А "24 часа" (след като подчертава, че Киро Японеца е "уцелен, но жив") дава и версията: "Удрят Доктора чрез Японеца". Така всичко от последните месеци се свързва в едно, доколкото според "24 часа" шофьорът на Доктора - бившият офицер от УБО Йордан Спасков - всъщност бил много близък на наркобоса. Нещо повече - Японеца бил единственият, посетил Доктора в "Пирогов" и ходатайствал столичен вестник да вземе интервю с Иван Тодоров.
Анализатори на МВР са категорични: атентатите срещу Доктора, Косьо Самоковеца и Японеца са дело на противоборството на две групировки в българския наркобизнес. От едната страна са Японеца и наследниците на Поли Пантев. От другата - Косьо Самоковеца.
"Как сте, г-н Киров?", намира "Труд" г-н Киро Киров (Японеца), на някой от мобилните му телефони. Добре съм, никога не съм бил по-добре, отвръща той ("Труд" пише, че в слушалката се долавяла горчивина). Следващ въпрос: "Защо гърмят по вас?". Може би да питате за тези неща Бойко Борисов, заявява Японеца. И допълва: "Какви са тия чудесии, какви са тия мотористи. Пътува човек... и куршуми по улицата... В интересна страна живеем."
В потвърждение на това е и водещата новина на "24 часа: "Зам.-министър работи частно от държавния си кабинет". Става дума за зам.-министъра на земеделието Нихат Кабил, който управлявал частната си фирма "Еконейчър груп" от министерския си кабинет, пише изданието (позовавайки се на седмичника "168 часа"). За връзка с фирмата г-н Кабил дал държавния си джиесем, който се вдигал от секретарката в земеделското министерство. "Заместникът ми има една седмица, за да напусне частната си фирма", заявява министър Дикме пред "24 часа". Оказва се, че земеделският министър не предполагал, че неговият заместник работи и на частно.
На фона на толкова интересни събития в държавата "Труд" се спира и на доходите на богатите българи. Оказва се, че четирима са декларирали, че взимат годишно над 1 млн. лв. По данни на Главната данъчна дирекция заплатите достигат и до 100 000 лв. на месец. "24 часа" е също по следата. И съобщава следното: най-много данъци в хазната за 2002 г. е внесъл Дмитрий Русевич Минев, известен още като Димата Руснака или като едно от лицата на СИК. В списъка на данъкоплатците следват и други сикаджии - Красимир Маринов-Маргина и Младен Михалев-Маджо с по около 200 000 лв.
И още интересни новини - съдът отмени двете такси за парното, пише в. "Дума". Какво означава това и по какви цени ще плащаме парното, пита "Труд". И освежава паметта ни, че поскъпването на тока и парното от 1 юли е било решено при прогнозни цени на долара от 2,20 лв. Само че днес доларът е с 24,5% по-нисък. Защо тогава скокът на парното не е по-малък?, пита "Труд".
Самоковеца и Васил Божков се прицелиха в енергетиката, пише в. "Дневник" във водещото си заглавие. Или поне това съобщава австрийското сп. "Формат", което прогнозира, че в приватизацията на българското дружество "Атоменергоремонт" се очаква скандал, доколкото картофопроизводител и хазартен бос проявяват интереси към нея.
И след толкова въпроси, поне една яснота: Стоян Александров каза "да" на БСП за кмет на София, пише "Стандарт". Днес кандидатурата му щяла официално да бъде издигната от градския съвет на БСП. "Дума" цитира изявление на опонента на Александров - Пламен Орешарски, който казва: "Банкерът е познат опонент и не ме изненадва с нищо." Пред "24 часа" Стефан Софиянски отбелязва, че за втори път след Венцеслав Йосифов БСП излиза с банкер кандидат в столицата.
Проблемът е, че има срив на доверие в политиката, коментира в обширно интервю за "Труд" политологът Иван Кръстев. "Би ли било вярно твърдението, че ако София не е синя и България няма да е същата?", пита "Труд". "Евентуална победа на БСП в София ще засили тенденцията към предсрочни избори - прогнозира Иван Кръстев. И допълва: - Това би било довело до голяма промяна в дясното пространство." Но има други фактори, които според политолога следва да се отчитат - например голямата миграция в столицата. Много хора напускат София, хора от селата прииждат. Намалява електоралната тежест на централните райони на столицата. Съществува и прецедентът "Петър Стоянов".
А иначе: бедствено положение в "Химко"-Враца. Спряха тока в торовия завод заради неплатени дългове, пише "Дума". От "Гражданска защита" въвеждат денонощни дежурства в комбината да не би инсталации, съдържащи киселини, да избухнат в горещините поради липса на захранване. Внимавайте - обръща внимание на читателите си "Стандарт": режат с пет дни отпуските. Държавните служители ще имат 25 дни отпуска, вместо досегашните 30. Сегашният норматив за отпуски бил твърде висок според ведомството на министър Димитър Калчев.
"Новинар" съзира, че администрацията ще бъде подложена и на друг натиск - чиновници вече ще бъдат принудени да обявяват фирми в родата си, за да стават ясни случаи на облагодетелстване.
"Не ни убивайте" - под това заглавие "Труд"прави съпричастни читателите си на трагедията на 20 български деца и 89 възрастни с присадени бъбреци. Отново всичко опира до животоспасяващото лекарство "Сел Септ". Медикаментът трябвало да се взима всеки ден. Но лекарството "Сел септ" отново липсва у нас. В последния момент финансовото министерство отпуснало 5 млн. долара за животоспасяващи лекарства.
И още тревоги на родителите, както всяка година, свързани с матурите. Средно 15% са двойките по литература, припомня "Стандарт". Най-често се падал Елин Пелин, учениците пък най-много се страхуват от теми с Любен Каравелов.
И след толкова много страсти в днешната преса, "Новинар" напипва още нещо - стремеж да се приватизират пещерите, тоест да се вземат под концесия. Защото концесията дава право и на добив на въглища, нефт, руда. Какво обаче ще остане от пещерите в уникалното Деветашко плато край Ловеч или около Русе? - пита "Новинар". И стига до горчивото заключение, че за няколко евро в повече у нас гаргата може да бъде обявена за славей, а пещерите - приравнени на въглища.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!