"Новинар" публикува и мотивите на магистратите: авторитарният стил на работа на Филчев, страх в прокуратурата, наложен от главния обвинител, който парализирал нормалната дейност и затруднявал прокурорите да изпълняват задълженията си. "Разбирам драмата на този съвет, цитира "24 часа" отново министъра на правосъдието. Това са хората, които избраха Филчев, те носят отговорност. То всичко това уронва престижа на съдебната власт" - смята Станков. И това не е всичко.
В спора по съдебната система, приватизацията и корупцията се включва и американският посланик Джеймс Пардю. "Партиите, съдилищата и прокурорите, които сега така настоятелно се опитват да блокират един открит и честен приватизационен процес, са същите, които не успяха да действат агресивно и настъпателно срещу организираната престъпност и корупцията", цитират дословно изненадващата му декларация "Труд" и "24 часа". И следват коментари.
"Пардю командва България" - с това водещо заглавие излиза "Дума", която определя думите на американския посланик като "безцеремонна намеса във вътрешните работи на България". "Недопустимо е, пише "Дума" на конференцията за участието на България в Съвета за сигурност в ООН, Джеймс Пардю да тръгне да брани правителството в конфликта му със съдебната власт и да атакува опозицията и магистратите.
"Стандарт" също твърди, че "Пардю е размахал пръст на съда, обявявайки сделките за "Булгартабак" и БТК за законни". След което припомня, че Скопие изгони посланик Пардю заради арогантност, когато започнал да обяснява на македонското правителство какво да прави и какво не. "Труд" коментира, че "щатският посланик взе да се прави на съветски". И пита: как е отсъдил кой е крив, кой прав? По цената на монополите, продавани за семки? Що се отнася до прокуратурата, съда и борбата с корупцията, там г-н посланикът е прав, пише "Труд".
Но прави една малка добавка: корупцията не е само рушвети, но и политически натиск в изгода на определени лица. От което, пише "Труд", посланиците би трябвало да стоят настрана". А "Дневник" стига до следното заключение: "САЩ и Русия кръстосаха шпаги за приватизацията". Защото от една страна, твърди изданието, Пардю критикува хаоса в приватизацията и отблъсването на определени чужди инвеститори, а няколко часа по-късно на българския посланик в Москва бяха връчени документи с аргументирани искания за имоти на бившия СССР в България, сред тях и големи парчета от "Булгартабак".
И на този фон - какво? - пита се "24 часа". "Имаме си нов министър". И на снимка от клетвата на строителния министър Валентин Церовски пред парламента, заключава: "Нов министър, нов късмет". "Труд" пък гадае какво ни чака по-нататък, понеже празниците все едно ще отминат. И публикува поредната закрита стенограма. Този път от заседание на парламентарната група на НДСВ от вторник вечерта.
От нея разбираме как всъщност е бил номиниран новия строителен министър Церовски. Това е станало след пространно и малко объркано експозе от премиера, изразяващо се в следното: "За поста...който беше вакантен.. и ви предполагам, и то от тия тайни, които се пазят толкова и така грозни начини в лицето на наш депутат от нашта група - г-н Церовски (бурни аплодисменти). Изпитвам голяма радост и удоволствие, че е от нашата група, надявам се да приемете предложението" - казва Симеон Сакскобургготски.
"Приема се" - бърза да се гласува Пламен Панайотов. Но има осем въздържали се. Мълчание. "Дума" е изненадана от друго: двама леви гласуваха за Валентин Церовски. И посочва имената им - на двамата бивши разузнавачи - о.з. генералите Бриго Аспаруов и Тодор Бояджиев. "24 часа" и "Новинар" не крият все по-натрапващата се информация, че Бриго Аспарухов - шеф на службите до 1991 г. ще ги оглавява наново. В потвърждение на което май ще трябва отново да цитираме друга част от стенограмата в "Труд".
В нея премиерът Сакскобургготски обяснява какво ще върши по празниците. "Че през тия коледни ваканции... ще премисля некои известни промени и теми, които всички знаем в нашта група. Важен въпрос, който касае националните служби... Сега точно не значи да се назначи заместник на генерал Гяуров... Бих искал и да проведа някои промени и да може нещата да вървят все по-добре и...да не са най-удачните, и ако се позамислите всички, ще видите, че накрая на веригата на темите и на коменарите е премиерът. Благодаря ви много (бурни аплодисменти).
Според "Новинар" тази Коледа ще е невъзможна за Симеон. Някога цар Симеон не беше такъв човек, пише изданието. Когато по празниците се връщаше в България, ходеше на черква, слезе в рудниците, благослови миньорите и сълзи се стичаха по бузите му. Сега на премиера Сакскобургготски, смята "Новинар", едва ли ще му остане много време за пост и молитва. Запретнал ръкави ще мисли рокади във властта и най-вече трябва да мисли защо се стигна дотук".
В коментара си на броя "Дневник" пише - "каквато държавата - такъв и премиерът". Каквото и да го попитат, пише изданието, той призовава да гледаме спокойно. Така парламентът си предлага референдум за съдебната система. Запитан премиерът казва - то не били депутатите, бил парламентът, гледайте спокойно на нещата. И накрая, отбелязва "Дневник", дори назначи за строителен министър Валентин Церовски, защото бил... спокоен човек".
""24 часа" и "Труд" обаче все се вълнуват от нещо - днес, че премиерът е решил да уреди със закон заплащането на бившите президенти Желев и Стоянов и те вече ще имат заплати от по 1000 лв. Пари за офис, сътрудници и за представителни нужди, както е в Европа. "24 часа" обаче от последна страница хваща поредно петънце в нещата. Испански съд се бил захванал с царския зет Китин Муньос. И то защо: не плащал на моряците си.
И накрая, за реванш и за да гледа по-положително, изданието тръгва да разказва вицове за властта. Ето един от тях. Министърът на културата Абрашев поискал от красива репортерка да вземе от него интервю. "Но аз съм бизнесрепортерка, смутило се момичето. "Няма значение, аз пък търся Люлина, успокоил я Абрашев, но за да се появи, тя трябва да ме види, че говоря с някоя красива жена".