Едва ли обаче някой има илюзии, че става дума за нещо друго освен за изкуствена стабилност, добавя "Капитал". Политическият хоризонт в България никога не е бил толкова къс, смята изданието и брои 11 седмици до срещата в Прага, когато ще стане ясно дали България ще получи покана за НАТО. Толкова ще продължи и консенсусът, за който призоваха управляващите в началото на новия политически сезон, категоричен е "Капитал".
В също време борбата на тихия фронт продължава, смята Едвин Сугарев. В интервю за "168 часа" Сугарев обяснява, че политиката на БСП винаги е била функция на руската политика на Балканите. А руската позивна към БСП била следната: работете номинално за НАТО, но пречете повече. Според Сугарев акцията на Първанов играе подгряваща роля на бъдещите акции на левицата, които ще доведат до парламентарна криза. И това щяло да стане след срещата в Прага. "Очаквам парламентарна и правителствена криза някъде през март и предсрочни избори през май", заявява Едвин Сугарев пред "168 часа".
Политическият календар, заключен между надеждата за успех в Прага и надеждата за успех на местните избори определя две логики на поведение на политическите партии - дисциплинираща и популистка, отбелязва "Капитал". Затова и поведението им лавира от синьото "спъват ни за НАТО, който ние първи пожелахме", до президентско-червеното "няма как да не приемем НАТО, но ние поне до последно не го пожелахме", констатира социологическият анализ на "Алфа Рисърч" на страниците на "Капитал".
"Създаде се един мит в обществото, че опозицията крепи управлението заради поканата в НАТО. Няма такова нещо", заявява от своя страна намесникът на Симеон в парламентарната група на НДСВ Пламен Панайотов пред "168 часа". Не е чудно, че при тази комуникация между граждани и политици общественото мнение е най-малко склонно да приеме тъкмо онези евентуални поправки в конституцията, които са свързани с евроатлантическата ни интеграция, вметва "Капитал".
Основните промени са свързани първо с възможността без или чрез една олекотена процедура от парламента да се вземат решения в изпълнителната власт относно преминаването на чужди, а всъщност те няма да бъдат чужди, войски през нашата територия или тяхното базиране, когато става дума за страните членки на НАТО, обяснява пред "168 часа" Пламен Панайотов. Във втората група от промени той визира ангажиментите по линия на ЕС и като пример посочва възможността граждани на страните членки на Европейския съюз да придобиват земя на наша територия. В третата група Панайотов съзира проблемите, свързани със съдебната реформа, такава, каквато я вижда мнозинството, но с гласовете на СДС и БСП, защото сами управляващите не могат да променят конституцията.
Правителството вече няколко месеца като мантра повтаря, че очаква да получи от ЕС ясен график за присъединяване и допълнителна помощ да завърши реформите, констатира "Капитал". За да не бъде изненадан от Брюксел, министърът на външните работи Соломон Паси по-често трябва да сверява часовника си, съветва изданието. Вестникът приема като твърде вероятен сценарият, при който в края на годината може да се окаже, че на България ще й бъде предложен поредният "засилен" инструмент за присъединяване, а финансовата помощ да се окажат съвети как по-добре да се усвоят вече отпуснатите средства. Вместо допинг очакват ни $2 млрд. външнотърговски дефицит, обръща внимание към предупреждението на МВФ "168 часа".
Няма промени, опасенията се увеличават, добавя и "Капитал". Екип на МВФ пристига през септември, за да установи на място какви са причините икономиката да върви надолу. Засега министрите Велчев и Василев реагират като магаре на мост. Те не допускат мисълта, че икономическата им политика може да е грешна и че с нея почти сме настигнали кандидатките за Евросъюза, отбелязва изданието. Икономиката - китайската стена на НДСВ, което на прост език означава, обяснява "Капитал", че отделите с конфликт на интереси са така разделени, че да се избегне злоупотреба с информацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!