В случай на война 77% от българите приемат по-меката позиция на Франция и Германия, твърди социоложката Мира Янова от МБМД. Тоест - мнозинството от анкетираните приемат аргументите на двете европейски сили за допълнителни проверки и достатъчно доказателства за греховете на Саддам. За последните два месеца обществената подкрепа за членство на България в НАТО е спаднала с 16 пункта, отбелязва Мира Янова.
"24 часа" не крие и ликуването си, че негов анализ, озаглавен "България - световният помощник-шериф", в който се критикуват управляващите в София, е бил препечатан от авторитетното германското сп. "Шпигел".
"Разпадът на НАТО е заплахата за нас", настоява в анализ, публикуван в "Труд", политологът Иван Кръстев. И за да докаже тезата си, предлага два хипотетични варианта: 1) Годината е 2013. На пореден кръг от преговорите Ирак иска членство в НАТО. Кандидатурата е подкрепена от САЩ и Турция, най-новия член на ЕС. Или: 2) Годината е 2013. Като резултат от продължаващата криза в Близкия изток емигрантската вълна от Турция се засилва, а ЕС продължава преговорите с 10 страни кандидатки, които трябваше да влязат в ЕС през 2004 г. При това този втори вариант не е най-катастрофичният, твърди политологът Иван Кръстев. И посочва, че ако за миг забравим петрола, библейската реторика на Буш и конспиративните теории, отговорът на проблема може да звучи така: да, днес светът е джунгла, но утре би могъл да бъде ядрена джунгла.
В такава ситуация България трябва да формулира своята позиция, настоява Иван Кръстев. И той я вижда така: 1) България да търси стриктно придържане към резолюция 1441 и мирно разоръжаване на Ирак; 2) Ако мирното разоръжаване на Саддам е невъзможно, страната ни да подкрепи евентуална военна операция само с решение на съвета за сигурност на ООН; 3) Ако няма консенсус в ООН, България да търси такъв консенсус в НАТО; 4) България да подкрепи обща позиция на ЕС, дори тя да не е позицията на САЩ, 5) Ако и такава обща позиция в ЕС е невъзможна, България да съгласува позицията си със страните от Източна Европа, членки на НАТО, както и с Турция - най-пряко засегнатата държава.
Защото "войната в Ирак е шанс, но чий?", пита също от страниците на "Труд" Даниела Бобева, бивш министър на икономиката в кабинета на Софиянски. И подробно анализира иракския външен дълг, който достига до 98 млрд. долара, към който ще се добавят претенциите за войната с Кувейт, стигащи до 219 млрд. долара. Преценете сами къде сме в листата на кредиторите с нашия 1,7 млрд. долара, пише Даниела Бобева и подчертава, че тотална липса на недалновидност е било прекъсването на всякакви контакти с икономиката на Ирак. Понеже нито Франция, нито Русия забравиха за Ирак по време на санкциите, настоява авторката на анализа в "Труд".
"Пари" извежда от първа страница изявлението на зам.-външния ни министър Любомир Тодоров, че САЩ са обещали да бъдем една от водещите страни при получаване на дълга си от Ирак. А от страниците на "Новинар" ген. Стефан Димитров, бивш военен съветник на президента Желев, пояснява, че "военните ни май влизат в час по-бързо от политиците". Няма никаква директна ракетна заплаха от Ирак, настоява ген. Димитров. Дори Багдад да удари съседна Турция с химически боеприпаси направлението на въздушните течения било такова, че България не може да бъде засегната.
"Дневник" настоява, че явно имаме своя официална позиция. И тя била: "Търсим всички възможности за мирно решение, включително приемане на втора консенсусна резолюция на ООН", както заявява правителственият говорител Цонев. А иначе, припомня изданието, генералният секретар на НАТО лорд Робъртсън се очаква в четвъртък в София.
За "окопна битка в МВР" пише на челно място "Труд", превръщайки твърдението в тема на броя си. Защото седмица след скандала за структурната реформа във вътрешното министерство искрите между министър Петканов и ген. Бойко Борисов не секват. Не секват обаче и убийствата, грабежите и атентатите, припомня "Труд". И извежда дълъг списък на първа страница, който започва с убита жена в Плевен на 5 януари и подпалена врата на магистрат и завършва с изстрелите срещу Мето Илиенския на 29 януари пред "Капитан Кук" в столицата.
"Новинар" припомня за жесток побой на скинари над 16-годишно момче в дискотека в "Младост" (виновниците се издирват). "24 часа" от своя страна излиза с огромна снимка на жестоко пребито 15-годишно момче от Стара Загора, при това пребито в час от шестима съученици. Не съм виждал такава жестокост, потресен е директорът на Техникума по електротехника в Стара Загора.
Освен това маскирани обраха кола с 20 000 лв., допълва "Стандарт". След което отбелязва с огромни букви: "Мафията е навсякъде". Думите са на главния прокурор Филчев, който пред журналисти в Пловдив е заявил, че мафията е проникнала и във всички сфери на властта. Вицепремиерът Николай Василев пък обвини директно кметовете, че взимат рушвети, пише "Дума". Изявлението дошло на среща в Ловеч, където вицепремиерът разяснил защо няма инвестиции в държавата.
А кметските избори са на прага, напомня ни за пореден ден "24 часа". И дава последните новости - БСП имали фоторобот за кмет в София. Той трябвало да е свежар, да излъчва чистота и нежна мъжественост. Ала социологът Михаил Мирчев, автор на лявата формула, признава, че социалистите засега нямат такъв кандидат. В тази връзка "Новинар" им препоръчва да си назначат виртуален кмет на София, щом и без това са решили да го търсят по интернет, като се има предвид броят на тинейджърите социалисти в столицата.
"24 часа" подробно информира за новооткрития офис на НДСВ в Шумен. Там управляващата партия се нанесла в бившата сграда на комсомола и дори имала 200 члена, от които 103 роми, които не скривали надеждите си по този начин да им се опростят сметките за ток.
А какво в това време прави премиерът? - поредно пита "Труд" и съобщава: той ще гледа в петък рокоперата "Исус Христос суперзвезда", за което бил поканен лично от Коцето-Калки. Основните партии в мюзикъла се изпълнявали на английски, но това ни най-малко не смущава Симеон Сакскобургготски, който е бил кадет в НАТО и чудесно говори езика, съобщава правителственият говорител Цонев.
А "24 часа" казва от последна страница всички да си отдъхнем, защото и проблемите на евроинтеграцията ни били решени. По тях работи кърджалийското магаре Марко, което заедно със своята каруца спечелило европейски проект, финансиран от кралство Холандия и британския ноу-хау фонд. Всяка сутрин Марко събира разделно отпадъците от 374 домакинства в Кърджалийско и ще ги извозва до централното сметище. Магарето Марко било подкрепено от авторитетните европейски институции, когато станало ясно, че друг не може да свърши работата и камион не минава по улиците на двете села. Така то заработило 30 000 лв., а край него се присламчили работещи по националната програма "От социални помощи към трудова заетост". Добре, че са магаретата, та да теглят...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!