Ден преди годишнината от трагедията магистратите върнаха делото за доразследване, допълва "Труд". И дава думата на следователя по делото Емил Иванов, който нарича указанията на съда "смехотворни". "Как може делото да се върне на основание на това, че четиримата обвиняеми от "Ялта" нямали длъжности характеристики?", пита следователят. И уточнява, че такива изобщо не са били представени от работодателите. Съдията е сметнал, че не е ясно кои нормативни актове са нарушени, а според следователя нормативни актове за дискотечната дейност просто няма.
Всички казаха, че това не бива да се повтаря, припомня "24 часа" думите на президента и други официални лица. Изданието обаче уточнява, че в събота 23-годишен младеж е бил наръган пет пъти в корема с нож във великотърновска дискотека, където също са сложили възпоминателна плоча за "Индиго". Младежът в тежко състояние е откаран в болницата, а всичко тръгнало от дансинга заради закачена приятелка.
Междувременно, според неделната преса, е засегната "честта на нацията". "Москва спира самолета на Герджиков" - с това заглавие излиза "Труд". 424 часа" е още по описателен "Русия заповяда: Герджиков кръжи! Докажи, че не си враг." И сега подробностите: "Москва и София са пред дипломатически скандал", е мнението на "Труд". Всичко това - след отказа да бъде даден въздушен коридор на правителствения самолет, с който шефът на парламента се връщал от Монголия. Коментарът на руското Външно министерство е лаконичен: "Досадно недоразумение".
"24 часа" цитира реакцията на Огнян Герджиков, който е заявил, че може да отмени официалното си посещение в Русия. "Добре поне, че първо не стреляха, а питаха", е казал още председателят на Народното събрание, когато най-неочаквано руските авиодиспечери поискали от българския правителствен самолет да направи кръг, за да покаже, че няма враждебни намерения. И машината се подчинила - започнала да кръжи, въпреки че от идентификационния й код било ясно, че е правителствен самолет, разказва специалният пратеник на "24 часа". След което делегацията се върнала отново в Улан Батор.
Председателят на монголския парламент Тимур Очир е обещал да съдейства и часове по-късно разрешение е било дадено. Всички обаче се сетили как преди години руската ПВО свали корейски боинг, пише "24 часа". А "Труд" коментира инцидента с думите: "Май пак се зададе "руска поледица". "Уж бяхме като братя, уж на един език говорим - шегува се "Труд", - а то... без малко председателят на нашия парламент да кара Коледа в монголска юрта. Иди след това повярвай, че отношенията ни са извадени от фризера", коментира "Труд".
А паралелно с това - води се спор за "гномовете" в държавата. Тоест за това подслушват ли се хора от опозицията и журналисти (името на кодовата операция е "Гном"). "Три-четири месеца нерегламентирано е бил подслушван бившия шеф на контраразузнаването ген. Атанасов, както и аз", заявява пред "Труд" председателят на Върховния касационен съд Иван Гриторов. "Властта дебне СДС", заявява самият генерал, който вчера е бил в парламента. Президентът , според "24 часа", настоява, че няма информация за операция "Гном".
И това не е единственият сблъсък, проточващ се към празниците. "Хората на дядо Инокентий ще бранят храмовете с телата си", пише "Труд". Тоест - задават се пак страсти около новия закон за вероизповеданията. След Нова година президентът предвиждал да се срещне с представители на всички вероизповедания, за да намали напрежението.
В специално проучване "Труд" подчертава, че БПЦ и преди реституцията от закона е била достатъчно богата. Само от наеми годишно църквата получавала около 500 000 долара. Св. Синод има сключени договори с фирми и банки. На фона на всичко това заплатите на свещениците съвсем не би трябвало да са 100-200 лв., а далеч по-високи, ако все не се попадало на нелоялни наематели, пише "Труд".
И пак по празниците - бойкотират скъпия бензин, съобщава "24 часа". Част от бензиностанциите са дигнали цените символично, независимо от увеличението, оповестено от "Нефтохим". И всички зареждат там, сочи проверка на "24 часа".
А сега - съвсем към празниците. Иде Коледа - решава да ни припомни всичко около Рождество Христово в специално приложение "Труд". Богослови разказват, че този ден не е бил отбелязван от ранните християни и се празнува от 17 века. През IV в. папа Юлий решава да смени календара, за да победи езическия ден на "непобедимото слънце" - 25 декември. И така вместо на 6 януари, както е по стар стил, честваме Рождество Христово на 25 декември.
А знаете ли откъде идва думата Коледа, пита "Труд". И почва да разказва за календите, календара и славянския обичай това да се свързва с "коленето на прасето". Самият Дядо Коледа пък е рожба на американския поет Клемънс Мур, който през 1823 г. публикува поемата "Нощта преди Коледа", а образът на добрия старец е дело на пресата, на вестникарския художник Томас Наст. Той през 1860 г. го представил по съответния начин и така до наши дни.
"24 часа" пък решава да облекчи задачата ви за коледните дарове, обвързвайки ги със зодиите. Овните обожавали шумните играчки, телците - вкусотиите, козирозите - това, което може да се надраска или помирише, а девите - силно геометричните форми. "Труд" обаче твърди, че е разучил кое е хит на пазара. Никога няма да се сетите: бельо с пухчета...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!