Онзи ден посолството твърдеше, че тя е жива и здрава. Същевременно здравето на обгазените се влошава, а руснаците признават за още невинни жертви, допълва вестникът. 118 заложници мъртви след акцията на спецслужбите, отбелязва "Труд".
Тези жертви са от цивилното руско население и от въоръжените чеченци. И отново продължава да има информационна завеса, не се допускат близките до болниците, отбелязва в интервю за "Новинар" швейцарската журналистка Ирена Брежня.
Това, което е най-интересното в това затъмнение обаче е, че още преди седмица не другаде, а точно в Москва пристигна друга група чеченци, които не с оръжие, а с мирни искания призоваха руската армия да сложи край на геноцида в Чечения и никой не знае нищо за това. Протестиращите тогава искаха мирни преговори.
А иначе, сам по себе си тероризмът е един умишлено разигран зловещ спектакъл, и когато той се проявява в една театрална зала, тогава вече иронията е повече от очевидна, цитира "Дневник" коментар на "Гардиън". Спечелено е сражението, но не и войната, предупреждава и "Дума". А според вестника целта на терористите не е било освобождаването на Чечения, а поставянето на Русия на колене.
Всъщност театралните терористи са били деца по време на Дудаев например, те знаят геройската смърт на дедите. Защото представете си какво значи да порасне едно дете в една съборетина, където си запушваш ушите всяка нощ, а бащата, братята ти и всички останали ролеви модели за един младеж загиват ритуално, коментира "24 часа". Ами много ясно е, че за това дете смъртта ще се превърне в пример за подражание.
Тъжното обаче е, че като че ли новият век слага началото на една нова религия - религията на самоубийството. Тъжното също така е и че драмата не свършва дотук. 30% от оцелелите в Москва може да полудеят, споделя психиатърът доктор Красимир Иванов в интервю за вестника. И всъщност, заключава "Дневник", истината е, че московските заложници станаха жертва на конфликта между две слаби и разядени отвътре общества, достатъчно силни да водят война във всичките й измерения, но недостатъчно силни да изградят ефективен мир помежду си.
И поглед към българските новини, които поделят първата страница с трагедията в Москва - 3268 лева заплата за чиновник с участие в бордове на предприятия, 80 служители си доработват във фирми, разкрива "24 часа". Но пък всъщност странна е логиката да даваш пари, и то добри, на чиновници, които срещу заплащане да отстояват държавния интерес във фирми с държавно участие.
Сякаш защитата на държавните интереси не влиза в работата им и в служебните им задължения, коментира вестникът. Защото когато фирмата е опоскана като БДЖ например, да взимаш пари от там си е чисто нахалство, твърди изданието.
Вчера в Брюксел се потвърди липсата на ангажимент от страна на ЕС за дата на българското членство, разкрива "Дневник". Обяснението на нашето външно министерство бе допълнено с фразата: "Евросъюзът е клуб на богати държави, които не искат да приемат бедни". Ами, заключава вестникът, някой беше казал, че бедността е въпрос на самооценка и явно е доста прав.
Сватбата, както накратко обявява в специалния си фоторепортаж "24 часа" също продължава да вълнува пресата, която излиза с всевъзможни снимки и всякаква пикантна информация. Гостите на Калина щели да дойдат на ски у нас, пък гордо отбелязва "Труд". България по телевизиите, допълва "Пари" на фона на снимка на младоженците. А "Дума" предлага на читателите си разказ за това как Калина стана Муньос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!