Саддам полудя, пали Багдад. Диктаторът взриви петролни резервоари край столицата, допълва "Стандарт".
Шестима журналисти убити, един изчезна на фронта, допълва равносметката и "24 часа".
"Войната срещу Ирак може да се окаже по-дълга и по-сложна, отколкото някой е предвиждал. Силите ни ще се върнат у дома, когато приключат мисията си", цитира пресата изявлението на Джордж Буш.
И още изявления - този път на нашия премиер: шумът от чартърите бил като от военни самолети. А иначе "това са само самолети, паркирани на пистата", според Сакскобургготски, цитиран от "Труд" и "24 часа". Това, което тревожело хората в Сарафово, било единствено шумът. "Но ако имаше повече чартъри с туристи нощно време, мисля, че шумът щеше да бъде същият. Тревожи ги, защото смятат, че е нещо бойно, военен обект, който е опасен. Напротив, сега са толкова добре охранявани", допълва Сакскобургготски.
Колкото до смятаните за военни обекти: Янките зареждали "Б-52" и "Ф-16", разкрива "24 часа". Цистерните от Сарафово зареждат "Б-52" и "Ф-16", приглася "Труд". Пет авиоцистерни от Сарафово са заредили с гориво във въздуха изтребители "Ф-16" и бомбардировачи "Б-52", участвали в операцията "Шок и ужас" миналата вечер. Мисията приключила успешно.
Ядосваме се на Саддам за страданията, които е причинил на своя народ, споделяли американците след масираните бомбардировки. Вестниците на свой ред публикуват днес множество снимки на страдащи хора, ранените от бомбардировките.
Не наказвайте България заради позицията й за Ирак - това пък е призивът на американския посланик у нас Джеймс Пардю към Брюксел. Той заявил, че не е коректно България да бъде наказвана за външнополитическите й позиции по кризата в Ирак и да я заплашват с членството в ЕС, отбелязва "Труд". "Кандидатурата на България за ЕС трябва да се оценява съобразно обявените предимно икономически критерии за членство, а не заради външнополитическата позиция в подкрепа на САЩ, на Жак Ширак или на нещо друго", допълва още Пардю.
Никакви впечатления, че нещо се е променило обаче нямал премиерът. "На работния обяд в Брюксел случайно попаднах до френския президент Жак Ширак. Беше много приятелско и сериозно", допълва още Сакскобургготски. На въпрос на "Труд" останало ли е у френския президент това отношение към България и Румъния, което той беше заявил, Сакскобургготски отговаря: "Не знам. Трябва да го попитате, нали, но отношението му беше повече от приятелско и важното е нещата да вървят, да не се спираме върху такива, бих казал, съвсем временни и преходни инциденти. Това дори не е инцидент."
Интересно как Симеон е усетил приятелското отношение на Ширак на обяда в Брюксел, пита се "Труд". Ами може би по това, че не му е изсипал цялата солница в супата. И не го е замерял с хлебни топчета, отговаря си вестникът.
Колкото до позицията на САЩ и нашия отговор спрямо нея - Решаваме в понеделник дали гоним посланиците на Багдад, обявява "Стандарт". Решаваме утре гоним ли мисията на Багдад, допълва "Труд". Именно до утре страната ни трябва да реши как да постъпи с иракските дипломати, които са в София, след като в четвъртък Вашингтон поиска суспендиране на дипломатическото присъствие на Ирак в България. Именно терминът "суспендиране" объркал нашите дипломати, които го намират нестандартен. А коментарът на премиера по създалата се ситуация и възможния изход от нея е: "Това е една тема, която е вече била повдигната от известно време. Ние обсъждаме."
Войната също е тема, чийто измерения не могат да се предвидят съвсем точно. И именно от тях повечето хора се страхуват. За съжаление цената на политическите ходове и решението на проблемите се плаща и изстрадва от милиони хора, споделя в интервю за "Стандарт" един от най-известните български арабисти професор Цветан Теофанов. На иракското знаме е изписано "Аллах е най-великият". В действителност обаче този режим погазва ислямските принципи и се крепи на привидното благоговеене пред исляма. Но още пророкът Мохамед е казал, че с отдалечаването на епохата му ще се появят все повече управници, които ще престъпват божиите закони. Истинските вярващи обаче трябва да се подчиняват и да търпят.
Защото мюсюлманите вярват в предопределението и както е казано в Корана: "И лист не трепва, без Аллах да знае", отбелязва Цветан Теофанов, който между другото е преводач на българското издание на Корана. Не бива арабите да се асоциират само с непрестанните ежби в региона. Те са известни преди всичко със своята поезия, със слабостта си към любовта и мъдростта. А за тях мъдростта се заключава в съзнанието за преходността на човешкия живот. А превратностите на съдбата се възприемат като изпитания, пред които трябва да се устои.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!