"Труд" също обсъжда евентуалната смяна на министри. И отново във фокуса на вниманието е Доган, който заявил през уикенда, че не трябва да има мегаминистерства. Някой трябва да носи вина за сделката с "Булгартабак", пояснява "Труд" и съзира изкупителната жертва в лицето на Василев. В интервю за "Дневник" Доминик Редфърн от "Дойчебанк Лондон" настоява, че "Булгартабак" се е превърнал в заложник на проблемите на собствената ни съдебна система". Затова неговата компания можела да се въздържи от по-сетнешни инвестиции в България.
А на какво се крепи кабинета става ясно от цялата днешна преса - на 39 депутати. Твърдението пък е на жълтата депутатка Анели Чобанова, уточнява "Новинар". Според нея имало ВИП-депутати (10% от НДСВ), които пътували по света, а такива като нея - и още 38 на брой крепели кворума в парламента. Очевидно - с картите на липсващите депутати, пояснява "Новинар". "Труд" коментира признанието с метафората за "Али Баба и 39-те" и подчертава, че явно има "депутати кворумци". Цифрата 39 е енигматична за България - настоява "Труд", връщайки се към гладната стачка срещу конституцията. След което пита: за какво обаче са ни 240 депутати, когато стигнат 39? Що пари за харчове и мерцедеси ще се спестят. 39 обаче е и с един по-малко от разбойниците на Али Баба, пресмята "Труд". Сетне се сепва: А кой е шефът на разбойниците?
Това наистина не е ясно. За сметка на това от всички първи страници на пресата ни гледа ликът на главния прокурор след вчерашно интервю по БНТ. Интересно е, че и "Труд", и "24 часа" извеждат от него един и същи акцент - Никола Филчев би седнал на детектора на лъжата заедно с всички политици, готов е да се подложи и на медицинска проверка. Явно нормалността и патологията са категориите в българската политика.
"Дневник" обаче набляга на други негови думи: "От подземния свят лоша дума не съм чул", твърди главният прокурор на България. Всички проблеми на прокуратурата идвали от българските политици.
След това "Дневник" решава да се спре обстойно на "идиотията в българската политика" и публикува обширен анализ, посветен на министър Абрашев. Понеже, пише изданието, фигурата на Божидар Абрашев, който ни се явява министър на културата, дава често поводи да упражняваме чувството си за хумор. То не бяха фанфари за НАТО (със заемки от Чайковски), искания за джипове, полети за Брюксел през Будапеща, за да може министърът да чуе композиция на сина си, представена на "Европалия". Явлението Абрашев, настоява обаче "Дневник", не е толкова смешно, нито е само смешно. Понеже за година около Абрашев и г-жа Люлина българският данъкоплатец храни още 150 души в министерство на културата.
А там продължават скандалите. Приватизацията на "Бояна филм" е доникъде, законопроектът за киното е върнат, не върви законът за паметниците на културата. А в същото време Абрашев се сравнява с Дон Кихот и с патрона си Сакскобургогтски, който като него спял само по пет часа на ден и бил рицар на печалния образ, продължава вестникът. Според "Дневник" сродните души явно се привличат.
И отново Абрашев - според "24 часа" той заминава днес спешно за Търново (при това - без джип), за да спасява църквата "Св. 40 мъченици", която рухна от свлачище. "Труд" публикува апел да се спаси националната светиня, след което подчертава, че от четири десетилетия храмът е бил дойна крава за проучватели, архитекти и реставратори, които опоскали заделяните средства. За да се стигне дотам храмът да рухне, негодува "Труд". С нищо не помогнала и появата на премиера Сакскобургготски на място през 2002 г., въпреки че именно в тази църква дядо му Фердинанд е бил обявен за български цар през 1908 г. Явно предизвикателствата на историята не са ни по силите.
И не само те. "Дневник" настоява от първа страница, че икономиката на България може сериозно да пострада при продължителна война в Ирак. От "Лукойл" уточняват, че тогава вдигат цените на бензина с 20%. "Дума" подчертава и друго - на дневен ред е дългът на Ирак от 1,7 млрд. долара. Соломон Паси е заминал спешно за САЩ с надежда да убеди държавния секретар Колин Пауъл ново "демократично правителство" в Багдад да започне да връща дълга.
"Труд" ни подготвя, че Европа погва стоките ментета. Става дума за поток от дънки и маратонки с лепнати на тях известни марки, с което еврокомисарите били решени да се справят от 2004 г. Вносители на "Адидас" обърнали внимание на Брюксел какво се продава на тържището в Димитровград.
"24 часа" подготвя читателите си и за скок на лекарствата. 70 родни лекарства ще поскъпнат до 50%, уточняват от "Балканфхарма". Сред тях беналгин, спазмалгон, ацефеин. С около 23% щяло да е увеличението на антибиотици, около 10% - на хапчета за сърце.
"Новинар" обаче е склонен да утеши читателите си с една добра евроновина - Франция ще ни подкрепи при преговорите по глава "Земеделие" да увеличим с 1 млн. декара лозята си, е съобщил земеделският министър Дикме.
Петльовден е, напомня междувременно "Дума". И след като изброява всички наименования на празника - от Ихтима до Петларовден, - изданието ни връща към обредната практика - колене на петел във всяка къща с мъжка челяд. Проблемът е, уточнява "Дума", че петелът трябва да се коли от 15-16 годишно момче с изискване за "полова чистота", тоест да не е имало сексуална връзка. Но при днешните нрави, какъв Петльовден...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!