Толкова по пороите, сега за прогнозите. А те са за промени в кабинета през есента, обобщава ги "Труд". Вестникът първо дава думата на Евгений Бакърджиев, който прогнозира, че без промени в кабинета ще се повтори зимата на 1997-а, а после и на Кемал Еюп от ДПС , който като коалиционен партньор на властта не крие, че "може да има промени", но оценка на властта щяла да се дава тепърва. И последна прогноза в "Труд", този път от ВМРО: "Управлението е шуробаджанашко, изненади напролет". Да си направим тогава седем-осем правителства, предлага "Труд". И отбелязва, че при всички основателни упреци към властта, явно имаме достатъчно политически елит, който просто иска да се превърта.
А с какво се занимава в това време елитът на самия управленски елит (сиреч премиерът) съзираме от първа страница на "24 часа", която е под наслова "Кобурги - фоторепортери". На нея виждаме как Симеон Сакскобургготски се снима с местни граждани в Гота, а съпругата му Маргарита снима малка шаферка в немския град. "Нашият Кобург нагледа имоти", известява ни от цели две страници часовият вестник, публикувайки ликовете на безчет царски братовчеди, червени салони и вдигания на семейни флагове (вчера, както си спомняте, беше ред на семейните маршове). И едва в скромно каре се говори за височайшия разговор на четири очи с еврокомисаря Ферхойген. На нея Симеон, естествено, поискал предприсъединителната помощ да се увеличи. Но за това какво е казал Ферхойген не откриваме нито дума, освен че бил обещал все пак да има точна дата за членството ни в ЕС.
Също за сценарии, при това точни, говори от страниците на "Стандарт" военният министър Свинаров. Според него масовите протести срещу унищожаването на ракетите СС-23 били инспирирани. От кого и с каква цел обаче военният министър не уточнява. За сметка на това министърката на околната среда и водите Долорес Арсенова обещава пред "24 часа", че има ли риск, нямало да горят ракетите. Екоминистърката дори имала алтернатива. Но каква, тя отново не казва. В село Присово, Старозагорско, тя обаче обещала да заведе сина си на пробно изгаряне.
В отсъствието на други новини пресата гадае и дали властта ще си подели 15 млн. долара комисиона за сделката с "Булгартабак", четем в "Труд" и "Стандарт". Сумата е назовава от проф. Драгомир Драганов от Евролевицата. Според евролевия професор цената на тютюневия холдинг е била подозрително занижена.
След което, при изчерпване на сюжетите, днешната преса дори се заема със себе си. И в лицето на "24 часа" прави анализ - ясни ли са собствениците на самите вестници. Повод за всичко това са бурните дебати на сбирката на медийната коалиция в Боровец, където водещи журналисти определили качеството на печата като "изключително ниско". Пример за което били и публикациите в часовия вестник за убийството на абитуриентката в Сливен и очеркът за Маргарита Михнева и мъжа й. Доста уязвен, "24 часа" обобщава анализите така: "Лили Маринкова не одобри сагата "Михнева" и нарече Дачков фашист, а той обиди царя лошо". Както дори "лошият 24 часа" не би си позволил, допълва изданието.
Вестникът цитира и думите на Явор Дачков от залата, който описал днешната ситуация с думите: "Хората очакват от царя да е водач, а той дава интервюта, които би дал един дебил. Когато се дебатира за важни неща като тока, влизането ни в НАТО, човекът, от когото се очаква да посочи пътя, говори като идиот", е казал Дачков. Просто, твърди той, след като гледаме една телевизионна емисия, в която се редуват кални села, наводнения, убийство на свещеник и подпалени цигани, има нещо налудничаво премиерът да слуша опери на Вагнер в Байройт.
В репортаж в "Труд" от "Пирогов" научаваме, че обгорелият Зрънков е в доста тежко състояние, той бил в безсъзнание и все още имало опасност за живота му. Вчера пък други роми от клана Зрънкови, идващи от Кюстендил, пристигнали пред президентството, скрили се там от дъжда, а после си заминали.
"24 часа" отново се връща към зверското убийство на свещеника Стефан Камберов и в репортаж от Банско съобщава, че той може би е венчал предполагаемия си убиец, също свещеник, а може би е и кръстил трима от тези, които са го пребили. Но за да не бъде обвинен в очернителство, часовият вестник явно търси положителния материал за първа страница и го намира: "Алеко грейва върху сто лева". Което трябва да се разбира, доколкото виждаме лика на Щастливеца, че скоро в обръщение ще влезе нова столевова банкнота с лика на писателя. Разбира се, в ръцете на тези, които могат да си я позволят.
А от първа страница на "Труд" и "Монитор" ни гледа друг голям български творец - поетът Христо Фотев, който ни напусна вчера. Вестниците препечатват негови прочути стихове, припомняйки ни: "Колко си хубава! Господи, колко си хубава!" Един от най-големите ни поети обаче преживяваше в последните си години с 46 лв. пенсия, напомня "Труд". А "24 часа" цитира думите му: "Най-важното не е смъртта, може би ужасното е, че сме приживе в тъмната й пластика."