Защото посягаме към днешния "Стандарт" и четем: "Всеки трети живее в мизерия". И то по данни на националната статистика, която твърди, че просто затъваме в бедността, където едва ли има суми между 10-15 000 евро. Само 1% живеят добре - с това водещо заглавие излиза днес "Дума" (данните са от същия доклад на НСИ). От него ние научаваме, че населението на България за първи път е паднало под 8 млн. души. Вече сме 7 973 673 души, като в сравнение с 1992 г. сме намалели с половин милион. Средно по 22 000 души напускат всяка година страната, допълва още изданието.
"24 часа" също навлиза в прогнозите, позовавайки се този път на данни от американската организация "Попюлейшън референс бюро", в чийто доклад сме цитирани като нация на изчезване. Организацията, специализирана в световните демографски изследвания, ни е включила в списъка на шест застрашени държави, редом до Ботсуана, Естония, Япония, Русия и ЮАР. Факти, които потикват "24 часа", след толкова много доклади и статистики, да се опита да очертае портрета на средния българин. И той изглежда така: 167 см, 71 кг, пушещ много и не ходещ на доктор. Един милион младежи смятали да напуснат страната, твърди от първа страница "Дневник".
Впрочем на фона на този демографски срив, "24 съзира едно попълнение, извеждайки един "кандидат за БГ паспорт", както пише изданието, още от първа страница. И това е княз Кирил Сакскобургготски, който заявява в ексклузивно интервю, че смятал да го стори отдавна. Но не го бил сторил досега, защото все нямал време, пък се изисквали и немалко формалности. Така че Кирил Сакскобургогтски може би няма скоро да попълни списъците на българската нация. Пък и той уточнява, че не бързал, понеже си имал друг паспорт. А иначе княз Кирил не бил достатъчно информиран за това, което ставало в България, най-вече за "Булгартабак", така че на питанията на "24 часа", отговаря с лаконичното "Не мога да коментирам".
Но това, което е вече по-интересно, е, че по същият начин отговаря на журналистическите въпроси и неговият баща (все пак премиер на България), както се убеждаваме от импровизираното варненско интервю в "Труд". "Нямам коментар за подобни неща", отговаря Симеон Сакскобургготски на въпрос за изявлението на Майкъл Чорни, че правителството е корупционно. А на въпрос дали смята, че е вече по-добър животът на българина (при преполовени 800 дни), той отговаря: "Вижте, мисля, че нещата са вече по-подредени. Че инвестициите също се гледат с по-голям интерес, сиреч ще има повече работни места." И ако всеки се поогледа, твърди Симеон Сакскобургготски, може би ще има немалко неща, които са се подобрили. Иначе, казва той, ще останем с впечатлението и дори с убеждението, че тука има правителство, което не само бездейства, но и гледа да навреди.
И за да не останем или създаваме подобно впечатление, тутакси посягаме към "24 часа". Там репортер на изданието е записал друг отговор на въпрос има ли корупция в кабинета. На което Симеон отговаря така: "Мисля, че това е времето, в което да е сериозен тон... а не на шега". А пък запитани от "24 часа" корупционно ли е правителството, министри отговарят не по-различно. Финансовият министър Велчев заявява: "Не съм съгласен да коментирам". Соломон Паси казва, че не е получил официално изявлението на Чорни и коментирал само изказвания на други държави. Транспортният министър Петров твърди, че не коментирал такива работи, а София Касидова, зам.-министър на икономиката, препраща по проблемите на корупцията към шефа си Николай Василев. С което нещата може би си идват на мястото.
А иначе днешната преса е в плен и на криминалната хроника, доколкото, както пише "Стандарт", гръмнаха бивш шеф на баретите и настоящ шеф на застрахователната компания "Левски Спартак". "Труд" уточнява, че бившият командос е близък приятел и бивш съдружник на главния секретар на МВР Бойко Борисов, така че полицията била на крак. Междувременно, отбелязва "Труд", 5-ма затворници, разследвани за кражби и убийства, са избягали от Белене. В репортаж в "Дума" пък четем как момчета с бухалки жънели, тоест прибирали, житото в Златията.
Днешният брой на "24 часа" е също пълен с подобни истории - от това как маскирани пребили фермер с бухалки до перипетиите на залята с бензин ученичка, понеже била принуждавана да проституира. "Стандарт" пък прави подробен репортаж за това, че държим рекорд по самоубийства и че всеки четвърти в страната е вече болен от сърце.
И на фона на всичко, което съвсем не се вписва в теорията за положителните промени, които трябва да забележим, отворим ли широко очите си - пример за благоденствие. Лидерът на НДСВ вече ще разполага с 50 кв. метра кабинет - съобщава с огромни букви "Труд". Става дума за новата партийна централа на царското движение на ул. "Врабча", откъдето в спешен порядък бе изгонена Държавната комисия по ценни книжа. Така, обяснява "Труд", Симеон щял да разполага с достатъчно място да управлява партията си, като на личния си етаж имал и покои за почивка.
Е, отбелязва "24 часа", всичко това на фона на малката подробност, че служителите на държавната агенция с унили лица изнасяли кашони и се чудели как ще започнат работа в необорудваната си нова сграда, където нямало парно и тепърва щяло да се прави ремонт. Но може би това е част от благоденствието - ще им бъдат спестени големите сметки от есента и няма да им се наложи да четат съветите, които "Стандарт" в днешния си брой дава на по-бедните си читатели, затънали в дългове към "Топлофикация" - платете поне малко, за да не ви съдят за парното. И наемете за разсрочването на сметките адвокат, ако хонорарът му е по-малък от борчовете ви. Дано звучи утешително.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!