"Крачим все вън от строя" - коментира в тази връзка"Труд". И пише следното: "Протести против войната в Ирак буквално обляха Земята. Видяхме нещо изумително - цял ден световна новина бе какво се случва по улиците на стотици градове. А у нас - 3000 души. Утре някой ще запелтечи, че сме в "коалиция" и международна общност", пише изданието. След което подчертава, че истинската общност си е родила 15 февруари.
Изводът на "Труд": "Не, не е крив българинът, нито му липсват разум и душа. Друго му липсва. Френският премиер Рафарен, пише "Труд", можа гордо да заяви: "Франция даде шанс на мира". Защото, настоява вестникът, не е шикалкавил и не е баламосвал народа си. Не всеки случва на правителство", е заключението на "Труд".
"Стандарт" извежда като водеща новина думите на иракския вицепремиер Тарик Азиз: "Ирак няма намерение да връща дълга си към България". Думите бяха казани на пресконференция в Рим след въпрос на Ирина Стоилова от БНР. "Дългът ли е причината българското правителство да се готви за война и да помага на Буш и неговата армия да атакува Ирак. Задайте този въпрос на президента и премиера на България", е казал още Азиз, който е дясната ръка на Саддам Хюсеин, уточнява "Стандарт".
Потърсен за мнение от "Стандарт", външният министър Паси заявява, че българската позиция не е обвързана с дълга и че България би могла да си върне дълга при по-демократично управление в Ирак. И не само това. От хасковското село Лозен, където министър Соломон Паси празнува деня на лозарите, той е заявил, че нашите вина, които са на много високо ниво, сега имат шанс да атакуват световните пазари.
"24 часа" разчита думите на Соломон Паси като опит България да измести Франция от американския пазар на виното, след подписката на 17 щатски губернатори за бойкот на френските стоки. От думи на Паси става ясно, че мисията ни във Вашингтон и търговските ни аташета са получили инструкции активно да налагат българските вина в САЩ.
Същото твърди и "Труд", който позовавайки се на отлично осведомен източник от Външно министерство, говори за американски обещания да ни дадат френската квота на износ на вина в САЩ. "Труд" обаче, позовавайки се на външни коментатори, е доста скептичен към подобни възможности, независимо от инициативата на сенаторите. Франция е деветият по големина търговски партньор на САЩ, припомня "Труд" И привежда някои данни: през 2001 г. стокообменът между двете страни е 50 млрд. долара, от които вносът на френски стоки за САЩ е 30,4 млрд. долара.
А иначе днешната преса препечатва възторжени оценки от интервю на княгиня Мария-Луиза: "Паси е фантастичен, да не говорим за брат ми" (акцентът е на "Труд"). "Вънка се вижда за България", цитира я "24 часа", след което набляга на думите на Мария-Луиза, че "тя, нали, нямала кристално кълбо, а дали ще успее брат й зависело не само от него". Княгинята от Ню Джърси лично се надявала, че "всичко ще върви напред, както досега".
В съседство с нея пресата навсякъде препечатва интервю с ненадейно и неизвестно докога върналия се Стоян Ганев. "Не се занимавам с политика" - не се уморява да повтаря бившият шеф на премиерската канцелария. "Вярно е, той се занимава с интриги", цитира реплика на Асен Агов "Труд".
"Стандарт" показва как Симеон е събрал синове и внуци на Боровец. Снощи в резиденцията "Царска Бистрица" той е събрал на вечеря синовете си Кирил и Константин-Асен заедно с техните жени и внуците си.
"Труд" и "24 часа" обстойно отразяват конференцията на ДПС, посетена от премиера, преди да се уедини с близките си. "Доган писа добър (4) на правителството", подчертава "24 часа". "Труд" цитира "раната, посочена от Доган: няма инвестиции". "24 часа" разказва в репортажа си, че на трибуната в НДК дори било изписано с големи букви: "Инвестициите - ключът към ЕС". Особено критичен бил проблемът с усвояването на еврофондовете, привежда изданието думите на Доган. И подчертава констатацията, че "правителството няма структура за планиране и изготвяне на инвестиционни проекти".
А иначе - по 300 души дневно се жалват от подкупни лекари, твърди "Стандарт". Според "24 часа" в момента инструктират болниците за действия при биоатака.
"Труд" пък прави репортаж, в който разкрива как много ромски фамилии са си решили проблемите през зимата: зимуват в Швеция и Норвегия. "90 % от циганите ни са в чужбина. Постоянно пътуват", разказва мъж от поповското с. Кардам. И лее приказки за лагери с удобства и отопление, пращящи от храна хладилници, помощи от 700-800 евро.
А приказката беше, че "циганин студ не търпи" - припомня "Труд". Северът на Европа - Швеция, Норвегия, обаче се оказа новият номадски блян. "Тогава какъв е модерният наш циганин? - пита "Труд". И си отговаря: излиза, че е глобалист. И той, подобно на международния капитал, не признава граници и бариери. Явно тези негови убеждения трябва да бъдат зачитани".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!