"Криза: Велчев подаде оставка", излиза с водещо заглавие "Монитор". Премиерът, министрите и депутатите изненадани от решението, изтъква изданието.
Вратата към кризата е широко отворена, смята и "Дневник". Оставката на финансовия министър навсякъде по света е най-важната оставка след оставката на самия министър-председател, отбелязва вестникът. Милен Велчев е дори нещо повече от финансов министър. Той е слънчевият сплит на кабинета. Неговото влияние е не само политическо. Велчев е свързан със здрави приятелски връзки с истинските архитекти на проекта "Сакскобургготски", така че напускането и замяната му с някой друг не е рутинна операция, като да разместиш Николай Василев и Лидия Шулева или да смениш Божидар Финков със Славчо Богоев, коментира "Дневник".
Финансовият министър Милен Велчев последва заместника си Красимир Катев и в сряда вечерта хвърли оставката си пред премиера, съобщава "Труд" и се опитва да изброи мотивите. Мотивите са, че управляващото мнозинство не е подкрепило консервативната фискална политика, че депутатите не са подкрепили закриването на безмитните магазини, пише изданието. Последна капка наляло "бездействието на МВР по разкриването на виновника за злепоставянето му чрез разпространяване на невярна информация за нерегламентирани контакти с лица със съмнителна репутация". Във финансовото министерство обичат да подават оставки, но още не са се научили да ги обясняват убедително. Ако мотивите на Велчев са истински, те изглеждат доста закъснели, реагира "Дневник".
Милен Велчев е изнудван с нещо голямо, убеден е вестник "24 часа". "От седмици няколко човека с високо положение в държавата му намекнаха, че започва атака срещу него и тя е с благословията на ДПС", лансира вестникът обяснението на близък до министъра.
Часовият вестник се спира и на другите версии за вчерашната оставка.
Версия 1-ва: Премиерът наскоро уведомил икономическия екип за намерението си за прехвърли всички свои функции на Пламен Панайотов. Това означава, че той ще контролира Велчев по линия и на парите.
Версия 2-ра. Депутатите от ДПС и част от НДСВ заявили на 29-и миналия месец, че ще му искат оставката заради намерението да затвори безмитните магазини.
Версия 3-та. Велчев и заместникът му Катев блъфират с оставките, за да свалят цените на българските брейди облигации.
И версия 4-та според "24 часа" - финансовият министър предприема сериозно предупреждение към колегите си, че финансите на държавата не са в цветущо състояние.
Възможно е и просто да става дума за операция "Измъкване" - със странната оставка/уволнение Гати повлече крак, Катев го последва, сега и Велчев и като героите от ракиената реклама скоро ще могат да въздъхнат в лондонското сити под благосклонния поглед на принц Кирил: "Събрахме се!", предполага "Дневник".
Оттук нататък премиерът ще размисли над ситуацията, цитира вестник "Сега" самия Велчев. Изданието изтъква, че Симеон е скрил от министрите оставката на Милен Велчев.
Какво трябва да стане сега, пита "Стандарт". Само едно - Симеон да не приеме оставката. А да удари рамо на Велчев. Като подкрепи политика му, защото тя носи финансова стабилност. И вдига кредитния ни рейтинг. Така че премиерът е на ход. Той трябва спешно да отреже напъните на амбулантните политици. В противен случай всички да си ходят, заключава в редакционния си коментар изданието.
Опозицията предрича разпад на правителството, съгласява се и финансовият всекидневник "Пари". Но е пределно известно едно, напомня "Труд": дори в държава, управлявана от цар, хазната има нужда от пъдар.
Междувременно кабинетът прие бюджетната рамка до 2006 г., известяват днешните вестници. Без Велчев - хаос и с пенсиите, коментира "Стандарт". От 2004 г. ще бъде премахнат таванът на пенсиите. Ще има междинен таван и той вероятно ще е 500 лева, но от него ще бъдат засегнати съвсем малък брой пенсионери, уточнява "Сега".
Вторичният таван се налага заради парите на някои пенсионери, които може да стигнат до няколко хиляди лева, обяснява "Монитор". Всяка година ще се увеличава и необлагаемият минимум за доходите на хората, добавя "Стандарт".
И още по темата пари. Рекламата на ЕС за 2003 г. за разширяването ще струва 10 млн. евро, цитира "Дневник" "Еурообзървър". Интересно според "Дневник" е разпределението на информационния бюджет за тази година. Излиза, че рекламата ще бъде най-скъпа в Румъния. Кампанията там ще струва 1,5 млн. евро, въпреки че страната се очаква да се присъедини към ЕС заедно с България най-рано през 2007 г., отбелязва вестникът. А София ще получи за цялата година 700 000 евро, което е увеличение със 70 000 спрямо миналата година и е два пъти повече в сравнение с 2000 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!