Изобщо, климатът се обръща, отбелязва "24 часа" и се позовава на Световната метеорологична организация в Женева, откъдето обясняват, че последните две години са изтъкани от аномалии: жестоката суша в Азия е обхванала сега и Австралия, докато във Франция и Германия хората си мислят по-скоро за есен.
"Труд" пък в коментарната си колонка говори за жега, но, уви, по-скоро политическа. Вестникът обяснява на Симеон Сакскобургготски, че нещо прекалено нервно е взело да става по върховете на държавата. И как не, пише "Труд", щом дори спокойният, уж с аристократични маниери премиер, чиято дежурна фраза е "като му дойде времето", онзи ден взел, че прекъснал официална среща в Йордания. И то защо - бил забелязал присъствието на български журналисти. "Нахалните репортери" заедно с арабските си колеги просто били поканени на срещата. Е, обяснение има - жегата, уточнява "Труд". В Йордания било 37 градуса, но това е нищо в сравнение със София, тайнствено намеква изданието, където на премиерския трон направо се пече яйце.. А в остатъка на 800-дни, прогнозира "Труд", на Симеон просто ще му припари под петите. Като в заключение вестникът съветва премиера Сакскобургготски поне да не се кара с медиите, че рекат ли да охладят някого, го правят със студена вода.
А иначе, уточнява и "24 часа", кой знае какви тайни, достойни за ЦРУ или МОСАД на срещите нямало: Йордания искала да купи български вагони, обмисляли се и визови облекчения за бизнесмени от двете страни. А че на управлението му пари под краката, се убеждаваме от всички страници на днешната преса. Защото новините не са никак весели. Съдете сами.
Народът дължи 126 млн. лв. за парно, отбелязва във водещата си публикация "Монитор". От 11 септември "Топлофикация" щяла да заведе още дела срещу длъжниците си. Досега тя била спечелила 19 756 дела срещу граждани и скоро най-бедните щели да се изправят лице в лице със съдия-изпълнители и конфискации на имуществото си.
"Дума" пък прогнозира ново действие от скандалната сделка за "Булгартабак" - Дикме срещу Симеон. Няма да има сделка "Булгартабак" без ДПС, е обявил вчера аграрният министър. Офертите били непълни, смятат от движението на Ахмед Доган и настояват, че не могат да рискуват поминъка на избирателите си тютюнопроизводители.
Сделката за "Бургартабак" беше предрешена - за пореден път в интервю за "Труд" твърди финансистът от Лондон проф. Димитър Иванов, също така съветник на президента Първанов - и не крие скептицизма си около цялата ни приватизация. Не ми е ясно каква е цялата тази идея с подобряване на офертите, твърди той и пита: чрез кореспонденция ли ще приватизираме "Булгартабак" и ще решим съдбата на 300 000 българи? С всичко това излизането ни от тунела става все по-скъпо, твърди икономистът и поставя в интервюто си въпроса за отговорността на самия премиер и лидер на НДСВ, обещал букет от цветя на своите избиратели. Анализирайки куриозния феномен на последните парламентарни избори, лондонският икономист се сещал за интересен цитат от Тацит по повод на император Галба: "Всички биха си мислили, че той има капацитет да управлява, ако никога не беше станал император".
"24 часа" пък дълбае около корупцията в управлението и за пореден ден се спира на случая с царската депутатка Клара Петрова. Този път изданието разполага с второ свидетелство на пристанищен шеф - този път от изпълнителния директор на пристанище Лом Светослав Трендафилов, който твърди, че царската депутатка му поискала сумата от 2000 лв. за мероприятие на партията, за да остане той на мястото си.
"Дума" твърди, че през първата седмица на септември се задава вот на недоверие към правителството - този път от страна на Обединения блок на труда на проф. Кръстьо Петков, сиреч от представител на левицата. Вотът щял да бъде внесен заради системните нарушения на конституционните права на гражданите, здравеопазването и образованието.
"24 часа" и "Монитор" пък продължават да недоумяват относно външната ни политика, особено от гласуването ни с въздържане за изтеглянето на израелската армия от Западния бряг (в противоречие с всички страни от ЕС). И всичко това защо?, пита "24 часа", подчертавайки, че друго щеше да бъде, ако гласът ни беше решаващ в подкрепа на някаква американска позиция, доколкото чакаме за членство в НАТО. Но не е така, настоява изданието, като изтъква, че ние сме се въздържали, подобно на Соломоновите острови, Хондурас, Никарагуа и Румъния. След което "24 часа" пита читателите си дали предполагат откъде е взета фразата: "Страданията на братския палестински народ са и наши страдания." Не, това не е лозунг на революционен позив на командния състав на Ирак, уточнява изданието, а част от съобщение на българското Външно министерство в петък. Написано на официална бланка с герба на Република България, на което обаче нито един арабски посланик не е повярвал. Интересно защо, пита "24 часа".
А в "Дневник" можете да прочетете най-новия анализ за България на "Иконъмист интелиджънс юнит", в който се твърди, че политическият риск, който стои пред България, е в по-нататъшният разнобой в НДСВ. "24 часа" също прави сходни изчисления и позовавайки се на политолога Васил Пенев, прави сметки, че отцепниците в НДСВ през есента можело да стигнат до 1/5 (сиреч до 23 души).
А иначе всичко си е все същото. "Труд" за пореден ден отбелязва поредното отлагане на рязането на ракетите СС-23 и поредните рехави живи вериги на протестите. "Монитор" продължава да недоумява как така правителството успя да намери разследвана руска фирма, която да възстановява църквата на връх Шипка. Всички днешни издания отбелязват и скръбната 7-годишнина от неизяснената смърт на 14 войници край София, които изгоряха в камион и се превърнаха в символ на безхаберието на правителството на Виденов. Делото обаче е прекратено.
И на целия този доста мрачен фон, "24 часа" се опитва да разведри нещата със светска новина от първа страница - лидерът на БСП Сергей Станишев, след като стана рокер, е на път и да се задоми. За целта щял да иска ръката на приятелката си, журналистката Елена Йончева. В момента двамата се оттегляли за размисъл преди важната стъпка. Но интересното е, че България явно не им се струва подходящо място за размисъл, затова двамата - сигурно поради изброените дотук причини, избрали Хърватска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!