По случая с д-р Кели, експерт по оръжията за масово поразяване в Лондон "Сънди таймс"съобщава, че в деня на смъртта си той е пратил писмо до американски журналист, където намеква "за много играчи в сянка, които кроят нещо". Пред "Обзървър" депутатът Питър Манделсън, смятан за сивия кардинал на Тони Блеър, изобличава атаките на Би Би Си срещу екипа по комуникациите на британския премиер. "Сънди Мирър" обаче настоява да се разбере дали "Блеър и неговият екип не са злоупотребили с позицията си, за да повлияят чрез погрешни съждения върху войната в Ирак".
"Талибаните взеха властта в Пакистан" - специален репортаж в сп. "Мариан" за фундаменталистите, които вече контролират две от четири пакистански провинции. Ислямизацията на правосъдието също е в ход. С този ритъм, прогнозира "Мариан", Пакистан е пред експлозия. Две трети от децата не ходят на училище, пише изданието. Местни власти вече забраниха да се слуша музика на публични места. Алкохолът, естествено, е също под публична забрана!
В Ирак, подчертава "Фигаро магазин", Буш не осигури мир... Багдад падна на 9 април, но оттогава на място намериха смъртта си над 30 американски войници. В момента, пише "Фигаро магазин", американските власти отправят апел към приятелски настроени страни да пратят войници: италианци, испанци, турци, датчани, украинци, японци...
Разпитан от сп."Политис", иракчанинът Абдел Амир ал Рекаби, говорител на опозицията, подчертава, че иракският народ сам иска да определя съдбата си.
На четири илюстрирани страници "Експрес" се връща към търсените "масови оръжия в Ирак и неосветените загадки.. Къде са тайните бункери на Саддам? Къде са секретните му оръжия" . Изданието дава и една неокончателна равносметка на бомбардировките: за пет седмици бомбардировки, както пресмята Асошиейтед прес, са намерили смъртта си 3 240 иракчани, от които 1 900 само в Багдад.
"Телерама" обаче подчертава, че "най-лошото все пак е било избегнато". Националният археологически музей в Багдад отвори наново врати на 3 юли, под надзора на италиански карабиниери. А за да оправи нещата, Япония осигури 1 млн. долара дарение през ЮНЕСКО.
И сега поглед към лятото без фестивали във Франция. "Телерама" изброява причините за срам от всичко това. Срам от политиците, които от 10 години не уредиха статута на нещатните служители. Срам от екстремизма на някои синдикати, които обрекоха артистите на отчаяние. И всичко това във време, когато Франция настоява на своето "културно изключение", искайки да го впише в Европейската конституция.
"Пари мач" определя тримата неудачни играчи във фестивалната трагедия така: министър, синдикалист и ръководител.
На две страници в сп. "Поен Марк Фюмароли", член на Френската академия, бичува "свещените крави и млечните крави на френската култура". Според него банкрутът на фестивалите е банкрут на "културната държава". Не трябва да бъркаме "Федра" с "Лофт стори", пише Марк Фюмароли.
"Нувел Обсерватьор" определя провала на френското фестивално лято като "национална драма".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!