А лекарства за главоболие - при това истински - май ще ни потрябват. Закриват авиокомпания "Балкан", съобщава "Стандарт" във водещото си заглавие. И описва истинската паника сред пътниците, настъпила след първите съобщения. Защото хората, закупили билети за ноември, когато се очаква окончателният фалит на националния авиопревозвач, питат какво да правят с двупосочните си билети за ноември. Ала засега няма кой да им отговори. "Дума" също говори за ликвидация на "Балкан", доколкото вчера транспортният министър Пламен Петров просто е потвърдил тези слуховете. С едно допълнение - новият национален авиопревозвач, който щял да се създаде на мястото на "Балкан", можело и да е частен. "Дневник" отбелязва, че кредиторите на "Балкан" обаче също останали смаяни - никой не ги бил уведомил за ликвидацията.
В това време, твърди "24 часа", продължавала да предизвиква фурор в Пловдив идеята да си купите обувки на изплащане. "Хората са бедни", каква анкетирана пловдивчанка, която плаща в брой 40 лв. за чифт обувки. Майка на многодетно семейство обаче е дошла да се поинтересува от условията, понеже иначе не виждала как да отдели 200 лв. за обувки на децата си, което било заплатата й.
Животът на вересия обаче няма да е скоро, разяснява "24 часа" подозрението на българските банки да раздават кредитни карти във връзка с тромавата съдебна система и невъзможността за събиране на вземанията от длъжниците. След което изданието дава думата на антрополога Илия Илиев, който разказва за проучване на Световната банка у нас за нарастващата роля на дрехите втора употреба. Хората у нас тепърва се учат да бъдат бедни, особено огромната група на висшистите, твърди той. И цитира опасенията на своя учител проф. Асен Баликси, че след 15-20 години България ще стане образцова периферна държава, подобно на Турция. Огромни групи хора ще ходят на черна работа в Западна Европа и ще се връщат на старини. А у нас ще има елит, който ще пътува, ще мисли и ще говори на полубългарски и полуанглийски, твърди антропологът Илия Илиев пред "24 часа".
"Стига черногледство" - цитира в същото време "Дума" вчерашните изявления на премиера Сакскобургготски в Балчик, които изданието определя като туристическа атракция. Посещението на Симеон в Балчик е наистина едно от централните събития в днешната преса. "24 часа" го улавя от първа страница до трона (не до своя, а до този на румънската кралица Мария в Ботаническата градина). "Труд" пък запечатва как той с интерес разглеждал кактусите в същата Ботаническа градина. И допълва, че той особено се бил зарадвал на 4-те малки кактусчета, които щял да повери за отглеждане на жена си Маргарита.
"Стандарт" също определя премиера като морска атракция и публикува импровизираното му интервю пред журналисти с интересен послеслов - извинение към читателите си, ако нищо не са разбрали от това интервю. В него ние четем основното учудване на Симеон - защо толкова емоции. "Тук е толкова красиво", казва Симеон в Балчик и недоумява защо да си говорят за съдбата на "Булгартабак". Някои кандидати обаче предлагат още 100 млн. евро, питат журналисти. "Защо толкова емоции", отвръща премиерът. А когато ядосан репортер му задава въпрос - не мисли ли, че вече му се радват само деца и чужденци, а интересът у хората в Балчик към него е доста вял, Симеон ядосано отговаря: "Интересно, би трябвало да направите анкета". Тогава внезапно се включва и екоминистърката Арсенова, която заявява на журналистите: "Много сбъркахте с този въпрос".
От "24 часа" пък научаваме, че след това Симеон и Арсенова са вечеряли в пещера край нос Калиакра, където обсъждали как да унищожават ракетите СС-23. "Труд" пък на цели две страници описва как Симеон е уловил в сом в шабленското езеро на бившата Живкова резиденция. Изобщо - картината е умилителна.
Ако в същото това времe - твърди днес "Монитор" в разследването на броя си - не сме изпуснали да кандидатстваме за европроекти за около 1 млрд. долара по програмите ИСПА и САПАРД, признава министърът на евроинтеграцията Меглена Кунева. Финансовият министър Велчев е принуден също да признае, че не е била подавана информация за проектите, но заявява, че ще компенсира това, отстранявайки дефектите в администрацията. Но парите вече са изпуснати, твърди "Монитор".
"Стандарт" определя България в момента на едно заспало царство в коментарната си колонка. И пита каква магия е необходима, за да разруши това заспало царство от приказките. Докато на властта, пише "Стандарт", хич не й дреме.
А в опит да даде отговор "Дневник" публикува на коментарната си страница откъси от класическото народопсихологично есе на д-р Найден Шейтанов "Духът на отрицание у българина" В него (припомням, че то е писано през 30-те години) четем следното: "Властта, особено административната, е най-висше понятие в психиката на селянина, че и на българина изобщо. Да се достигне тя се смята за най-висш идеал в живота. Затова и политическата психика на българина се разгръща само на избори, а през останалото време той гледа на всичко това като на лъжа. И отиде ли някой селянин на политическо събрание, той го прави с думите: "Отивам да чуя какво ще лъже един там". Затова - твърди д-р Найден Шейтанов - всичко в България си остава под знака на отрицанието."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!