Аферата "Бетанкур" също привлича вниманието на френската преса. Както пише във водещото си заглавие "Либерасион", изпращането на френски военен самолет в Бразилия, за да вземе заложницата на ФАРК пося раздор между министерствата на външните работи и вътрешните работи на Франция. Вчера външният министър Доминик дьо Вилпен отново потвърди тезата за хуманитарна мисия и опроверга категорично, че са били водени преговори с колумбийските партизани, отбелязва изданието.
"Интернешънъл Хералд Трибюн" акцентира на започналата визита на израелския министър-председател във Вашингтон. Изданието пише и за вчерашния вот на правителството на Ариел Шарон. С 14 на 9 гласа, както уточнява вестникът, се върви към решение за освобождаване на 100 ислямисти от "Хамас" и "Ислямски джихад". Това раздвижване, отбелязва вестникът, дойде часове преди Шарон да отлети за САЩ, където ще трябва да сблъска различията си с президента Джордж Буш относно близкоизточния мирен процес. Сега израелските действия трябва да покажат, че правителството на Шарон подобрява условията за палестинците, коментира "Интернешънъл Хералд Трибюн".
Най-известният британски климатолог сър Джон Хютън обвинява британския премиер Тони Блеър в провал да се изправи срещу американския президент Джордж Буш по въпросите за климатичните изменения и опасността от тях за човечеството, съобщава друг британски вестник - "Гардиън". Изданието се тревожи, че глобалното затопляне е толкова голяма заплаха за света, колкото са и оръжията за масово унищожение.
"Гардиън" публикува и няколко материала за конфликта между Би Би Си и правителството. "Министрите се отказват от заплахата по повод на ВВС" - под това заглавие вестникът разказва за реакцията на кабинета по повод обвиненията на медийната компания, че министрите имат намерение да унищожат Би Би Си, като по този начин искат да си отмъстят за критичното отразяване на военната кампания в Ирак.
"Хванете Саддам жив", призовава новият британски посланик в Ирак сър Джереми Гринсток. "Дейли телеграф" лансира неговото мнение за това как трябва да се постъпи с бившия иракски лидер. Гринсток заявява, че би искал да види бившия иракски диктатор в съдебната зала, но по думите му това е в ръцете на военните, които го издирват, отбелязвайки важността от подобно развитие.
Германският "Франкфуртер Рундшау" коментира речта на кубинския лидер Фидел Кастро по повод 50 години от революцията, като изтъква, че тази реч би могла да мотивира повече и по-скоро възрастното население, което е все още е увлечено по радикализма. Критичността на Кастро към ЕС спъва развитието на една независима политика на Латинска Америка от САЩ, отбелязва "Ди Пресе" по повод някои моменти от речта на кубинския ръководител. Но както констатира "Ди Велт", критиката на Кастро към ЕС е доказателство за проблеми, произтичащи от възрастта на кубинския лидер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!