"Фигаро" пише: "Враждебността спрямо американците в Ирак нараства". Според "Републикен Лорен" американското присъствие там има обратен ефект на целите на Вашингтон. Изданието смята, че свалянето на Саддам е предизвикало само анархията, която впоследствие е обхванала целия Ирак.
Саддам се спасява от преследващите го, защото той почти през цялото време бяга, гласи заглавие на вестник "Таймс". Под това заглавие кореспондентът на вестника пише как през няколко часа Саддам се мести от място на място, като непрекъснато е дегизиран и разчита единствено на най-проверените членове на неговия клан. Вестникът съобщава за вчерашната пресконференция на ген.-майор Рей Одиерно, който командва операцията по залавянето на Саддам. Генералът заяви, че неговите подчинени няколко пъти вече са попадали на следи на Саддам и са се разминали с него единствено поради факта, че той сменя укритията си на "всеки три-четири часа"?, но и че рано или късно ще бъде хванат, пише изданието.
"Гардиън" пък обръща внимание на трудностите, с които се сблъскват американците, опитващи да унищожат ръководството на "Ал Кайда". Става дума не за преследване на членове на организацията, а за вече заловени. Иранските власти са арестували ръководители на "Ал Кайда" на иранска територия и сега иранските власти ги използват във "войната на нерви" със САЩ, съобщава изданието. Сред арестуваните членове на "Ал Кайда" са египтянинът Саиф ал Адел, който се смята за един от водещите фигури на военната организация, както и един от синовете на Осама бин Ладен - Саад.
Френският "Монд" фокусира вниманието върху опита от изтеклите две години след 11 септември, които се превърнаха в жестока поука за целия свят. Вестникът поставя акцент и върху неуспешните методи на Вашингтон да смаже терористичните гнезда чрез отрязване на финансовите средства. Но атентатите в Момбаса, Бали и сега в Джаркарта показват, че проблемът все още не е решен и стои на дневен ред, допълва изданието.
Според "Дерниер Новел д'Елзас" не трябва да се радваме, че всеки следващ атентат не е в Западна Европа, защото когато броим жертвите, неминуемо виждаме много граждани и на страните от западния свят. А вестник "Либерте дьо Лес" добавя: "седейки на хладно в своя Овален кабинет, Дж. Буш започва да осъзнава, че е по-лесно да водиш война, отколкото да поддържаш мир".
Австрийската преса пък отправя поглед към евентуалната политическа кариера на Арнолд Шварценегер.
"Ди Пресе" защитава правото холивудската филмова звезда да се кандидатира за губернатор на Калифорния, без да се съмнява дали тази работа е подходяща за него. "Не е необходимо да си професор, за да станеш политик", смята изданието. Вестникът го описва като "прекрасен австриец", "симпатичен" и "успяващ", но се чуди дали неговите качества се нуждаят от сделка с дефицита, който изпитва щатът Калифорния, и щатските проблеми в енергийния сектор. Друг австрийски вестник, "Дер Щандарт", е на мнение, че ангажирайки се с политика, актьорът предприема хитър ход, защото според вестника той скоро ще бъде стар, за да участва в филмовите екшъни. "Трудно е да си представим терминатор със старо лице и страдащ от подагра", пише изданието. Така че "Дер Щандарт" пожелава успех на Арни в бъдещите избори.
Анархията с немския правопис занимава германската преса. В статия си "Франкфуртер Алгемейне Цайтунг" отбелязва, че пет години реформа по отношение на правописа са предизвикали хаос. Въпреки че 80% от всички нови книги са публикувани с новия правопис, само 22% от германците спазват новите правила, пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!