В тази връзка "Дума" също от първа страница говори за масови оставки сред лесничеите в Ботевградско, 26 на брой. Просто никой от тях вече не бил сигурен, че може да опази горското богатство. Според земеделския министър Дикме ситуацията била повече от сериозна, поради което и заключението на "Дума" е: държавата е безсилна пред циганите-бракониери. А "24 часа" обобщава случващото се не само в Ботевград, но и на други места в страната с думите: "Дървената мафия настъпва. Война", публикувайки списък на известни нарушители и "дървени босове" от Разлог и Добринище. А на война - като на война.
Впрочем отново "Дума" в днешния си брой е обърнал внимание на едно прелюбопитно събитие - в съобщение на БТА вчера е могло да се прочете буквално следното: "На среща между външния министър Паси, министъра на отбраната Свинаров и директора на националната разузнавателна служба Гяуров не е било обсъждано участието на България в коалиция за удар срещу САЩ, както и унищожаването на ракетите СС-23." След 14 минути "САЩ" естествено са били заменени в "Ирак", но "Дума" отбелязва, че националната ни информационна агенция все пак ни вкара във война със САЩ за 14 минути.
Според "Труд" срещата е била изключително поверителна, но все пак някои репортери причакали тройката високопоставени лица пред Външно. "Хванахте ни", заявил разузнавач №1 ген. Гяуров. От Външно министерство обаче са заявили, че не е било обсъждано предоставянето на бази за евентуални американски удари срещу Ирак, в това число и на летище Сарафово, откъдето бяха осъществявани полети срещу Афганистан. Ген. Гяуров все пак заминавал отвъд океана, където щял да се среща с шефа на ЦРУ Джордж Тенет. Според източници на "Труд" за края на лятото се е предвиждала визита на шефа на ЦРУ в София.
А иначе животът си тече тихо - 15 септември, тоест първият учебен ден приближава, припомня "24 часа", а министър Атанасов закрива 66 училища, безспокои се изданието. "Труд" също не изпуска от внимание този прискърбен факт и внася някои уточнения. Така по логиката за окрупняването на училищата децата от Крумовградско трябвало да пътуват по 60 км до класните си стаи и щели да виждат родителите си само в събота и неделя. Зимата пада голям сняг, обяснява кметът на Крумовград Ахмед Юмер и пояснява, че не може да им осигури транспорт, а само общежитие. Което подсказва, че ситуацията у нас значително се е влошила от времето на Елин Пелин, когато поне във всяко село е имало школо.
А иначе, подчертава "Труд" отново се задават учителски стачки, понеже редица общини още не са изплатили заплатите на учителите за последния месец. Според Синдиката на българските учители недостигът за образование през тази есен ще е около 290 млн. лв.
В същото това време, подчертава "Стандарт", правителството обмисля мерки срещу крадците на ток, за което настоявали електроразпределителните дружества в страната. Според "Пари" МВР пък подготвяло законопроект, с който ще питат новоимотните граждани за имоти над 100 000 лв. Но всичко това е в бъдеще време. А засега престъпността очевидно се активизира, отбелязва в интервю за "24 часа" бившият правосъден министър Хараламби Анчев, който препоръчва на ген. Бойко Борисов да лови престъпниците всеки ден, а не само в показни акции.
Обраха поета Любомир Левчев - с това водещо заглавие излиза днес "Стандарт". И разказва вече типичната за нашенските нрави история, в която Левчев седнал в столично кафене, бръкнал в джоба си и установил, че му няма цялата пенсия и всичките документи. Дни преди инцидента, уточнява Любомир Левчев, били обрани последователно неговата дъщеря и синът му.
Така е - учудваме света с всичко, твърди проф. Николай Василев в анализ, публикуван в "Труд". Сега например, пише той, си имаме двама държавни глави. Единият - Георги Първанов, седи на в президентството и се държи като нереализиран министър-председател. А другият - Симеон Сакскобургготски, според проф. Николай Василев, се ветреел из изпълнителната власт като някакъв Хамлет (без череп в ръка) и унило се самосезира по въпроса става или не става за премиер. И не стига другото, твърди коментаторът, ами непрекъснато плаче пред оредяващата туземна аудитория и пред западни кореспонденти, че бил стар, изморен и самотен и че вместо да си гледа внучетата, се жертва за родината, че спи по 6 часа на денонощие и си носи папки с домашно вкъщи.
Впрочем днешната преса честити на Симеон поне едно - царското село Баня е вече град, отбелязва "Труд". И така г-н Сакскобургогтски, официално регистриран в Баня, Карловско, вече може да си титулова гражданин. А иначе вчера, отбелязва "Стандарт", беше панихидата на Борис Трети в Рилския манастир. Но никой от царското семейство, включително и премиерът в отпуск, не бил почел паметта на родителя си. "Труд" уточнява, че единствено княгиня Мария Луиза, която е в Америка, помолила да запалят свещ от нейно име.
А иначе всичко у нас е въпрос на гледна точка. В средата сме на световната корупция, успокоява ни "Монитор", след огласяването на вчерашното проучване на "Трансперънси интернешънъл". "Стандарт" обаче вижда нещата така: "Настигнахме Ямайка и Перу по корупция". "Дума" пък цитира думите на Петер Айген, председател на международната организация, който казва: "Политическият елит и приближените му продължават да вземат подкуп при всяка възможност".
А "Дневник" препечатва репортаж за това как западногерманското радио ВДР5 представя амбициите на България да стане външна граница на Евросъюза. Интересното било, че в предаването се покривали звуци от румънски, а не от български, след което следвало обобщение, че 1 млн. роми в България били подложени на омраза и отричане. След което немските журналисти общуват с някакъв неизвестен Джони и с мечките му, а накрая се срещат с видната българска писателка Румяна Захариева - поне така представена в репортажа. Тя споделя, че като малка я плашели с това, че циганите ще я откраднат и сега било същото. Въпросът е дали сами не се плашим със себе си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!