"Фигаро" съобщава, че фермерите в страната, които все още страдат от последиците от епидемията "луда крава", сега са най-силно засегнати от горещото време и свързаната с него суша. Същевременно в днешният си брой "Монд" поставя на дневен ред опасността от въвеждането на режим на тока заради горещините, обхванали страната. Заради тази опасност френската електрическа компания (EDF) получи разрешение да не спазва строго нормите свързани с опазването на околната среда при производството на електроенергия, съобщава изданието.
В същото време френският министър на екологията отправи апел към французите за "по-цивилизовано" и по-пестеливо използване на електроенергия. На свой ред здравният министър Жан-Франсоа Матей отрече, че е подценил последствията от жегите, свързани със здравето на хората, и обяви ,че ще бъде открит "зелен телефон", на който гражданите ще могат да получават съвети за това как да се предпазват от големите горещини, посочва "Монд".
Едновременно с това болниците, особено в Ил-дьо-Франс трябва да се справят с истинска "епидемия", съобщава "Паризиен". Изданието цитира председателя на лекарския координационен център, който определя ситуацията като национална здравна катастрофа. Лекарите все повече алармират за опасната ситуация най-вече в спешните отделения, отбелязва изданието. Един от лекарите дори сравнява условията на работа в момента с условията във военнополева болница, защото някои от пациентите, засегнати от горещините, са оставени да лежат на пода, отбелязва "Паризиен".
"Фигаро" отправя поглед и към Близкия изток, като публикува интервю с израелския премиер Ариел Шерон под заглавие "Палестинците отказват да изпълнят обещанията си". Позицията на Шарон остава твърда, отбелязва изданието. Шарон осъжда пасивността на палестинската власт по отношение на борбата с тероризма. Според израелския премиер палестинските екстремисти са се възползвали от обявеното на 25 юли примирие, за да реорганизират мрежите си и да възстановят оръжейния си арсенал.
По въпроса за Близкия изток се произнася и германския "Берлинер Цайтунг", който добавя, че според израелския премиер напредък в мирния процес не може да има, ако палестинското правителство не се бори срещу екстремизма.
Британските вестници са настроени на вълна съдебно разследване. Но определено "Индипендънт" води с многобройните си публикации по аферата. Двама репортери, една история. Под това заглавие "Индипендънт" съобщава за вчерашното събитие по време на втория ден от разследването "Кели" - разпита на двама журналисти от Би Би Си. Като резултат от разпита следва, че ръководителят на пресслужбата на правителството Алистър Кембъл е подправил досието на разузнаването така, че заплахата от иракското оръжие да изглежда много по-голяма, отбелязва вестникът. За това съобщил на журналистите и покойният Кели, който е участвал в съставянето на досието, допълва изданието. Репортерът повярва, че разобличаването на Кели са клюки, пише в друг свой материал вестникът.
Въпрос след въпрос Андрю Гилигън, кореспондентът на Радио 4 на Би Би Си, защитаваше своята работа като журналист, но допуска и грешки, пише "Индипендънт". По време на разпита, продължил четири часа и 11 минути, Гилигън често се засягаше.
По темата има отношение има и германският "Ди Велт". Андрю Гилигън е репортерът, чийто репортаж на 29 май отвори кутията на Пандора с бедите, пише вестникът. След него лорд Хътън разпита ръководителят на научния отдел на Би Би Си Сюзън Уотс, която също е имала контакти с Кели. След това дойде редът на Ричард Самбрук, директорът на новинарския отдел на Би Би Си, съобщава вестникът.
"Таймс" прави извода, че репортерите на Би Би Си са демонстрирали в съда какво е качествена журналистика и че тя трябва да бъде защитавана. Достоверността на направените признания не предизвиква съмнение, доколкото журналистите са представили записи на разговорите си с Кели, посочва "Индипендънт". Според вестника тези свидетелства ще укрепят позициите на Би Би Си в конфронтацията с правителството. Рано или късно разследването ще стигне до един от най-важните въпроси - оправдано ли е било участието на Великобритания във войната в Ирак, пише изданието.
"Гардиън" пък е впечатлен от големия ръст продажби на мелодии за мобилни телефони чрез интернет. Вестникът обяснява, че вместо звукозаписните фирми да се оплакват от загубата на интерес към дисковете и касетите и да се съдят с хората, които по принцип свалят нелегално музика от Интернет, са длъжни сами да се заемат с разработването на нови средства за доставянето на музика до любители й.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!