На първа страница на "Монд" четем следното: "Ирак: Войната на Буш не е неизбежна". Същото усещане струи от страниците на "Лез Еко", за който "Буш е поставил бемол на своя войнствен дух и е отдалечил войната със Саддам Хюсеин". Регионалното издание "Репюблик де Пирене" подчертава, че "Джордж Буш е неотстъпчив в основното, тоест в обвиненията, че Саддам може да използва химически, бактериологически и атомни оръжия. Но всичко в момента показвало изнервеността на един президент, който не успя да получи подкрепата нито на конгреса, нито на Съвета за сигурност, нито на общественото мнение".
За сметка на това, ако се вярва на "Ню Йорк таймс", повечето американски съюзници в Близкия изток излъчват знаци на одобрение: те са готови да подкрепят нападение срещу Ирак, осъществено от САЩ, понеже се нуждаят от икономическата и стратегическа подкрепа на тази свръхсила, с която поддържат конкретни връзки. В същото време тези съюзници, отбелязва изданието, трябва да са готови за изблиците на гняв на тяхното обществено мнение, които могат да бликнат по улиците.
Буш пък е определен от "Либерасион" като "акробат". Изданието характеризира вчерашния дебат във френския парламент, като "дискусия с приглушен глас". Според "Лез Еко" френските депутати са демонстрирали привидно единство. Премиерът Рафарен е обяснил, че войната е само последното средство, отбелязва "Фигаро". "Дофин Либере" също отбелязва, че в своите изказвания депутатите не са скривали своите резерви от войнствените заплахи на американския президент. Френската позиция, която е за спазване на решенията на ООН, за да може Саддам Хюсеин да бъде уловен в мъртва хватка, е солидна и ефикасна според "Норд-еклер".
Във всеки случай, подчертава "Трибюн", ситуацията около Буш доведе до спад на цените на петрола на международния пазар. И то въпреки взрива на френския танкер "Лимбург" край йеменските брегове, в който френските петролни среди виждат по-скоро инцидент, отколкото атентат. Но, отбелязва "Фигаро" американците разследват случая, понеже експерти, изследвали взрива на американския разрушител USS "Коул", са склонни на версията експлозия. Изданието припомня, че една четвърт от световната продукция на петрола се прекарва през рискови зони - Ормуз, Баб ел-Мандеб, Суец...
"Фигаро економи" напомня, че 9/10 от световните стоки се превозват по море. Изданието припомня, че са били закрити трийсетина пристанища на западния бряг на САЩ, поради което синдикатът на американските докери блокирал инсталациите. А това не можело да няма последици върху американската икономика, както и върху икономиките на Хонгконг, Корея и Сингапур. "Хералд трибюн" пише тази сутрин, че президентът Буш можело да даде заповед да се отворя пристанищата наново. За първи път от 25 години американската изпълнителна власт щяло да прибегне до подобна мярка.
"Ла Кроа" пък в днешния си брой се спира на едно друго решение: на Европейската комисия по повод на бъдещето разширяване с още 12 страни. "Защо Европа на 25 предизвиква страх?" Изданието се спира на страховете пред бъдещия "голям взрив" на Европа. "Либерасион" говори за скок в неизвестното пред съюза на 25-те. Пред изданието белгийският преговарящ за договора от Амстердам през 1997 г. прогнозира, че това ще бъде "началото на хаоса". "Трибюн" отбелязва, че Париж се измъква от европейското бюджетно менгеме, забавяйки плащанията по прословутия Пакт за стабилност.
"Монд" обаче определя тази стъпка като "френски егоизъм", тъй като Франция се превръщала в черната овца на Европа и така заприличвала на Велкобритания в годините Тачър, която блокираше всички общи решения. И ето че Франция е сочена с пръст", отбелязва "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!