"Поен" дава думата по проблемите на войната на немския външен министър. "Нашата позиция е ясна - заявява Йошка Фишер. - Ние няма да участваме във война". След което, най-неочаквано, Йошка Фишер обявява в интервюто, че обича Тоскана, която била идеалното място за мирен отдих и ваканция.
Изданието обаче публикува друго шоково интервю - с шефа на генералния щаб на алжирската армия. "Ние не сме нито крадци, нито убийци", защитава се Мохамед Ламари. По неговите думи от някогашните 27 000 терористи, сега в Алжир имало не повече от 1000.
"Нувел Обсерватьор" пък още от корицата си се пита за секретите на Египет и делтата на горния Нил. Тайни, доколкото част от "черния рог на Судан" днес са погълнати от езерото Насър. А хората в Египет? Те са високи, слаби, със смугла кожа, преживяват от скотовъдство, земеделие. Накратко - както преди 3000 години, настоява "Обс".
"Ве Ес Де" ни насочва към една друга история, не толкова древна - историята след 11 септември. Според изданието мошеничество процъфтява върху руините на Световния търговски център. Там се разпродават спомени, а се оказва, че се търгува и памет. Има и хора, които си измислят загинали близки, за да се сдобият с компенсации. Мафията пък била изкупила тонове отпадъци. Градските власти били използвали нелегална работна ръка; част от даренията за семейства на пострадалите са безследно изчезнали. Нюйоркската полиция, пише "Ве Ес Де", работи в момента над всичко това.
"Курие ентарнасионал" пък препечатва коментар от руската "Новая газета". В него се подчертава че в случая с Чечения Европа е на път да изгуби достойнството си. Защото европейците допуснаха ОССЕ да бъде изгонена от кавказката република без особена съпротива, настоява руската журналистка. Така, пише изданието, след Втората световна война се оказа, че Втората чеченска война може да срути изградени и установени ценности.
"Пелрен" обаче настоява, че има неща, които оцеляват. И разказва за пътя на швейцарски проповедник, който непрестанно работи в бидонвилите на Калкута. Гастон Дейнан е в Индия от 1972 г., когато е заминал за там с малка чанта, съдържаща Евангелието, бръсначка и четка за зъби. Бързо той се е превърнал в "голям брат" на бедняците в Калкута, чийто живот споделя напълно. Така Дейнан се е превърнал в главен герой на Книгата на радостта, наскоро дори екранизирана. "Пелрен" публикува и кредото на швейцарския мисионер, което гласи: "Всичко, което не бива дадено, е изгубено."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!