"Гардиън" отбелязва, че популярността на британския премиер е спаднала с още 2 пункта в сондажите.
Пред "Индипендънт" бившият британски външен министър Робин Кук настоява анкетата за самоубийството на Кели да проучи и причините, поради които започна войната в Ирак.
"Таймс" съзира пък първо разчупване в позицията на административния съвет на Би Би Си. "След Тони Блеър, Би Би Си е най-ударена от скандала "Кели" е и заключението на "Монд" от Париж. Това, че приближените на Блеър искат да насочат вниманието на публиката към трагедията на този човек е разбираемо, констатира "Монд". Но смята, че това не изличава друг основен проблем: британското правителство не разполага с доказателствата, които претендираше, че има в загадъчния си доклад от септември м.г. относно оръжията на Саддам Хюсеин.
Поглед към ситуацията в днешен Ирак: "Американците държат да прочистят страната от бивши членове на партията БААС" - заглавието е на "Ню Йорк таймс". Проблемът обаче е, че БААС е наброявала 1 млн. членове и всички чиновници членуват в нея.
Специализиран коментатор по военните въпроси на "Монд" подчертава, че войната в Ирак вече излиза от правилото "война, нулева смърт". Сега генералният щаб във Вашингтон прави всичко възможно, за да реши как да спаси живота на своите войници, загиващи в партизанска война.
Коментатор на "Хералд трибюн" също се спира на "кървавия мир в Ирак". Изданието се спира и подробно на това може ли да има международни умиротворителни части с мандат на ООН.
"Ендепендан дьо Миди", френско регионално издание, настоява, че дори ако ООН стане внезапно полезно, оправяйки счупените грънци, то Буш не трябва лесно и бързо да забравя за иракския урок.
Всичко това не може да ни радва, настоява "Ла Кроа" и призовава международната общност да търси решения. А нямало много възможни решения. Едното - ООН трайно да се намеси в следвоенния процес в Ирак. Второто - да се определят условията за възвръщане на политическия и икономически контрол в Ирак в ръцете на иракчаните.
"Фигаро" се спира подробно на "шиитите, които са в сърцето на реформата в Близкия изток" с репортаж от Наджаф. Това е последният от серията репортажи, посветени на "източниците на черното злато и на войната". Но даже американските журналисти в Багдад, пише "Фигаро", вече не се питат дали тази война не беше "война за петрол".
"Еклер де пирине" обръща внимание на обиколката на Ширак из отвъдморска Франция.
"Нувел репюблик дьо сантр" се безпокои за съдбата на Корсика - как този остров отново да не затъне във вълна от насилие, лудост и атентати.
"Либерасион" пък навлиза в друг проблем: историята със съдбата на Спестовната каса във Франция. Според изданието смъкването на спестовната лихва от 3% на 2,25% от премиера Рафарен атакува символа на народното спестяване.
Според "Либерте де л Ест" това поставя най-вече психологически проблем. А според "Фигаро" целта на тази реформа в спестовната каса е да промени идеята за държавата акционер и да модернизира отношенията в икономическата сфера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!