Фактите - молдовецът Степан Семьонов Рибаков падна покосен от осем куршума насред централна улица в столицата вчера в 14,35 ч. Убийците открили огън с "Калашников" по мерцедеса му. Минути по-късно колата им била открита в столичния квартал "Младост".
"24 часа" не пропуска и друго - гърмяха и по съдружник на Илия Павлов във Варна. Три часа и половина след убийството на Павлов неизвестен е стрелял по мерцедеса на Севдалин Стратиев, съдружник на шефа на "Мулти" в хотел "Интернационал" и бъдещия грандхотел "Златни пясъци".
Изданията възстановяват и подробностите около покушението над шефа на "Мултигруп". Според "24 часа" убиецът на Павлов е стрелял от едни бараки на 30 м от офиса на жертвата. Според "Стандарт" двама снайпери са целели Илия Павлов.
Три извода се налагат, пише "Стандарт": 1) Престъплението е организирано дълго време. 2) Извършителите са големи професионалисти. 3) Това струва големи пари.
Според "24 часа" Павлов е бил задържан фатално на входа на офиса си, докато приказвал с бизнесмена А.А., бивш служител на МВР. В момента полицията изяснява дали задържането е било случайно. "Труд" е категоричен - Илия Павлов е прострелян абсолютно професионално и право в сърцето с един куршум от прецизната карабина "Щайер".
После "Труд" пита: какво всъщност става в държавата? И предлага различни оценки. Според Пламен Панайотов "няма война на групировки дори след кървавия разстрел на Илия Павлов". "Убийството на Павлов не може да доведе до дестабилизация", твърди вътрешният министър Петканов. "Не мога да кажа има ли война в държавата", заявява правосъдният министър Станков. Затова "Труд" изрежда серията изброени дотук престрелки и пита: а какво е това? И ако не е война, дали не е мир с редовни престрелки и убийства?
"24 часа" пък обобщава версиите около убийството на Илия Павлов в каре със следното заглавие: "Дълговете, миските, Луканов". Убийство заради дълг била най-сериозната версия, по която в момента работи МВР. Напоследък Илия Павлов имал финансови затруднения, не се издължавал навреме и на хора, които работели в компанията, споделят източници от "Мултигруп". Темата "дългове" била потвърдена и от бившия директор на "Булгаргаз" Васил Филипов, който твърди, че Павлов имал много задължения към хора извън България и тепърва щели да излязат наяве взаимотношенията му с трети лица при строежа на туристически обекти.
Същото смята и Едвин Сугарев, подчертава "24 часа". Мнението на поета е, че "Мултигруп" се е конкурирала със силовите групировки, но нито една от тях няма ресурс да посегне на един от най-богатите хора в Източна Европа. Едвин Сугарев припомня в "24 часа", че "Мултигруп" беше яслата на всички престъпни групировки в България. Понеже всички техни лидери в началото са били приближени на Павлов. Примерно - Димитър Джамов е бил шофьор на Павлов, а Младен Михалев-Маджо - негов гард. Сугарев припомня и връзките на "Мултигруп" с бившата БКП, защото още се разказва как Илия Павлов е тръгнал в бизнеса с получени на ръка 180 млн. долара.
И последната версия, която лансира "24 часа" - скандалите около конкурсите с "Мис България". Там в директен конфликт влизат съпругата на Павлов - Дарина Павлова, и Евгения Калканджиева.
Неделната преса публикува и подробни схеми на империята "Мултигруп". Тя започна така - "от кооперация към империя", пише "Труд". И припомня началото: на 27.12.1988 г. частната "Мултиарт" е творческо-производителна кооперация, която организира изложби, концерти, продуцира музиканти и балерини. Павлов обаче заминава зад граница, шест месеца живее в Малта и САЩ, а през 1991 г. изниква сегашният "Мултигруп".
"24 часа" също помества обширен списък на цели две страници на "империята Павлов" - близо 60 фирми, които делят интереси в следните сфери: хотели и туризъм, енергетика и природни ресурси, хранителни и масови стоки, търговия, финансова дейност, както и минно дело. След което часовият вестник публикува специално приложение: "Той и политиката", в което виждаме Илия Павлов с Доган, как се целува със Соломон Паси (убеден атлантик), с д-р Тренчев, с премиера Сакскобургготски и на среща с руския президент Путин.
А иначе неделната преса, в пукотевицата покрай изстрелите, не пропуска и срещата на НДСВ с лидера Симеон. "Труд" твърди, че срещата минала под знака на безпрецедентни ласкателства, а Коста Цонев даже възникнал: "Царю, ще дам дори живота си за теб". Пред "24 часа" министри и депутати обаче са убедени, че тежките царски думи, произнесени на срещата, не са се отнасяли до тях.
"Стандарт" не пропуска да припомни, че е ден на прошка и изказва надежда това да попречи на повечето от лошите ни помисли. След което "Стандарт" изказва хипотеза на първа страница. И тя е за произхода на тъмната бира, която през Средновековието започнали да варят монасите в Бавария. Папата поискал да му пратят от питието, за да види дали може да го одобри. Докато буретата пътували през Алпите, бирата прокиснала, папата опитал и преценил, че подобно питие не може да служи за съблазън. Така и бирата си останала, убеден е "Стандарт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!