Тази седмица например "Поен" подхваща темата какво се случва в Америка от миналия 11 септември насам, доколкото събитията сериозно разклатиха вярата на Америка в самата себе си. В специално досие по темата, подписано от Доминик Одибер, кореспондент на "Поен" в САЩ, научаваме, че Америка се бои. Все едно, че всичко е било вчера, а същевременно от атентатите сякаш е минал век, пише "Поен", и настоява, че 11 септември е датата, размила всички ориентири. След тази безпрецедентна дата Америка откри нещастието, както Европа го откри след Холокоста, подчертава "Поен" и отбелязва, че така за американците е станало ясно, че цивилизацията също е смъртна.
Денис Жамбар в "Експрес" пък държи да подчертае, че след 11 септември имперският път на САЩ е станал още по-имперски. Джордж Буш вече очерта разделението на света в черно и бяло и набелязва жертвите, твърди "Експрес", посочвайки, че след Осама бин Ладен Саддам Хюсеин ще е следващият, който ще понесе вината за световния тероризъм.
Жан Даниел в "Нувел обсерватьор" пък се заема да рецензира една новоизлязла книга - "Видях старият свят да си отива" с автор Александър Адлер. Жан Даниел има обаче и някои несъгласия с книгата. Нищо чудно Израел да използва атомното си оръжие, смята той, ако Ирак използва химическо оръжие.
И отново поглед към Израел в "Поен" - ексклузивно интервю с премиера на тази страна. На въпрос към Ариел Шарон какво ще направи той, ако Арафат бъде преизбран през януари начело на палестинската власт, израелският премиер заявява, че президентската функция може да бъде символична и че би било желателно създаването на поста премиер на Палестина. Накратко, като в Израел...
В Йоханесбург пък се открива най-голямата среща под егидата на ООН за съдбата на планетата. Затова и "Фигаро магазин" се пита: искаме ли наистина да спасим планетата? Понеже 10 години след срещата в Рио все още се очакват мерките за защита на околната среда. А климатът се затопля, почвата се разваля, пустинята прогресира. Утре повече от 160 правителствени делегации ще заседават по темата в Южна Африска. И в продължение на десет дни ще трябва да докажат, че наистина искат да помогнат на земята.
Всичко е въпрос на комуникация, убеден е от своя страна "Поен" и определя френския премиер Рафарен като Господин Ком. В досие от цели десет страници "Поен" се опитва да разбули загадката "Рафарен", за когото комуникацията е по-скоро добродетел, отколкото грях.
"Пари мач" отделя пък доста място на един провалил се президент - става дума за бившия президент на "Вивенди" Жан-Мари Месие. А "Пелрен магазин" се опитва да узнае друго - дали училището наистина си върши работата. Понеже социологически проучвания показват, че между 15-20% от френските деца имат трудности при четенето и писането в шести клас. Кой е виновен, пита изданието. И очертава следния кръг - преподаватели, родители, психолози, като всеки от тях обаче прехвърля топката на останалите.
А в края на лятото и началото на новия политически сезон съботните френски всекидневници хвърлят поглед върху състоянието на френската левица и десница. Нещастието на победените - така определя съдбата на Социалистическата партия "Фигаро". Защото такава всъщност винаги е била съдбата на загубилите. За първи път от 30 години насам обаче социалистите са принудени да вървят без посока и без лидер, който да ги обединява. Такъв, какъвто бяха Митеран, Делор и Жоспен. Социалистическата партия потопена във върхушката, приглася и "Дофине либере". И допълва, че действително Франсоа Оланд трябва да положи доста усилия, за да успее да удържи редиците си. Преди конгреса на партията през 2003 г.
В дясното пространство пък акцентът е поставен върху проекта за вътрешната сигурност на правителството. И въпреки че министърът на вътрешните работи иска да изглежда по-мек и сговорчив, новият закон не обещава нищо добро за престъпниците, убеден е "Журнал дю сентр". Вестниците продължават вътрешно-политическата тематика с програмата на правителството за данъчна реформа, болниците, затворите- доста полемични проблеми, както ги окачествява "Сюд уест".
И отново поглед към дълго дискутираната тема за оттеглените саудитски авоари от Съединените щати. Защо Саудитска Арабия притеснява Съединените щати, разсъждава "Монд". Защото все пак нищо все още не доказва с пълна сигурност, че Америка е взела категоричното решение да скъса сътрудничеството си с Рияд. Подобна постъпка би представлявала просто прекалено хубав подарък, за този, който отдавна мечтае за него - Осама бин Ладен.
И отново темата за бедността - бедността, която изглежда неизбежното бъдеще на нашата планета и която ще бъде широко засегната в Йоханесбург на срещата на върха на ООН, посветена на Земята. "Алзас" отбелязва, че това ще бъде най-мащабната среща, организирана от ООН. А усилията действително си струват, тъй като става дума за общото ни бъдеще. Американският президент Буш не сметна обаче за необходимо да присъства. А тази среща действително е от огромно значение, както отбелязва "Юманите". Защото тя ще трябва да се опита да отговори на съществените проблеми, пред които е поставен светът. Един свят, който действително се развива много зле.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!