Иракските бойци в Багдад бяха смазани от мощта на американския огън, отбелязва "Монд". Напредващите американски войници бяха посрещани предимно от млади хора сканиращи - "Hello! Hello! Вече няма Саддам Хюсеин. Обичаме ви! Обичаме ви!", разказва вестникът. Очевидно иракското правителство падна, но борбата продължава в някои части на столицата, предпазлив е обаче "Ню Йорк Таймс". Завземането на столицата не гарантира победата, допълва "Фигаро". И предупреждава - твърде многото неизвестни, сред които и съдбата на Саддам Хюсеин не позволяват да се каже, че конфликтът е приключил.
И все пак - битката за Саддамград не се състоя, заиграва "Фигаро". Последните ядра на съпротивата бяха поддържани от ислямистки доброволци, допълва вестникът.
Хуманитарната криза обаче се ожесточава, предупреждават вестниците. А положението на населението в Багдад е все по-драматично, отбелязва "Монд". Все още не се знае точният брой на цивилните жертви, но ранените идват със стотици в болниците. В голямата болница "Ал Ярмук" например на всеки час пристигат по около сто нови ранени, цитира вестникът Координационното бюро по хуманитарните въпроси на ООН. Лекарствата за всички тези хора обаче не достигат.
Не достига и питейната вода, а същевременно с това нарастват и гневът и безсилието, допълва "Монд". В най-скоро време хората ще се принудят да пият вода от реките Тигър и Ефрат, които са изключително замърсени и това може да доведе до избухването на епидемии, като особено застрашени са децата. В опит да тушира донякъде нещата, Вашингтон възнамерява да отвори хуманитарен въздушен мост към Багдад, разкрива "Фигаро".
274 репортери са загинали по време на военни сражения от 1990 г. до 2002 г., пише "Монд". Убийството на тримата журналисти онзи ден предизвика от своя страна бурни протести, допълва вестникът. И цитира Ейдън Уайт, генерален секретар на Международната федерация на журналистите, според когото подобно нещо е недопустимо и трябва да бъде смятано като военнопрестъпление. Именно за това според него отговорните за смъртта на журналистите трябва да отговарят пред международна инстанция като Международния трибунал например.
С наближаването на края на войната се умножават и въпросите около следвоенното бъдеще на Ирак. САЩ се изправят пред въпроса за поемането на контрол на ситуацията, отбелязва "Лос Анджелис Таймс". Сега, след като британците и американците поеха контрола над Ирак, остава въпросът какво смятат да правят с него, допълва вестникът. И каква ще бъде ролята на ООН.
В навечерието на срещата на върха на "мирния лагер" в Санкт-Петербурт, антивоеннонастроените остават обединени в позицията си по ролята на Обединените нации в следвоенното възстановяване на страната, отбелязва "Фигаро". И докато противоречията по този въпрос продължават - Париж и Лондон правят опит да доближат позициите си, отбелязва вестникът. И цитира френския външен министър Доминик дьо Вилпен, който след срещата си с британския си колега заяви "Това, което ни обединява е по-силно от онова, което ни разделя".
Какво в действителност ще се случи обаче след войната? Една държава ще се окаже или по-скоро ще се възприеме като единственият управител на планетата, гарант или съответно съдник на различните режими, прогнозира "Ла Кроа". Именно затова установяването на власт, легитимирана от ООН, и представител на иракския народ е изключително спешно, категоричен е "Либерасион". И само тя ще може да се наеме с трудното възстановяване на демократичен Ирак, с помощта на международната общност. И с участието, надяваме се, на Франция, заключава "Либерасион".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!