"Министрите сме вече много", заявява пред журналисти Симеон Сакскобургготски. И дава за пример САЩ, където президентът има 16 секретари, докато той имал 19 министри, а му предлагали и нови. "Милен Велчев сменя Николай Василев като вицепремиер", е новината според в. "Дневник".
"Ще ви се обадя, тихо, само на вас, за да имате "скупа" (сиреч от англ. scoop, изпреварващата новина), все пак го принуждава да обещае "Труд". Ала засега Симеон не казва нищо конкретно за смените в кабинета, а следващото след Варна изнесено заседание на кабинета щяло да е "някъде в Северозападна България", отбелязва изданието.
"А дали е така...", пита "Дума" на фона премиерска снимка във Варна край билбордове на красавици, обещаващи "цялата истина". В морската столица обаче беше отчетен рекорден икономически растеж, а страната бе дадена като пример от Симеон за успешна финансова политика и овладяна безработица.
"Твърдо ще завършим мандата си" - това Симеон е заявил в интервю пред английското сп. "Юромъни", четем в "24 часа". По думите му до края на мандата правителството щяло да извърши две крупни приватизационни сделки. "Какво бихте променили, ако се върнете две години назад?", пита "Юромъни". "Да си дам повече време, за да подбера хората по-внимателно", казва Симеон.
"Има растеж, но на каква цена?", пита от страниците на "Труд" икономистът проф. Румен Георгиев. И изброява някои тревожни параметри: текущата сметка на плащанията ни с чужбина е на минус 677,4 млн. долара; според изследвания на Федералния резерв на САЩ недостиг на текущата сметка по БВП водели до обезценка на националната валута с 40%; действителната инфлация била по-голяма от отчитаната.
Изненадващо международната авиоорганизация ИАТА не призна името на "България-Ер", пише "Пари". Причината - вече има регистрация на компания "Ер България", което поставя под въпрос легитимността на новия национален авиопревозвач.
А междувременно - рейтингите на политиците играят и през юли, твърди социоложката Мирослава Янова в "24 часа". Новостта била, че НДСВ отново задминава в рейтингите с 2% СДС и с 10% е втора политическа сила (БСП има 17%).
И отново пресата разнищва "случаят Орешарски". Той напуска политическата сцена, съобщава "Труд". От "Раковски" 134 обаче не смятат, че Надежда Михайлова трябва да играе в кметските избори в София. И сега синята рулетка изглежда така: Иван Костов, Иван Нейков, Владимир Кисьов, Николай Младенов, Мирослав Боршош, Евдокия Манева, Нели Куцкова, твърди "Труд". Имало питания и за кандидатурата на Филип Димитров.
"Орешарски не се държеше достатъчно агресивно, беше прекалено консенсусна фигура", коментира "Пари", след което пита: а коя ще е кандидатурата на НДСВ за София? И дали това няма да е наистина Соломон Паси? Според изданието може да се стигне до любопитна конфигурация: двама бивши министри - Надежда Михайлова и Стоян Александров срещу сегашен външен министър. Така де - щом цар може да е премиер, защо министър да не може да е кмет, заключава "Пари".
За да обясни ситуацията, в която сме попаднали, политологът Евгений Дайнов разказва следната морална притча: "Минава човек край вир, вижда да се дави дете, спасява го. Морално ли е? Да. А ако се окаже, че е познал детето на мелничаря и го е спасил заради наградата. Морално ли е? Да, независимо от подбудите", подчертава Евгений Дайнов. И пояснява, че оттеглянето на Орешарски сигурно е потопено във вътрешни боричкания и има предистория, но все някога и с някого трябваше да се случи. Защото ако през 1997 г. СДС не бе спрял срещата между свои ръководители и СИК, може би сега нямаше да ни управлява цар, а румънците да са ни задминали по пътя към Европа, е заключението на Евгений Дайнов.
И втора притча - анализ на Любен Дилов-син , който разказва отново в "24 часа" историята за монах-дзенбудист, който изпуснал броеницата си от кораб, но белязал мястото с резка и все се връщал там. През последните 13 години ние все се връщаме на едно място, независимо дали сме управлявани от леви или десни, настоява Любен Дилов-син. Неговото заключение е: "Да бъдеш управляван от премиер-дзенбудист, макар и кръщаван в православна вяра, женен за католичка и учил арабски, не е чак толкова лошо. Той, вглъбен в себе си, говори мъдрости, като след срещата с Берлускони: "Когато нещата се активизират, вървят по-бързо".
Ала остават проблемите. "Умиращи от рак крещят от болки, няма лекарства в онкодиспансерите в Шумен и Русе, носят им от Румъния", предупреждава във водещото си заглавие "24 часа".
"Дума" пък бие тревога: 80% от малките фирми могат да фалират през 2007 г., съобщават от Националната занаятчийска камара. Просто повечето малки фирми не отговарят за изискванията за евросертификат, а никой не им го казва.
Нищо не се променя - захарта пак скочи двойно заради компотите, пише "Стандарт".
"Труд" на цяла страница публикува писма на свои читатели, които казват: "Остана ни само един идеал - оцеляването". А дарението и връщането от чужбина си било истински подвиг, твърдят повечето автори на писмата.
"Дума" обаче дава пример за такова връщане от чужбина, свързано с днешния 14 юли. Французи ще пеят православни песнопения заедно с ансамбъл "Св. Иван Рилски" в Руския културен център. Причината: диригентът основател на ансамбъла Койчо Атанасов от години живее във Франция. Концертът е посветен на Националния празник на Франция и е организиран от фондацията на диригента с благотворителна цел.
От последна страница на "Дневник" пък разбираме "как може да се подари изложба". Това направила хърватската художничка Ясенка Вайан за своя съпруг ? френския консул в София Патрик Вайан в галерия "Арт 36". Изложбата изненада била посветена на рождения ден на консула, а замисълът - да се обединят в едно хърватската традиция на ръчно правената хартия, българските бродерии и родопските шарки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!