"Труд", който също е пратил човек на тютюневата нива, обаче отчита, че вицепремиерът Василев нагазил влагата точно за 1 минута, колкото за телевизионните камери и фотоапаратите и брал тютюн още минута в родното село на земеделския министър Дикме. Николай Василев, отбелязва изданието, явно е решил да изпере репутацията си, като вгорчи ръцете си с катрана. За целта той е разправил на тютюнджиите, че често помагал на баба си в Шуменско при прибирането на едролистния тютюн. А родопските производители, четем в репортажа на "Труд", обяснили на вицепремиера, че реколтата е добра, а освен това били засели и босилек, за да гони къртиците.
Това с къртиците е явно вълнуващото, като се имаше предвид, че през седмицата вътрешният министър Петканов гонеше "къртиците" от Министерския съвет, които изнасят стенограми. Ала ето че в тютюневата идилия се включва "Стандарт" (чиито чувства към вицепремиера са добре известни) . Как му хрумна на Николай Василев да се хвали пред селяните и репортерите, че бере "трета ръка тютюн", негодува "Стандарт" - трета ръка се прибира чак през октомври. След което в коментарната си колонка на първа страница "Стандарт" се спира на "поредните шашми на Василев". И пита друго: вярно ли е, че той щял да прави компютърна програма, за да оценява кандидатите за "Булгартабак", както се похвали в Бял извор? С какво право? И от кого се продава "Булгартабак"? От Агенцията за приватизация или лично от Николай Василев? А какво в това време ще прави консултантът по сделката "Кредитенщалт", на когото държавата плати 3 млн. долара? И не прозират ли зад това, подозира "Стандарт", стремежи на Василев да продаде компанията на отбора на "Тобако кепитъл", в който играе самият той?
От страниците на "Труд" Александър Томов от Евролевицата призовава Василев да се оттегли от сделката. А заключението на "Новинар" е, че скандалите около "Булгартабак" вече омръзнаха на всички.А за министрите остана съмнителната слава в компроматната война. Остава да видим, пише "Новинар", дали министрите няма да се възползват от аварийната ситуация и да отложат днес продажбата на "Булгартабак". Ще видим, спираме с тютюневата сага.
А междувременно годишнината на правителството повлича лавина от оценки в днешната преса. НДСВ е вече трета политическа сила, сюрпризира управляващите "Труд" (данните са на агенция "Медиана"). Ако изборите бяха днес, само 8,2% от избирателите биха подкрепили царското движение, 8,6% - СДС (без партньорите им от БЗНС), а около 13% са склонни да гласуват за БСП. 53% са силно разочарованите от управляващите, коментира социологът Кольо Колев. Рейтингът на Симеон Сакскобургготски се е свил до 41 %, където той съседства с Надежда Михайлова 40 % и с бившия президент Петър Стоянов, сочат проучванията. Това е оценката, настоява "Труд" в редакционен анализ и пояснява, че хората писаха на управляващите 3,5 (половинката е за насърчение), синдикатите - 2,75, а опозицията - слаб 2, като направо поиска няколко министерски оставки.
Само премиерът Симеон, твърди "Труд", още не се е отчел пред целокупния народ. Не обясни де е "качествената промяна на живота". Подмина несбъдналото се вричане за "незабавно и несимволично увеличение на пенсиите", с което накара половин България да гласува за него. И накрая, отбелязва "Труд", не продума редно ли е властта да е софра за министри, които като че ли са родени да творят управленски гафове.
"Стандарт" пък недоумява от съботното обръщение на премиера, в което народът се оказа черноглед. И пита най-различни личности как им се е видяла речта на Симеон. Думите на премиера звучат несериозно, казва Вили Казасян, гледал речта по телевизията. И казва, че недоумява: как хората бяха обективни, когато гласуваха за Симеон, а сега са необективни. Камен Воденичаров признава, че направо "останал втрещен", когато чул, че народът е черноглед. Нали именно Симеон трябва да ни насърчава как да върви страната към добро, нали всеки трябва да има право на мнение, пита той. Аз съм щастлив, не вервам, е оценката на актьора Иван Балсамаджиев.
А от страниците на "Дневник" политологът Огнян Минчев прави обзор на ситуацията в параметрите на "годината на несъстоялото се управление". Според него три основни неща са се случили от 17 юни 2001 г. насам. Симеон Сакскобуррготски е подхранил вярата в чудеса и е отстранил партията на действителните реформи - СДС. Второ, твърди Огнян Минчев, спряха реформите и държавата тръгна към разпад - с изключение на външната политика, плод на добрите лични усилия на Соломон Паси и Меглена Кунева. И трето, няма общ смисъл, притеснява се политологът Огнян Минчев. И пита - някой може ли да каже що за визита беше посещението на Симеон в Москва - без значими фигури в делегациите, без официални срещи и разговори. И защо след това ескалираха руските претенции към "Булгартабак", пита политологът - нали "Симеон бил роден дипломат и все повтаря, че цял живот е учил за това".
"Да ми прости господ - пише Огнян Минчев, - ама и дядо му беше роден дипломат, който пазеше виртуозен баланс между Русия и Австрия, та накрая ни избалансира Егейска Македония в Гърция, Вардарска - в Сърбия, Южна Добруджа ? в Румъния."
"Не бива - настоява Огнян Минчев - едно случайно управление да осуети избора на България тя да остане част от обединена Европа.
Това са глобалните политически теми в днешната преса, на чийто фон се откроява не една човешка трагедия. Като "Баща закла двете си деца и скочи от 7-ия етаж в Ямбол" (водеща публикация в "24 часа"). Или "Майка коли син в Свищов, той й отхапва ухо" (в същото издание). Или - можехме да ядем 5 тона негодно месо, по чудо хванато във фризерите на "Боила", отбелязва "Труд". А часовият вестник съветва всички, които не са го сторили, да се бръкнат със 170 лв. за топломери на радиаторите - студената зима идва, а може да го сторите само до два месеца.
И на този фон една-едничка новина сгрява сърцата ни: "Симеон даде 20 лв. на просяк", четем на първа страница на "Новинар". Това г-н Сакскобургготски сторил вчера, след като се черкувал в "Св. Александър Невски". Всички събратя на клетника го наобиколили, за да видят банкнотата и да проверят колко е голяма тя (а не дали е истинска). Но тя естествено не може да нахрани всички.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!