А иначе френската преса е обърнала поглед другаде - към Либерия, където "един народ причинява смъртта си", пише "Нор еклер". Някои от публикуваните снимки са толкова непоносими, че е трудно обяснимо защо един американски президент отказа да участва в операция с мандат на ООН, пише изданието.
"Паризиен" разпитва ръководител на движението "Действия срещу глада", завърнал се от страната на "освободените роби". По негови данни три от всеки 400 деца рискуват да умрат от недостиг на храна. А в дългосрочен план от това са застрашени близо 1 млн. души.
След десет години убийствено насилие, Либерия е на ръба на хуманитарната катастрофа, констатира "Либерасион". Прочутият карикатурист на изданието Вилем също реагира по темата. На рисунката в броя виждаме пейзаж, наситен с ранени, където обаче един от тях казва на останалите: "Американците ще дойдат в Либерия само при условие че открият тук оръжия за масово унищожение".
"Фигаро" твърди, че "войниците на мира" все пак ще отидат в Монровия, но дебаркирането ще отнеме три седмици. Архиепископът на либерийската столица отново е призовал американците за помощ. Според "Фигаро" обаче Америка си има други грижи, сега затяга контролът по границите. С днешна дата, от 1 август, всяко искане за визи предполага пространно интервю с консулска служба.
Кореспондент на "Фигаро" обаче припомня какво е издълбано на Статуята на свободата, а именно: "Дайте ми вашите бедни, вашите грохнали люде, масата, които има жажда за свободата". Днес обаче въпросните пристигат в Америка с паспорти с оптична нишка и подават молби за виза, фактурирани по 100 долара, които един на всеки трима няма да получи, констатира "Фигаро".
"Лез Еко" и "Ла Трибюн" от своя страна се спират на динамиката на американския икономически растеж, а "Ест репюбликен" и "Ла Мотань" прават равносметка на безработицата във Франция - положението се влошава. "Франс соар" уточнява: " 2 400 000 са без работа".
"Монд" смята, че властта няма доктрина в тази област и едновременно се съобразява и с натиска на улицата, и с натиска на елитите. "Юманите" съзира подпалвачи не само на средиземноморските гори и, но и на френския социален пейзаж.
"Ла Кроа" отделя доста място в броя си на "брачното насилие", особено след скандалния случай с актрисата Мари Трентинян, върната в Париж в състояние на церебрална смърт. Нейният партньор - певецът Бертран Канта, е арестуван в Литва. И така, тъжната равносметка: от една страна - известна актриса, от другата - звезда на френския рок. Финалът - невъобразим сценарий. Във Вилнюс е кипнал коктейл от страсти може би с фатален завършек. Обвиненият в жестокия побой певец на групата "Ноар дезир" е описан от "Репюблик де пирине" така: "Приятно лице, хубав глас, интелигентни текстове, благородни чувства и какъв финал..."
"Либерасион" пише за "колективна емоция към нещастието на известните хора"...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!