А и веднага пред "Труд" проф. Константин Шушулов, председател на Държавната комисия по енергийно регулиране, заявява: "Сегашните тарифи на тока и парното остават в сила. Или поне остават в сила, докато не се обнародва решението на съда в "Държавен вестник". А правителството вече се било подготвило да парира радостта на гражданите и в същия миг да оповести новите си ценови наредби. Така си живеем ние.
А в същото време, твърди "24 часа": "Те ни вдигнаха тока и си качиха заплатите". Кои "те", научаваме веднага, щом прочитаме материала от първа страница. Става дума за чиновниците в енергийното министерство и членовете на ядрената комисия, които рязко си увеличили заплатите две седмици, след като токът за населението поскъпна с 30%, а парното с 12%. Честито, отбелязва изданието. И сега чиновниците в енергетиката получавали около 80% от заплащането на оператор в централата в "Козлодуй", което е - подгответе се - между 2500-2700 лв. на месец. Скокът на заплатите в енергетиката станал с тайно решение на правителството от миналата седмица, за което само е споменал в парламента министър Милко Ковачев. Толкова по цените на тока и парното и нечии заплати.
А като говорим за Козлодуй - битката продължава, твърди "Монитор" във водещата си публикация. Седем депутати от Европарламента били готови да внесат питания в Европейската комисия относно съдбата на АЕЦ, заявява френският експерт проф. Андре Майо, председател на Световния съвет на ядрените работници. Проф. Майо твърди, че има съмнения в оценката на Козлодуй, правена от Еврокомисията през 1991 г. На тази база от Брюксел обвързаха приемането ни в ЕС със затварянето на ядрената централа.
На пресконференция в София проф. Андре Майо не е скрива, че съдбата на АЕЦ-Козлодуй зависи от няколко въпроса. А те са: Кои експерти са правили експертизата навремето? Кой им е платил? И защо Европейската комисия се е обърнала към тях, а не примерно към експертите на Международната агенция за атомна енергия.
А какво междувременно става в страната: София е във фалит, убеден е "Дума". Дефицит от близо 75 млн. лв. има в бюджета. Кметът Софиянски е обвинил вчера финансовото министерство в отчета си пред градския парламент в умишлени действия по изземане на парите на София. Според столичния кмет ситуацията е тежката: София е мръсен град, с нередовен, но скъп градски транспорт. Пред "24 часа" столичният кмет пък се кълне, че догодина нямало да има "нито един помияр на улицата". Но това - догодина.
Междувременно, чуди се "Труд", при цялата немотия в страната, където цените на недвижимостта падат, в София и Софийско те нарастват. Явно шопът е дилър, е заключението на "Труд" - напук на спада на долара и слабото търсене. А и не само дилър, принудено е да признае изданието.
И в темата на броя си "Труд" се опитва да реши загадката: как така доматите се плащат на производителя по 5-10 ст. на килограм, влизат на зеленчуковите тържища по 30-40 ст., а стигат на пазарите по градовете по 1,20 лв. килото? Отговорът оставям на вас. А ако ви интересуват подробности, четете в "Труд" сагата на производителите от Пловдивско, Петрич и Сандански, с които търговците просто са гаврели, изкупувайки доматите им след молби по 5 ст. килограма. Принципът е ясен - докато държавата нехае, прекупвачите скубят.
И още една сага продължава в пресата - сагата Зрънкови. Линчуват четирима Зрънкови във Видин, съобщава "Стандарт". Нов масов нощен побой в ромската махала е завършил с много ранени. Какво се случва?, пита отново "Труд". И доста ядосано отправя въпроси към министър Петканов: нали ромската сага щеше да се реши за 4-5 дни?
Е, реши се, пише "Труд". Пак линчуваха 4-5- души, докато полицията във Видин разпускала. А станала ясно и че шефът на видинската полиция подп. Стоянов си бил взел почивка. Защо да не си почива, иронизира "Труд" и пита г-н подполковника - да не би да е въвел ред във Видин и доста да се е поуморил, че затова?
А кабинетът не почива, да не си мислите, че ще почива - щял да се събира неформално през уикенда. И то познайте къде - у министъра на културата Абрашев. Истина ли е или не е, гадае "24 часа" . И тутакси разпитва по въпроса г-жа Люлина Абрашева, която уточнила, че Абрашев се бил пошегувал.
Според "Стандарт" Абрашев бил уволнил любимия си заместник - Румен Димитров, който забърка кашите с театрите. Професорът дори се заканил да нощува пред кабинета на Симеон Сакскобургготски, за да го убеди, че актьорът не е подходящ за горещия стол, твърди "Стандарт". Ала кой знае - току-виж г-н Абрашев пак се пошегувал.
САЩ обаче протестират срещу неяснотите с лекарствените патенти у нас, отбелязва на първа страница "Дневник". И тук комай шеги няма. Министерството на здравеопазването спешно се събирало да преразглежда наредбата за интелектуалните патенти на лекарствата, още повече че не покриваме и изискванията на ЕС.
А на въпрос на "24 часа" какво все пак свърши кабинета, министри отговарят напоително и разнообразно: "С много неща." Най-оригинална е екоминистърката Арсенова, която смята, че ведомството й е доставило вода и е чистило.
На съседната страница в "24 часа" , в стил полудомашна равносметка княгиня Мария-Луиза обидено отговаря: "Брат ми да не е пенкилер". И пита нападателно: кой работи, кой си пие кафенцето? След което стига до заключението: ей, завистливо племе сме ние българите. И аз съм българка, бърза да добави Мария-Луиза. Имаме и добри черти, успокоява ни тя. Но това било най-страшното: стани ти, да седна аз. Виновни за всичко били, смята Мария-Луиза - едни недобронамерени хора, които само потривали ръце и пишели дълги-предълги и много гнусни статии против Симеон с надеждата да се провали. Хората просто очаквали и искали да бъдат наградени за търпението си, смята тя.
"Стандарт" обаче в обзорна страница дава думата на самия Симеон Сакскобургготски, но индиректно - от старите му обръщения и обещания преди година. Градове и села тънат в мизерия, каза той преди година, отбелязва "Стандарт". Потресен съм от мизерията, твърди Симеон онзи ден. Но има една година между констатциите, пише изданието. И пита - как така, с лека ръка, може премиерът на една страна да каже: 12 месеца бяха прахосани. И припомня обръщението от 6 април - бърза и качествена промяна на стандарта у нас. Нова схема и възмездяване за постигнатото. Някой нещо да е постигнал или получил? - пита "Стандарт"
"Монитор" частично дава отговор -? полицейски кучета например били наградени с цели чували кокали, понеже спипали на тъмно автокрадец в Шумен. Представяте ли си ги как ликуват?!
"На паранормални ни направиха", цитира писателят Георги Господинов възглед на възрастна жена в обичайната си колонка в "Дневник". Сигурно е искала да каже "на ненормални", отбелязва Господинов, но смята, че "паранормални" може би е най-точната дума за всичко това, което се случва с нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!