"168 часа" съзира засилващи се процеси на разпад в мнозинството: "Оборище" въстана срещу Доган. Според хората на царския мандатоносител Тошо Пейков ДПС разпалвало етническо и религиозно напрежение. В прав текст депутатката от "Оборище" Теодора Литова настоява НДСВ да се оттегли от споразумение с Доган, понеже партията на Доган уволнявала българи.
"Избор" припомня "кои са строителите на Новото време". И представя основните фигури на кабинета и мнозинството с каски (сред тях е и Доган). Заключението на "Избор" е: НДСВ се разпада от противоречия и жажда за повече власт. По мнението на изданието последната засега отломка на царската партия - клуб "Новото време" - е възникнала не за друго, за да брани икономическите интереси на сегашния председател на клуб "Възраждане" Васил Божков. "Избор" припомня и че чрез свои хора Божков отдавна контролира Комисията по хазарта към Министерството на финансите
"Седем" - нов десен вестник, списван от Едвин Сугарев, - публикува още в първия си брой доказателство за корупция спрямо сегашен член на кабинета. Става дума за разпечатка на записан разговор между сегашния министър на държавната администрация Димитър Калчев с Илия Павлов от есента на 1997 г., в който Калчев (тогава кмет на Русе) се заема да посредничи при придобиването на петролна площадка на пристанището.
Корупцията е в окото на всички политически страсти - коментира пред "Избор" френският социолог Жан-Луи Брике, като обръща внимание на това, че тя не е дефект само на прехода, доколкото крупни афери има и в най-утвърдените демокрации.
А иначе дебатът по "иракската криза след Саддам" не слиза от страниците на седмичниците. "Капитал" пита: къде свършва Четвъртата световна? И съставя списък на следващите държави за "демократизиране", който започва със Сирия. След това започва "експериментът арабска демокрация", пише седмичникът.
"168 часа" е също убеден, че "Сирия е следващата мишена" и в потвърждение препечатва блиц-интервю с Доналд Ръмсфелд, в което той твърди: "Сирия ни стреля в гърба".
"Избор", в търсене на основанията на сегашния световен конфликт, публикува основни акценти от дискусията на "Червената къща", посветена на "антиамериканизмите". "Има антиамериканизъм лайт", твърди политологът Иван Кръстев. под което според него се споделя убеждението, както и при цигарите, че в момента политиката на САЩ се възприема като източник на всички проблеми в света.
А междувременно проблеми има не само в политиката. В кома са и музеите ни, констатира "Капитал". Освен липса на средства, причината е финансирането по методите на миналия век, липсата на ясни идеи, поради което наблюдаваме как подгизват таваните на Националния етнографски музей, настоява изданието. Нямаме нищо, дори система за аудиовизия, как да имаме образователна програма, пита д-р Петър Берон, директор на Природонаучния музей и споделя тъжната истина, че неговият музей в момента си е чиста гробница към Зоологическата градина. Щом някое животно там умре, пристига при тях. Но хладилната им камера вече била препълнена. затова един бял носорог - изключително ценен екземпляр - близо година чака за препариране. А пари няма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!