Симеон Сакскобургготски е бил възмутен от започналото разследване на журналисти и затова прокуратурата побърза да даде отбой, заявяват осведомени пред "Стандарт". Трима журналисти от радио "Дарик" - Емилия Иванова, Невяна Соколова и редакторката Богдана Лазарова, бяха привикани вчера на разпит в Столичната дирекция на вътрешните работи, за да дават обяснения за излъчената информация за гражданството на премиера Сакскобургготски, припомня журналистическата "хулиганска" проява "Труд". В предаването им "Денят" от 3 юни те разглеждаха за първи път по-подробно темата за гражданството на Сакскобургготски.
25-годишната Соколова, която знае испански, успя да вземе интервю от служителя в испанското министерство на правосъдието Иниго Корал, допълва "24 часа". След вчерашния разпит Емилия Иванова отказа подробности, тъй като подписала декларация да мълчи, отбелязва часовият вестник. Но тя ще съди шефа на премиерската канцелария Ради Найденов за обществено опасно и едро хулиганство, обявява изданието. Възможно е премиерът също да потърси отговорност от Ради Найденов за гафа с медиите, съобщили царски депутати пред "Стандарт". Според Иванова в България има страховит опит за ограничаване свободата на словото, който след 15 години демокрация е немислим и идва от институция, известна на всички. Журналистката обаче отказа да я назове, пише "Дума".
Няма да ни уплашат, четвъртата власт вече има механизми за самозащита, категоричен е шефът на "Дарик" Радосвет Радев в интервю за "24 часа". "Времето е облачно, ще вали струва ми се". Това отговори вътрешният министър Георги Петканов, попитан дали според него е редно да се разпитват журналисти за скандала с гражданството на Симеон Сакскобургготски, отбелязва "Труд".
Всеки ден вали. Като при Маркес, пише в рубриката "Мнения" на "24 часа" Любен Дилов-син. Всичко казано от правителството, звучи като от латиноамерикански сериал, на който сте пропуснали 200 серии. Не че има значение, звучи си хубаво и така, допълва авторът. А журналистите не са хулигани, продължава Любен Дилов-син. Те просто правят дознание. Довеждат до знанието на хората нещата, които се случват. Както вероятно ще доведат до знанието и кроса, който им предстои. Този по случай 800-те дни на правителството. Според приятел, изтъква Дилов-син, той щял да се проведе от Министерския съвет до летището. Щяло да вали. Проблеми можело да възникнат само на паспортната проверка. С гражданството на някой от маратонците, заключава авторът.
Междувременно държавата ще се шпионира сама, изтъква "Труд" по повод приетите от правителството правила за внедряване на агенти под прикритие в държавните ведомства и фирми с над 50 на сто държавно участие. "Това го има, откакто свят светува и ще го има докато свят светува", огласява аргументацията на вътрешния министър "Труд". Шпионирането ще се извършва само с негово разрешение. Лично Петканов ще поставя и персоналните задачи на агентите, отбелязва "Стандарт". Самите агентите ще се явяват на конкурсите за работа наравно с останалите кандидати, разкрива изданието. Агенти не могат да работят под прикритие в президентството, парламента, съдебната власт, КС, армията, службите за сигурност и политическите партии, подчертава "Новинар". Забраната не важи за изпълнителната власт, тоест за министерствата, с изключение на военното. На практика под прикритие може да бъде дори министър.
В момента работещите под прикритие са толкова малко, че ги знам поименно, пошегува се Петканов, отбелязва "Новинар". Ако обаче възнаграждението на агентите е по-ниско от офицерското, МВР ще изплаща разликата, допълва вестникът.
"Хазната няма да издържи", предупреждава финансист номер 1 в секретен доклад, който "Труд" огласява днес. Финансовият министър заби звучен шамар на кабинета, коментира изданието. Според доклада "липсва ясно правителствено решение за приоритетите на политиката, тяхното времево реализиране и финансова обвръзка през следващите три години". Преведено на нормален език, това означава, че кабинетът не знае какво прави, уточнява "Труд".
Правителството реши: увеличава от 1 юли цените на електро- и топлоенергията. От същата дата заплатите на държавните служители нарастват с 3,5 на сто, разводите поскъпват 10 пъти, евтаназията се забранява, но пък се узаконяват шаманите, обобщава "Дума". Забранява се пушенето на обществени места в страната, допълва "Труд".
Нацията ни умира бавно, но сигурно, сочат данните на Института за социални ценности, огласени от ежедневниците. Над 400 000 души на възраст между 15 и 60 години декларират, че имат намерение да напуснат България в близко бъдеще, като от тях над една трета са между 20 и 29 години, отбелязва "Дневник". Ако днес младежите между 20 и 29 г. са близо 1 150 000, след 10 години броят им ще стане 1 млн., а през 2023 - едва 670 000 души, допълва песимистичните данни "Стандарт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!