"Капитал" обаче се обръща към социолозите и отбелязва: "Слаб интерес към местните избори". Едва 17% заявяват интерес да гласуват, а 34,4% декларират, че изобщо не се интересуват от изборите.
Според в. "Седем" вече са готови основните политически сметки: БСП разчиства терен и обмисля кадри за бъдещо правителство, докато десницата се рои и е обект на нерегламентирани заплахи, включително от прокуратурата. Изданието съобщава за такива заплахи от страна на небезизвестния прокурор Спартак Дочев към Надежда Михайлова.
НДСВ ще събира с бинго пари за изборите, отбелязва "168 часа" и така затваря кръга от темата "избори".
Ясен е обаче "черният списък за митниците", пише "Капитал". А именно - кои са "некоректните фирми", кои са техните собственици, с какво търгуват, от кои страни внасят.
"1,1 млн. лв. е изпрал Самоковеца", сочат данни на "168 часа". Националната следствена служба вече разследва фирми на бизнесмена Константин Димитров. Делото под номер 117/2003 идвало да покаже дали Самоковеца наистина е знаел за престъплението. Изданието се опитва и да разбере и друго: как през 2002 г. Самоковеца е придобил лондонския си апартамент за сумата от 603 000 английски лири - в пренесени в куфарче пари или чрез някаква банкова операция?
За "детството на контрабандните канали" разказва "Капитал". След което публикува извлечение от секретния доклад на МВР от 1991 г. (подписан от тогавашния вътрешен министър Христо Данов), от който става ясно, че бившата ДС до 1989 г. е създала и управлявала тези канали. Известната фирма 'Кинтекс" е изнасяла оръжие до 1985 г., но в решението се говори още за износ на злато, битова техника и "медикаменти, намиращи се под контрола на Международната здравна организация" (каквото и да означава това).
"Седем" търси нелегалност в политиката и пита: имало ли е през седмицата опит за преврат в СДС, чрез който Никола Николов е искал да обсеби цялата власт (дискусията се отлага за септември). И още - историкът Веселин Методиев (бивш вицепремиер) излага своите аргументи за жизнеспособността на дясното в България: първо, борбата с всякакви тоталитарни практики (антикомунизмът); второ, народната партия на хора, чувстващи се равни пред закона; трето - християндемокрация; четвърто - граждани, а не поданици.
От страниците на "Седем" политологът Иван Кръстев призовава "да върнем гражданите в политиката". Той определя нещата така: демокрацията в България е проблем на емоция, не на политика. Тя е и перманентен скандал. Затова хората се затварят, болшинството започва да оценява положително как се е живяло преди 1989 г., капитализмът се криминализира, а противоречията Европа-САЩ допълнително влошават нещата.
С усещането за безнаказаност "Капитал" обяснява и един от основните ни летни проблеми - горските пожари и дървената мафия. "В Разлог е модерно да си контрабандист", цитира изданието казаното на един лесничей, а после и думите на 5-годишното момче Вики, което казва на баба си: "Не искам гора на парчета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!