"24 часа" дори установява първото ново решение: едва обновен, кабинетът решил да раздаде до 900 лв. премии на чиновник, доказал, че работи за Европа. Тоест, на чиновниците, доказали, че успешно усвояват еврофондовете (това били около 1520 служители), уточнява изданието.
И още подробности от профила на кабинета. С двете номинирани министърки - Христина Христова ( на социалната политика) и Филиз Хюсменова (без портфейл), жените в кабинета станаха пет, пресмята "Труд". Промените обаче били спуснати лично от Симеон, пише изданието, позовавайки се на казаното от Кошлуков в пленарна зала, който определи промените като "недостатъчни и не отговарящи на очакванията на обществото".
И още оценки. "Това са странни промени и не е ясна тяхната цел", коментира икономистът Красен Станчев, директор на Института за пазарна икономика, пред "Пари". Например министър Шулева, която се занимаваше с това "да мами" работодателите, сега трябва "да мами" профсъюзите, отбелязва Красен Станчев. Ако се справи, това щяло да бъде уникална ситуация на политик, подвижен във всякакви случаи. Сегашният министър в икономиката пък отива на друга работа, след като представи обща програма за развитие на икономиката. Г-н Дикме получава хранително-вкусовата промишленост, след като защитаваше българските фермери, които са и най-привилегированите данъкоплатци, продължава икономическият анализатор. Казано накъсо, "кипи безсмислена работа", заключава анализаторът.
"Симеон става президент-премиер", четем в анализа на политолога Иван Кръстев (Център за либерални стратегии) в "24 часа" (препечатан от "Медияпул"). Трудно е да се каже кой и защо си отива, защото премиерът няма навик да отговаря на въпроси, които започват със "защо". В духа на късния социализъм един успешни министри си отиват, за да дойдат други, по-успешни, отбелязва Иван Кръстев и особено набляга върху избора на Пламен Панайотов като вицепремиер по евроинтеграцията с изключително широки пълномощия, които го правят на практика нещо като премиер.
"Това е буря в царски бокал", пише в редакционен анализ "Труд". "Искахте да махна министри? Нà ви махнати министри" - това според "Труд" е най-очевидният опит за послание на г-н Сакскобургготски.
Така "царят стана нещо като математик", размишлява в анализ "Дневник" и извежда съотношенията на аритметиката спрямо историята така: вторият кабинет Сакскобургготски чисто политически е много по-слаб от първия. Животът му започна с изнудвания и така ще си продължи.
"Симеон ги размести и замина за Мадрид", пише във водещото си заглавие "Стандарт". Направо от ваканцията в Испания, премиерът щял да замине за Залцбург, където ще участва във форум по покана на австрийския канцлер. Почивката на кабинета щяла да продължи до 25 август. А Лидия Шулева, както е разузнал "Стандарт", ще поеме държавата за две седмици.
Междувременно пресата не изпуска от вниманието си някои наложили се постоянни теми.
"Не пипайте резерва", предупреждава от страниците на "Труд" бащата на валутния борд проф. Стив Ханке. В статия, писана специално за изданието, проф. Ханке твърди, че прехвърлянето на пари от фискалния резерв към търговски банки ще има обратен ефект - кредитирането няма да се разхлаби, а ще се затегне. Палите от резерва могат да се използва само за обратното изкупуване на външния дълг, смята известният икономист.
Продължава и хаосът в управлението, настоява "Пари". Заради промените в кабинета вчера не е имало кой да се срещне с американска търговска делегация от 11 компании. Оказало се, че зам.-търговският министър на САЩ Самюъл Бодман нямало с кого да проведе уговорените срещи, след дълги часове накрая го приел само енергийният миинстър Ковачев.
Ива тайни кодове в темите по литература в елитните гимназии, продължава разследването си "Труд". И твърди, че някои от тайните знаци били съвсем "явни" - т.нар план за работа върху черновата. В други отлични работи има идентично зачертани уж произволни думи, а в думата план "а" е изписано като компютърна "кльомба", показва проверката на "Труд". И Господ да дойде, не може да оправи този батак с елитните училища, твърди в разследването на броя си "Труд". Да не говорим, че според учебните планове преподаването на чужд език е равностойно в люлинското училище и в Първа английска. Всяко лято обаче хиляди родители на 14-годишни ученици живеят в шок и ужас, докато железни изпити има само в колежа в Симеоново и в Класическата гимназия, пише "Труд".
В това време стотици чукат камъни, за да изхранят семействата си, показва репортаж на "Стандарт" от Неврокопско. Хората от този смесен район нямат избор - тютюн, каменоделство и гурбет в чужбина. "Бъхтим, за да изкараме хляба си", споделя пред изданието Ради Доленски, шеф на каменоделците, иначе учител по история. И така щяло да е, докато някой не помисли да развие региона.
"Дунав пресъхва, до два дни спират корабите по реката", прогнозира "Стандарт". 40 кораба вече били заседнали на различни места по реката, нивото на Дунава било рекордно ниско от 60 г. насам.
А независимо че цените на зеленчуците рязко падат (доматите стигнаха до 25 ст. килото на тържището в Слатина), измамите не секват, констатира "Труд". 1/3 от кантарите, с които ви мерят плодове и зеленчуци по пазарите, изобщо са незаконни, показва проверката на Агенцията по метрология и технически надзор. А вие изобщо да се виждали търговска везна със стикер от проверка? - пита "Труд"...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!