И така, в годишнината от атентатите френските седмичници се връщан към вълната от антиамерикански чувства. Образът на САЩ във Франция доста деградира, сочи проучване на сп. "Мариан". Двама от всеки трима анкетирани например смятат, че реакциите на САЩ след атентатите само са влошили международната политика. "Това не е конструктивна критика", не крие несъгласието си с подобни оценки Ален Женестар в "Пари Мач" и съзира зад всичко това изначалните подозрения към Америка. Нещо като "погледа на идиота на световното село към напористия световен шериф".
"Ако Бин Ладен е все още жив, той би следвало да е доволен от това, че отприщи една от най-силните вълни на антиамериканизъм, която светът е познавал през последните 50 години", отбелязва Жак Жюлиар в "Нувел Обсерватьор". Тази антиамериканска обсесия бива изобличена и от философа и публициста Жан-Франсоа Ревел, член на Френската академия. "Анти-американизмът не е нищо повече от удобно алиби за собствената ни немощ", пише той. На което пък му възразява друг известен френски интелектуалец - антропологът Еманюел Тод.
Изобщо сблъсъкът Ревел-Тод по повод на Америка е мачът на седмицата във френските издания. "Фигаро магазин" среща двамата интелектуалци и сблъсква позициите им в рубриката "Силната Америка срещу слабата Америка". Еманюел Тод, от своя страна, е категоричен, че войнствената активност на САЩ срещу държави като Ирак, Иран, Северна Корея и Куба е само последен скок на една империя, поела по пътя на разпада.
Констатация, впрочем споделена от американския писател Пол Остър. Известният нюйоркски творец споделя пред "Експрес", че в епохата на Буш неговият девиз бил "USA out of New York" (САЩ вън от Ню Йорк)... Пол Остър продължавал да мечтае за един независим Ню Йорк, нещо като Венеция през XVI в.
И отново в "Експрес" можете да прочетете специалното досие, посветено на исляма и Запада. В статия си "Ислямът - онова, което не се осмеляваме да кажем" Ерик Конан повтаря аргументите на Жан-Франсоа Ревел: "Не, мюсюлманският свят не е жертва на Запада, а на собствения си архаизъм и на неспособността на своите водачи. Америка се превърна в изкупителна жертва на авторитарни управници, които имат интерес да отклонят нарастващото недоволство към тях в друга посока."
"Пари Мач" пък се интересува от ваканцията на саудитския крал Фахд в Испания. Цифрите са главозамайващи. Три боинга, четири яхти, 500 мерцедеса и 400 придворни са съпровождали крал Фахд, което предизвикало пълно удовлетворение на всички търговци в курорта Марбеля. По време на последната си ваканция арабският кортеж на краля е похарчил около 71 млн. евро.
А къде е Бог във всичко това, пита "Нувел обсерватьор" и отделя място на религията. Някои от култовете били много странни. Например всяка сутрин 56-годишната Ана, жителка на Париж, се просва като мюсюлманка, но пред олтар, на който изображение на Богородица съседства с будистки статуетки. Коя ли е тази религия?
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!