"Труд" също отбелязва от първа страница, че не е била определена дата за приемането ни в организацията, но че за сметка на това лорд Робъртсън в Брюксел е прогнозирал евентуалното разширяване на НАТО с девет нови членове. От нашето Външно министерство обаче отказали коментар по евроновината, пише "Монитор" и припомня инициативата на премиера Сакскобургогтски от Севиля: да ни приемат още по-рано в ЕС - през 2006 г. Вместо това, отбелязва "Монитор", ние се оказахме изобщо без дата за членство.
И какво - сал една Калина ни остана, пише "Труд" в коментарната си рубрика, като забелязва в края на лятото криза в жанра "царски лобизъм за България". Повод за констатацията е съобщението от пресслужбата на премиера, че княгиня Калина щяла да прави в България сватба през есента, за да рекламира родината на татко си. "Само че щом опряхме до сватбата на Калина - размишлява "Труд", - май нещо куца. Защото излиза, че реалностите и датите съвсем се размиха. Премиерът направи рейд на добрите надежди из Близкия Изток, Но освен добрите намерения за братските прегръдки с арабския свят - отбелязва "Труд", - нищо друго не сме видели черно на бяло. След което, продължава изданието, Симеон направи добро впечатление с обноските си в Копенхаген, Кран Монтана и Вашингтон. Но само добрите обноски още не са станали поръчителство за чужди вложения. А личните му връзки комай стигат само за приятелски ръкостискания. Затова - подчертава "Труд", - ни остана сал Калина. И ако нейната рекламна сватба даде резултати, сиреч стимулира инвестиции, защо да не помислим да й дадем и достоен хонорар."
А междувременно, докато чакаме дати и обмисляме рекламни хипотези, цените на цигарите ще се вдигат. Това е заявил вчера зам.-здравният министър Славчо Богоев, пише "24 часа". Мярката била не толкова здравна, колкото финансова - очертавала се съвместна акция на балканските държави, за да се пресече контрабандата от нашите страни към Западна Европа. И ако тази новина засяга само пушачите, следващата май че удря всички - токът ще се предплаща, обявява "Труд", при три просрочени сметки. От 1 октомври "Електроразпределение" въвеждало мярката като ново наказание срещу нередовните платци. А на хората със закъснели сметки през последните 12 месеца дори щели да бъдат подменяни електромерите, като новите щели да работят само с магнитни карти за предплатените количества ток. След което токът спирал и следвал мрак и студ.
За сметка на това просветното министерство, пише "Стандарт", от вчера реши да успокои обществеността, подчертавайки, че дори 10-годишни деца ще могат да бъдат приемани за първолаци. Така образованието у нас щяло да ликвидира неграмотността. Но дали, пита "Стандарт", мярката не е влязла в сила просто на фона на липсващите първолаци - с 11 000 по-малко през тази година.
"24 часа" пък в дните преди първия училищен звънец ни уведомява за поредния хаос с учебниците. Родителите просто не знаели какви учебници и помагала да купуват, защото учителите в съответните училище още се колебаели между вариантите. Няма причини да е така, обявяват отново от министерството на просветата. Междувременно пък тръгват и хайки срещу спекулантите с учебници. За целта ще има и горещи линии за оплаквания. Номерът за София е 986-25-03. На него може да се оплачете, ако търсените от вас учебници, ви се предлагат на нереално високи цени.
На кинофестивала във Варна "Любовта е лудост", пише "Труд", къде на шега, къде наистина, големият актьор Калоянчев попитал присъстващия министър на културата Абрашев не може ли и той да стане министър. И "Стандарт", и "Монитор" подчертават в днешните си броеве, че според шефа на царската парламентарна група Пламен Панайотов наесен нямало да има промени в кабинета. Така че мечтата на Георги Калоянчев май ще остане неизпълнена.
А тъй като говорим за театър и започнахме с вест от замъка на Хамлет в Елсинор, едно предупреждение: не се мислете за хамлетовци. То е на легендарния режисьор Питър Брук, един от най-добрите интерпретатори на Шекспир в света, който в специално интервю за "Труд" обяснява как днес вижда образа на прочутия датски принц. "Опитите да мислим, че Хамлет е като всеки нас, са обречени, твърди големият режисьор Питър Брук. Просто защото едва ли някой днес би могъл да се изразява с интензитета на Хамлет, с неговия речник, хумор и богатство на мисли. Съвременната култура явно обеднява, смята Брук, затова и днес всеки открива различни неща в текста на Шекспир, изхождайки от митологията на своя култура. Един ден, гледайки празната сцена в театъра с два стола до нея, почувствах, че така може да се постави всичко в театъра, споделя Питър Брук пред "Труд". Така се ражда и театърът "Буф дьо Норд" в Париж. А иначе "Хамлет" продължава според него да е една голяма мозайка на съвременността, така че съветът на прочутия режисьор е: просто четете Шекспир.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!