Това е "пробивът" към Багдад, пише "Либерасион", като според изданието с напредването си англо-американците все повече се опасяват техният противник да не използва химическо оръжие. Специалните пратеници на изданието са по пътя към Наджаф, един тежко бомбардиран регион: те разказват за овъглени камиони и вагони, за преобърнати танкове.
"Паризиен", който също има специален пратеник на място, описва "сцените на войната по път №8, където иракчани непрестанно са бомбардирани от Б-52. "По пътя към Багдад - пише "Паризиен" - навсякъде виждаме замаскирани оръдия и танкове, войници, които се крия в дупките. А наоколо има къщи, играят деца. Навсякъде иракските войници са смесени с цивилното население. Така че и други кланета се подготвят."
По повод на кръвопролитията "Либерасион" се спира на "ужаса в Хила". Това си е истинско клане, разказва журналистът на "Либерасион", който описва колко жертви сред цивилното население взимат касетъчните бомби. Според изданието истинската битка за Карбала, краен пункт по пътя за Багдад, още не се е състояла. Изданието припомня, че това е светилището на шиитите и че да се умре за Карбала е свещен дълг за всеки шиит.
Символ е и Багдад, който е под огъня, пише "Бери репюбликен". Това е люлката на цивилизацията. А в момента най-младата цивилизация - американската, се е сблъскала с най-старата, подчертава френското издание. Името Багдад е емблематично за Ориента и ислямската цивилизация. Сегашната американска атака, има опасност да се свърже с последното превземане на града - през 1258 г. от монголите, допълва "Бери репюбликен".
А каква е "играта на Саддам", пита "Фигаро" и за пореден ден предрича, че ястребите ще имат проблеми с изправянето му пред съда, дори да го обвържат с битката срещу тероризма. Ирак след Афганистан, Багдад след Кабул. Така американците подсказаха на Саддам да смеси исляма с арабския национализъм, убеден е "Фигаро". Така става ясно как от Мароко до Иран, от Бангладеш и Пакистан до Египет и Йордания се създават нови интернационални арабски бригади, отбелязва "Репюблик де Пирине".
А къде е Саддам?, продължава да пита "Франс соар" и отново разказва за германския бункер на диктатора. "Фигаро" също описва това, което нарича "луксозна цел". Но под Багдад имало цяла мрежа от бункери и други подземия, цяла швейцарска крепост за Раис, способна да издържи на земетръс и ракети.
"Фигаро" се спира подробно и на това как жертвите от бомбардировките се показват по арабските телевизии и как това отеква в Близкия изток. За цивилното население войната става все по-жестока, пише "Ла Кроа". После католическото издание отдава дължимото на американските, британските и иракски войници, на внезапно прекъснатата младост, които все пак са по-малко от цивилните жертви на войната, жертвите на случайността...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!