"Това е най-голямата афера в България след 10 ноември, коментира пред "Капитал" високопоставен служител, доколкото огромни пари от контрабанда ще се влеят в обществен сектор, което ще повлияе и върху икономическия живот на страната". И представете си - е заключението нас "Капитал" - какво ще прави утре полицията, когато пратки с надпис 'Внимание - радиация" се появят на митницата. Като се има предвид бизнесът на Косьо Самоковеца, има съмнение, че пратките може да има картофи".
"168 часа" реагира по своему на такива и сходни проблеми и излиза с живописен колаж на първа страница. На него свиня хрупа Конституцията на Република България. Поредният пример за неспазване на Конституцията, пише "168 часа", е гласуването с чужди карти и проблематичните закони. На снимките виждаме как депутатът от НДСВ Наско Рафайлов реди чуждите карти преди гласуване, докато колегите му пият кафе.
Поредният търг във властта може да се формулира така: паспортът на Рилски срещу визата на Чорни, смята вестник "Седем". Става думи за афери, обслужващи генералското движение в БСП, твърди изданието. "Капитал" за пореден път се заема със случая Чорни. И то в няколко аспекта. А фактите са толкова много, че следва да бъдат припомнени само някои от тях.
- За Майкъл Чорни се заговори при управлението на Виденов, припомня "Капитал, доколко той даде пари назаем на кръга "Орион".
- Чорни бе изгонен административно от България при управлението на СДС, но още тогава Евгений Бакърджиев и Богомил Бонев бяха спрягани във връзки с руско-израелския бизнесмен. Поради което се стигна и до промени в правителството.
- След това жълтото се смени на "чорно" - пише "Капитал", доколкото ДПС стои плътно зад бизнесмена.
Междувременно Чорни е разследван и в Израел и е под домашен арест заради приватизацията на "Безех телекомюникейшънс", а също и за подкупи в конкурси с имоти. На 15 май израелски съд постановява, че Чорни може да напуска Израел само срещу гаранция от 2 200 000 долара.
И пак от страниците на "Капитал" (за нагледност по случая Чорни) - бившият шеф на контраразузнаването ген. Атанасов предлага следната хипотеза. Да допуснем, че визовият отдел на САЩ у нас откаже визи на бизнесмените Емил Кюлев и Васил Божков. Бихме ли могли да очакваме агенция АП веднага да вземе интервю с тях, в което те да ругаят американската държава и президент, след което американски съд да задължи имиграционните си служби да им издаде визи за неограничен период от време.
"Седем" припомня как всъщност Софийският градски съд е отдал правото на Чорни. Всичко това, защото в административната заповед за експулсиране той бил назован и с транскрипция по други паспорти - като Шерней.
"168 часа" дава примери за още афери във властта. Едната афера - зам.-министър на земеделието има и частна фирма, в която работи в служебно време. Втората - скандалът с БНБ. Скандал кой да управлява 5 млрд. долара - така го определя изданието.
"Капитал" чака и нови играчи в битката за националната банка, доколкото ДПС се прицелва и в нови територии. "168 часа" съзира опит на Доган да овладее системата монополист "Борика".
Да се вгледаме в миналото, откъдето изплуват много неща за сегашните неразбории, призовава вестник "Седем". И излиза на първа страница с една снимка. На нея Стоян Ганев позира редом с бившите началници в ДС о.з. ген. Любен Гоцев и Димитър Иванов. Всичко все повече заприличва на приказка за "Сокол, цар и юпи", признава "Капитал". А политологът Евгений Дайнов озаглавява своят анализ в "Седем" така: "Предупреждавахме, ама кой да чуе". Изводът на Дайнов: в анемичните общества явно трябва да идват царе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!