Оставката е силен инструмент за натиск, особено при стартирана бюджетна процедура, посочва седмичникът и логично задава въпросът какво следва, ако премиерът приеме или отхвърли оттеглянето на финансовия министър. Ако се случи първото, позициите на Велчев в правителството силно ще се укрепят и той ще бъде в състояние да продължи провежданата досега консервативна фискална политика. В случай че премиерът приеме оставката, новият финансов министър ще бъде компромисна и склонна на компромиси фигура, коментира изданието и добавя - тогава силните в правителството ще останат двама: Пламен Панайотов и Лидия Шулева.
Премахването на Панайотов е официалната цел на кръга "Новото време", разкрива седмичникът "168 часа". Кръгът иска свикването на конгрес на НДСВ веднага след изборите наесен за смяна на политическото ръководство и приемане на нов политически устав, съобщава вестникът. Нововремците били бесни от факта, че изпадат все повече в периферията на управлението (част от сменените министри и зам.-министри бяха хора на клуба) и което е по-лошото - пресичат се някои канали за финансиране, отбелязва "168 часа". Според седмичното издание Симеон имал намерение за генерален ремонт на кабинета до края на година. Новите рокади в кабинета са готвени по случай изтичането на 800-те дни през октомври, твърдят пред вестника близки до премиера източници. Датата се пада в началото на октомври и ще бъде важна и по още една причина - само 20 дни преди първия тур на местните избори, смята "168 часа".
800-те дни почти минаха, категоричен е "Капитал". Идващата седмица изтичат 800-те дни, откакто сегашният министър-председател прочете от имението си във Врана обръщение, в което начерта основните приоритети на бъдещото си управление, посочва изданието и публикува таблица, където са събрани конкретните обещания (26 на брой), посредством които трябваше да се промени животът на хората. Срещу почти всяко стои "Неизпълнено" или "Горе-долу". Трябва да се има предвид, че неизпълнението на някои от неразумните обещания е по-скоро плюс, отколкото минус, коментира "Капитал".
Партиите нелегално търсят пари за изборите, известява "168 часа". Емисари на политическите партии обикалят страната и притискат бизнесмени, предприемачи и търговци да дават пари за предизборната кампания на местните избори, твърди седмичникът. Най-силно присъствието в момента било по морето, където поради големия наплив на туристи имало най-много пари в обръщение. В един от черноморските ни курорти дори се стигнало до куриоза собственик на голям хотел в близост до плажа в един и същи ден да бъде посетен от представители на три политически партии, които искали пари. "Правителството затвори голяма част от кранчетата, от които досега се финансираха големите партии. В момента сме принудени да импровизираме", обяснява нашествието пред часовия седмичник човек от партийна централа, отговарящ за Южното Черноморие.
"Капитал" отбелязва, че в предизборна ситуация употребата и на най-популярния спорт - футболът, е твърде разпространена в България. Емблематичният случай е в Петрич. Преди изборите през 1999 г. местният футболен клуб "Беласица" разкритикува кмета Чопаков и подкрепи кандидатурата на сегашния градоначалник, припомня изданието и посвещава водещата си тема на схемата на финансирането в България на футбола. Най-популярният спорт у нас функционира по губещи схеми, но осигурява имидж, реклама и изпиране на лоша репутация. Поради липсата на естествено зрелище в момента се култивира изкуствена футболна интрига с помощта на медиите - скандали, обвинения в продадени мачове, сражения между фенклубове и полиция, посочва вестникът. Трансферните фантасмагории са начин за влудяване на публиката, продължава изданието. Но въпреки лошия си имидж и сигнали за уговорени мачове, корупция и насилие, българският футбол ползва в администрирането си услугите на доста служители от съдебната власт. В момента специализираните комисии на БФС ползват услугите на много съдии, прокурори и дори на един от конституционните съдии - Георги Марков, който е в изпълкома на съюза, изтъква в темата на броя си "Капитал". Въпреки това футболните олигарси от А група сглобяват сценария на първенството. Сезон 2003/2004, който започна този уикенд, стартира с предсезонна битка между клубовете чий човек да влезе в постоянните комисии и най-вече в съдийската - която определя кой рефер ще свири дадена футболна среща.
Лято е все пак, напомня развлекателното приложение на седмичника "Капитал лайт". С какво подръка трябва да ви виждат край морето на лято 2003? Първото правило е комфортът - плажната ви чанта да бъде с достатъчна вместимост, за да поеме бански, кърпата, задължителното вече парео, цялата ви защитна козметика, бутилка минерална вода и разтоварващо четво. Второто правило е - повече яркост и ексцентричност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!