнен, защото цензурира вестниците, а министърът на спорта е виновен за политическите уволнения на 400 служители. Трябва да ги наблюдаваш много внимателно", съветва подп. Лопес.
"Полк. Панайотов е учуден - пише "Уолстрийт джърнъл". - Той е пристигнал в Кербала с мисълта да гарантира сигурността, а не да е пастир на местните политици. Затова заявява на американците, че ще се придържа към първоначалния план за сигурност. "
"Затова не е ясно кой ще управлява Кербала от вторник, когато Лопес и контингентът му от 1000 души си отидат вкъщи", заключава "Уолстрийт джърнъл".
Соломон Паси лети за Багдад, ще дарява лекарства, допълва "Стандарт" иракската картинка, която вече е част от българския пейзаж. Външният ни министър щял да се срещне ръководителя на временната власт в Ирак Пол Бремър, но не се предвиждало да посети българския батальон, който, както стана ясно, дотогава ще е поел управлението на Кербала.
А във вътрешен план нанасяме "удар по едрите в чейнджа", отбелязва "24 часа". Става дума за връзване на валутния курс в обменните бюра с курса на БНБ, пояснява "Монитор". Или, както пише "24 часа", ако продаваш по курс, различен от централния с повече от 10%, трябва да имаш предварителен писмен договор. Договорите ще са по предварителен образец - на български и на английски. Това предполага, ако клиент забележи измама, да може да се оттегли във всеки момент до подписването на договора, пояснява часовият вестник.
Ала по същото време и природата ни нанесе удар - вече се минава пеша през Дунава, убеждаваме се от първа страница на "Труд". Снимката под главата на "Труд" е с дата 21 август 2003 г. На нея виждаме как видинчани газят из пясъка на пресъхналия Дунав. Нивото на реката е незапомнено ниско от десетилетия насам, пише изданието, вече може спокойно да се прецапа до румънския бряг. Изглежда му мина времето и на Дунав мост-2, пише в коментарната си рубрика "Труд". Проучванията струваха около 200 000 евро. Оказа се обаче, че от мост май няма нужда, до Влашко и пеша се стига. Не е ли по-добре тогава да му спретнем едно шосе до съседите, пита шеговито "Труд".
Хуморът в съботната преса е обаче по-скоро черен, тъй като новините изобилстват от катастрофи, убийства и инциденти. Два примера от първа страница на "Стандарт". Оси нападнаха родилен дом, гласи водещото заглавие на изданието. Смайващото обаче е, че става дума за най-старата родилна клиника "Шейново". И още: щъркели, кръжащи край Варна, се сблъскаха със самолет. По чудо е била избегната аварията.
"Труд" обаче на черен фон дава своята равносмета на "черното денонощие": почина кметът на Сливинца, прободен с нож в сърцето; почина момичето с присадено сърце и бял дроб; 25 катастрофи окървавиха страната.
От обичайните страници на светската хроника в пресата пък съзираме снимки от погребението на разстреляния в София Фатик. "Изпратиха Фатик в бял ковчег, обкован със злато", пише "Стандарт". Следват и различни списъци на близките на сенчестия бос: Боян Радев, Георги Илиев от "ВИС" и Димитър Джамов, певицата Мария Грънчарова и Красимир Райдовски, шеф на пресцентъра в правителството на Виденов. Към тях "24 часа" допълва имената на Евгения Живкова, както и вестта, че проф. Александър Чирков пратил венец.
"Монитор", връщайки се към местните избори, не може да проумее друго: как така управляващите от НДСВ решиха да увенчаят изборите, неиздигайки кандидат в град Баня, където ще гласува техният лидер и премиер Симеон Сакскобургготски. Така ще се стигне до парадоксалната ситуация, в която или премиерът ще се въздържи да гласува на избори, или ще гласува за противниците си от СДС, пише "Монитор". Може и да пусне бяла бюлетина, размишлява "Монитор", но допълва: това не е вот. А един лидер не може да не гласува, това го пише и в букварчетата по политика.
Социологът Андрей Райчев пък коментира във "Сега", че в края на ХХ в. България беше поделена между Симеон Втори и Симеон Втори. "Първият беше много възпитан човек (по-скоро испанец по манталитет) и аристократ, а вторият - мит и призрак. Ние обаче избрахме призрака, който влезе в българската политика. Като резултат от което в края на този летен сезон земите на Кобургите засенчиха даже темата за депутатските кюфтета. Представяте ли си?!", коментира Андрей Райчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!