Само 7 министри от НДСВ остават в новия кабинет, обявява "Пари". И излиза с конкретни имена - само 7 министри ще запазят постовете си в новия вариант на кабинета. Това са: външният министър Соломон Паси, финансовият Милен Велчев, правосъдният Антон Станков, екоминистърката Долорес Арсенова, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, на регионалното развитие Валентин Церовски и вицепремиерът Лидия Шулева. Няма да бъдат засегнати от рокади и двамата министри на ДПС. Във всички останали ведомства се сондират нови кандидатури за министерски постове, разкрива още "Пари", като се позовава на правителствен източник, близък до премиера.
Трябва да е ясно, че със сигурност знаем, че двама министри и депутат са били на яхта в Монако да гледат "Формула 1". Това силно дразни, защото в България хората са бедни, отбелязва от своя страна в интервю за "Труд" политическият секретар на Съюза на свободните демократи Диляна Грозданова. Премиерът и НДСВ се замислиха за промени в кабинета, допълва "Дневник".
ДПС не пуска сините и Софиянски във властта, контрира "24 часа". СДС обаче тайно помага на Софиянски, кой ще гори в битката с мафията, продължава разкритията вестникът. Колкото до двата най-горещи стола в кабинета - трудно е да бъдат определени, тъй като според социологическите проучвания те са оспорвани от няколко министри. И след Николай Василев, музикалния Абрашев и врага на "Аз съм българче" Владо Атанасов, след уникалния въпрос "Вие като какъв работите?", който Георги Коритаров зададе на вътрешния министър, и Георги Петканов стана удобен за обезглавяване, допълва "24 часа".
И след политическата обстановка в страната - поглед към икономическото състояние. Икономическото развитие било добро, но въпреки това през следващите месеци България е изложена на външни рискове. Правителството обмисля да се откаже от помощта на МВФ, разкрива "Дневник". "МВФ: Добре сте, но реформите се бавят", допълва "Труд". Сметките показват, че всеки българин дължи на Международния валутен фонд 122,9 евро, или 238,61 лева.
Дойде ли краят на икономическото иго, под чийто ярем вече всеки управляващ стене от 13 години насам, пита по този повод "Труд". Хазната на пръв поглед може без парите на фонда. Дали обаче можем да оставим без надзор самите управляващи? Защото преди да се решат дали да късат с МВФ, най-добре е властта да ни убеди, че няма да бърка в кацата с меда, ако я оставят без надзор. И че е дорасла да се овърже сама, категоричен е вестникът.
Защото що се отнася до населението - страната отново замутря. Ще рече - мутреенето е легитимният, желаният начин и стил на живот, коментира политологът Евгений Дайнов в "24 часа". Но всеки човек и всеки народ е точно това, което е избрал да бъде. И тепърва ще има да се чудим на диващината на едно население, било за година-две-пет общество, а после решило да събере в себе си мърлящината на крепостния с наглостта на мутрата, заключава Евгений Дайнов.
Какво знае пък това общество за Европейския съюз? И по какъв начин го разкриват медиите, тъй като изследванията показват, че "българите се доверяват на тях повече, отколкото на официалните институции", цитира "24 часа" шефът на делегацията на Европейската комисия у нас Димитрис Куркулас на конференцията "Образът на Европейския съюз в българските медии".
При нас дискусиите за Европа неизменно са стигали до два извода - Европейският съюз ще се разпадне и няма да ни приемат, отбелязва от своя страна социологът Андрей Райчев. Така обаче си мисли всяко дете, когато родителите му се карат - че ще се разведат и ще го оставят само. Нашият евроскептицизъм също е болен от инфантилизъм. А в България няма дискусия на Европа за самата Европа - ние дискутираме единствено за себе си. Консенсусният подход на Европейския съюз, който избягва да слага пръст в раната, пък го прави безинтересен за българина, категоричен е Ивайло Дичев.
България обаче е в периферията не само в географски смисъл, но и по начин на мислене, продължава темата "Труд" с интервю с проф. Иван Ангелов. А в нашите управленски среди преобладава провинциалното европейско мислене. Но ако искаме да живеем по европейски, ще трябва и да работим по европейски. Защото не може да се работи по ориенталски и да си живее по европейски! Или едното, или другото. И изборът е пред нас!
Отиде си джазменът Людмил Георгиев, Почина джазменът Людмил Георгиев, пишат "Стандарт" и "Труд". Почти не съществува оркестър, в който той да не е свирил, припомнят вестниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!