А иначе: Как ни оцени Еврокомисията - "исторически доклад", цитира мнението на външния министър Паси "Труд". Министърът на икономиката Василев пък отсича: "Честити цели проводници!". Европа обаче ни прати кърваво писмо, убеден е "24 часа". Докладът на Еврокомисията бил диагноза, а не предложение за брак. И всъщност вече топката е в българското поле.
Има още много неща, които трябва да се направят, ако искаме да сме финалисти. Вратата все още е отворена, но дали ще бъде отворена още дълго - никой не знае. И всъщност, заключава вестникът, ако трябва да се обобщи тежкото четиво, написано на сух бюрократичен език, тук-там подквасено с дипломатическа витиеватост, може дори да допуснем, че Европейският съюз не поема отговорност за нищо. Особено за окончателна дата за приемането ни. Така че вместо да се събудим в четвъртък с годежен пръстен от Европа на ръката, след празничния махмурлук от петък нататък трябва да продължим с тежкото ергенуване.
И като продължение на темата "евроатлантическа интеграция": в Лондон получихме честитка от Белия дом, убеден е "Труд". Защото, според вестника, след визитата на българския премиер там и срещата му с Тони Блеър едва ли вече някой се съмнява дали поканата за НАТО ще ни се размине. Ръкостискането с Блеър си било чиста честитка от Белия дом.
А иначе - 51 часа премиерът лобира за България в Лондон, приглася и "24 часа". И освен за приемането ни в НАТО с британският премиер, Симеон и Чарлз пък си говорили 45 минути за... екозеленчуци.
За какво могат пък да си говорят хората, от една страна, и политиците и експертите, от друга? Ами могат да си говорят за престъпността, тъй като днес тръгва уникален експеримент с участието на над 300 души. Иначе казано - открива се националният дебат "Общественото мнение и престъпността", обявява "24 часа". Колкото до общественото мнение и доколко хората знаят правата си - всеки трети българин е убеден, че полицията има право да го задържи за три денонощия. В действителност полицейският арест не може да надхвърли "24 часа".
С колко власт може да се сдобие човек чрез насилие? Или както "Пари" обявява вече подозираното на първата си страница - "Лимбург" взривен от терористи. Факт, даващ повод на "Труд" да разсъждава за България, омразния Запад и тероризма, както обявява самият вестник. Защото взривяването на френския танкер, което причини смъртта и на един българин, показва, че тероризмът не признава граници и не подбира жертвите си.
И за един "атентатор" (в кавички), както го определя вестникът: Джонев си тръгва от Съединените щати утре. Българският студент, който бе арестуван, ще се признае за виновен, че съзнателно е нарушил правилника на американските летища и ще му бъде позволено да се върне в родината.
В България пристига пък шефът на най-голямата аукционна къща във Франция Жан-Пол Роке. На специален семинар в продължение на три дни той ще обучава български експерти, разкрива "Труд". Семинарът започва днес в София.
С наближаването на заветната дата пък вестниците все по-често изкарат на първа страница и с все по-големи букви всякакви възможни подробности - Калина и Китин се женят в шатра с парно, Симеон ще поздрави всички, които вдигат сватба в един ден с дъщеря му, обявява "Новинар". Шопска салата на царската венчавка, пък обявява "Труд". И сред всичко се прокрадва новината, че, както разкрива "24 часа", Симеон си взима Царска Бистрица, може да е сватбен дар за Калина.
Или просто - искаш, правиш и не си задаваш въпроси, както споделя художникът Андрей Лекарски, който от 40 години живее извън страната и работи във Франция и Съединените щати, отбелязва "Дневник". А желанието да направиш нещо е основният двигател да се случат нещата, споделя той пред "Пари". Човек трябва да следва най-късия път между желанието, интуитивното и да не търси начини да си го обяснява.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!