"Саркози на свой ред е призован", смята "Либерасион" и отбелязва, че министърът на вътрешните работи вече трябва да е разбрал, че ситуацията не може да бъде решена единствено с твърди мерки и че тя е проблем на цялото правителство. "Саркози се среща с имигранти и влиза в диалог, той прави всичко, за да не повтори действията на своя предшественик Жан-Луи Дебре, който преди време настоя да бъде атакувана църквата "Сен Бернар", подслонила имигранти.
"Фигаро" също настоява да се потърси адекватно решение. "Франция има нужда от имигранти", отбелязва изданието, "но тя не може да приеме всички имигранти". Вестникът припомня известната фраза на Мишел Рокар "Франция не може да поеме всички нещастия на света", но пита в коментарната си рубрика - "Каква имиграция е нужна на Франция?".
И отново "Фигаро" публикува размислите по този повод на Ерик Земур, който настоява, че думата "интеграция" вече е лишена от смисъл. "Ние живеем във времена на големи миграции, на големи инвазии и големи смешения", пише той. Ние живеем във времето на културните смешения и във времето на либерализма, в което се настоява, че всеки има правото на движение и установяване по свой избор".
Два дни преди 11 септември изданията отново си спомнят за атентатите в Ню Йорк. В "Либерасион" Фредерик Дьошан говори за стени с фотографии от атентатите, понеже вече разполагаме с милиони картини на случилото се. Днес всички публикуват и снимката на годината, определена от "Уърлд прес". Интересно е, че тя не е от атентатите. На фотографията на Ерик Рефнер виждаме афганистанско детенце, умряло от глад в бежански лагер в Пакистан през юни 2001 г. "Тази снимка е предизвестие на 11 септември, тя е един от многото сигнали, които американците не забелязаха", твърди шефът на журито, който е англичанин и споделя, че дълго се е борил с американските си колеги, за да дадат наградата тъкмо на тази снимка.
"Юманите" пък публикува социална анкета от Ню Йорк след атентатите. 100 000 души са останали без работа след рухването на Световния търговски център, мнозина са направо на улицата, понеже не всички, работещи там са били "златни момчета", пише изданието. Накратко, бедните в Ню Йорк най-скъпо са платили атентатите.
"САЩ-Ирак - войната приближава". С това заглавие днес излиза "Паризиен". Въпросът, подчертава изданието, е дали американците ще решат да ударят сами. "Това би било катастрофа", твърди Жан-Пиер Шевенман в интервю за "Паризиен". А "Фигаро" публикува доклада на Международния институт за стратегически изследвания в Лондон, от който излиза, че Ирак е струпал оръжия за масово унищожаване. Възможностите са няколко, твърдят аналитиците на центъра. Ако ембаргото бъде вдигнато, Ирак ще засили военните си програми. Ако инспекторите на ООН се завърнат в Ирак, заплахата ще бъде намалена, но не и елиминирана. И още една опасност - ако американските войски нахлуят в Ирак, нищо чудно Саддам Хюсеин да използва химическо и биологическо оръжие срещу агресорите. Така че най-лошото тепърва предстои.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!