Специалистът по военните въпроси на "Монд" от своя страна пояснява, че иракската армия бе бита по един постоянен и систематичен начин преди и по време на сухопътните действия - общо 30 000 полета извършиха съюзниците за три седмици (което прави най-малко по 1000 на ден), 24 000 хвърлени бомби, 800 изстреляни ракети "Томахоук"...
Британски офицер от централното командване, интервюиран от "Файнаншъл таймс", обаче,използва думата "клане" за пораженията, нанесени от някои от ударите. И без да може да даде категорични данни за цивилните жертви, според него по време на триседмичните бомбардировки са били убити 30 000 иракчани.
И след Ирак - следващата цел: Сирия. "След Ирак - Сирия?", с въпросителен накрая обявява "Фигаро". Заплаха срещу Дамаск, според "Либерасион"; Буш цели Сирия, според "Юманите". Вестникът подкрепя заглавието си със снимка на младия ръководител на страната Башар ал-Асад, погледнат през мерник. А според редакционния коментар на вестника това е началото на една безкрайна война.
Едва завършила войната в Багдад, решени ли са САЩ да започнат нова срещу Сирия, пита "Нувел репюблик дю Сентр-Уест". Като има предвид военния си успех обаче, Джордж Буш се чувства оторизиран да наложи повсеместно правото на по-силния, допълва "Л'Ест Репюбликен".
Според "Сюд-Уест" обаче Сирия се подиграва на света. Защото как иначе може да се обясни внезапното изчезване на иракските управляващи, ако не с помощта на Дамаск - място на убежище или просто за транзит към следващата точка.
"Миди либр" пък поставя въпроса - докъде ще отправи своите изстрели Буш Отмъстителя в търсене на планетарна хегемония? И сега, травмиран от сутринта на 11 септември - деня, в който американската свръхсила бе срината на собствената си земя, - Вашингтон се преобрази в очите на целия свят в ловец на терористи и сега е вдигнал мерника си и срещу Сирия.