С наближаване на сватбата на премиерската дъщеря зачестяват и вестникарските сватбени вълнения. Опашка от сватбари се изви вчера пред резиденция "Врана", съобщава "24 часа". Обикновени граждани и ВИП персони се разминавали пред портите на резиденцията с опаковани красиво подаръци. Гостите на съботната сватба били помолени да не ги носят в царска Бистрица, обяснява вестникът.
Покрай приготовленията за първото светско събитие у нас, на което ВИП дамите ще се появят с шапки, "24 часа" отделя внимание и на състоялата се среща между премиера и посланиците на страните от ЕС. Срещата е била неофициална и се е провела във "Врана", но нямало нищо общо със сватбата, уточнява вестникът. Петък бил определен за репетиция на сватбеното тържество в "Царска Бистрица" с участието на младоженците. Премиерът нямало да си взема отпуска, информира още часовият вестник.
В предсватбена треска "Монитор" съобщава за притесненията, които изтърпяват първите гости. Те били ограбени и заплашени с бомба на Боровец. 12 часа полицаите издирвали откраднатите куфари на испанката Аделайда Орлеоне, близка на премиера.
"Стандарт" изненадва читателите си с разкритието, че премиерът не желае сватбата на щерката му Калина и мореплавателя Китин Муньос да се излъчва по нито една телевизия. Сакскобургготски сметнал, че прекаленото внимание към тържеството може да опорочи идеята му сватбата да се превърне в реклама за България.
Така от темата "Менделсон" изданията се прехвърлят на темата медии и медийни услуги. Пламен Панайотов поръчал нов медиен закон до 15 ноември, гръмва на първа страница "Монитор". Според вестника още преди месец политическият съвет на НДСВ е взел решение до тази дата законът да бъде приет и лично лидерът на групата Панайотов е поръчал написването на проекта. А шефката на медийната комисия е посочила колегата си Иван Павлов за автор на новия законопроект, споделили пред "Монитор" депутати от опозицията. Според тях целта е една - да бъдат сменени шефовете на БНТ и БНР и час по-скоро групата на Милотинова и Павлов да обсеби рекламата на националните медии.
Парламентът взима своето решение след публични дебати, държавният глава - еднолично и винаги в последния момент, твърди пред "Дума" обвиняваната председателка на медийната комисия Милена Милотинова. Има силно напрежение между правителство и президент. Но аз не смятам, че този закон ще е основание за по-нататъшно напрежение, обяснява пред същото издание мотивите си за свиване на президентската квота в занопроекта неговият автор Иван Павлов.
Първанов и Станишев пък заеха различни позиции за конституцията, пише "Дневник". В края на миналата седмица държавният глава обяви, че конституцията, както и законовите разпоредби, свързани с избора и дейността на общинска администрация, трябва да бъдат променени преди местните избори догодина, припомня вестникът. Вчера лидерът на БСП обясни, че позицията на президента не обвързва партията му. Станишев повтори, че промени са възможни и те трябва да бъдат свързани с членството на България в ЕС, а това не очертавало преди местните избори, отбелязва позицията на социалистическия лидер "Монитор".
Революцията се отлага, констатира "24 часа". Нито една парламентарна сила не е признала пред изданието, че опозицията разиграва сценарии за бунтове и промяна на статуквото у нас след ноемврийската среща на НАТО в Прага. НДСВ прогнозира в още по-далечна перспектива: Никакъв ремонт до Коледа.
Само едно е ясно отсега - натовска ваканция за учениците, специален подарък за учениците от спортния министър Васил Иванов-Лучано. Той лично предложил това на колегата си Атанасов, разкрива във водещата си публикация "Стандарт". Три дни за игра и спортни забавления ще имат учениците на България. Децата от I до XII клас ще почиват на 15, 16 и 17 ноември, уточнява вестникът. А в чест на събитието 22 ноември Васил Иванов иска да организира спортни празници в страната.
И докато се чака министър Атанасов да подпише заповедта за ваканцията, агенция към образователното министерство ще решава кой учител е добър и кой е менте, известява "Новинар". Частните учители вече ще трябва да пишат програми как смятат да провеждат обучението и да ги предоставят за одобрение на Националната агенция за професионално обучение. Ако агенцията ги хареса, учителите ще имат право да се кичат със званието "одобрен".