1) Основен икономически риск пред страната ни е трайно поскъпване на петрола. Ако петролът, природният газ и въглищата поскъпнат, правят сметки и от финансовото министерство, търговското ни салдо ще бъде влошено с около 140 млн. долара.
2) Това неминуемо води до инфлационен риск, настоява "Капитал"
3) А провокира и искане за увеличаване на бюджетните разходи - пенсии, заплати, обезщетения, издръжка на общини и ведомства.
Останалото може да си представите сами, отбелязва "Капитал".
"168 часа" интервюира известния макроикономист проф. Стив Ханке, който заявява: "Правителството ви спи!". На микрониво не се върши нищо у вас, констатира проф. Ханке и не крие опасението си, че правителството не е много добре подготвено и за иракската криза. Нещо което, според него, е повече от разочароващо. Лично той не очаквал нито някакви големи промени в политиката ни, нито планиране на сценарии.
След което "168 часа" минава към друг аспект на кризата: "нашата война". Под това заглавие изданието анализира скандалът Първанов-Симеон. На практика се случи следното, уточнява "168 часа": премиерът привика за неформални срещи само силовите министри; всички други останаха да тънат в неведение (включително президентът). А на лидерите на опозицията, припомня "168 часа", бе предложено изявлението на правителствения говорител Цонев. В нормална държава, пише "168 часа", ситуация като тази с Ирак се обсъжда не в тайни шушукания, а на редовни заседания на кабинета. за да се знае после кой е бил "за", кой "против" и кой каква позиция е заел. (В колажа на броя си '168 часа" представя премиера Саскобургготски като "примабалерина", придържана от президента Буш.)
"Капитал' пък за поредна седмица извлича капитален цитат от думи на премиера. "Терористите са хора, които могат да причинят големи беди" - казва Симеон Сакскобургготски, запитан възможни ли са терористични атаки в нашата страна. Научихме за американската нота от медиите, заявява пък пред "168 часа' началникът на Генщаба ген. Колев.
А иначе "парламентът все пак прие поправките за "Булгартабак" - констатира "Капитал", след което подчертава, че евентуално президентско вето може да спре приватизацията. Според "168 часа" "главният прокурор Филчев погва НДСВ"". Очакват се проверки срещу депутати, министри, областни управители . Имало подозрения, че депутат от мнозинството е замесен в международен престъпен канал, пише "168 часа". Изданието твърди, че Филчев съгласува действията си с президента, който щял да му даде рамо в борбата с корупцията.
С поглед към икономическите тенденции, "Капитал" отбелязва една промяна - известно увеличение в износа на вино. Това е равносметка след "Винария 2003". Този път виното се връща на Изток (тоест на руските пазари), твърди изданието. Но "Капитал" настоява, че като цяло това не е добре за винената ни индустрия, която притисната от Чили, Аржентина и ЮАР произвежда предимно евтина и непретенциозна продукция.
"168 часа" улавя пък една окуражителна социална мярка - ваучерите , сиреч купоните за храна, които започват да се прилагат според социалното законодателство от 1 януари 2004 г. Сумата за тези добавки ще е около 25 млн. лв., пише "168 часа", а две френски фирми - "Аккор" и "Содексо"- са най-вероятните посредници на тази социална услуга, според която всеки работещ ще има право на 40 лв. месечно за храна.
"Капитал" подробно анализира предложения нов медиен закон и го определя като "чалга-симфония".
А "168 часа" е категоричен, че понякога малки детайли могат да преобърнат съдбата на нацията. От такива опасения личният лекар на Симеон Сакскобургготски категорично се възпротивил срещу гъсока Патесо (подарък на премиера след височайшето посещение в българо-френската птицеферма "Патесо" край Ямбол), който се превърна в медиен герой. Симеон решил да задържи гъсока и да го пусне из коридорите на "Врана". Персоналът на двореца получил инструкции да внимава с гъсока, защото евентуалната му смърт можела да предизвика отлив на гласове в Ямбол и региона. Премиерът явно харесал пернатото, дори преразказал на някои от подчинените си приказката за грозното пате. "От този гъсок няма да излезе лебед, но поне ми напомня какви са ми задълженията" - се произнесъл енигматично министър-председателят пред един от градинарите си. Личният лекар на Симеон обаче скокнал, обяснил, че гъските пренасят опасни болести и алергии и пуснал култовата фраза: "Нима ще оставите нацията заради една гъска?". Така съдбата на клетия Патесо била предрешена в името на България. Представяте ли си да беше обратното...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!