За още едно обвинение срещу министър пише на първа страница "Демокрация": "Поискаха оставката на транспортния министър". Пламен Петров притежава 72% от акциите на "Кейбъл България", фирмата оборудвала с оптичен кабел трасето Самоков-Боровец, без транспортният министър да обяви конкурс за обществена поръчка. В интервю за медиите представители на фирмата открито заявявали, че проявяват интерес към закупуването на телеком у нас. В България обаче има само един - БТК, на който транспортният министър е принципал.
"Не виждам, защо трябва да правя промени в правителството", цитира "24 часа" думите на Симеон Сакскобурготски на заминаване към Севиля, Испания, където се провежда срещата на върха. След една година управление премиерът не вижда основание за отстраняването на министри. "Защо не освободи най-после просветата от министър Владимир Атанасов? - пита "Демокрация" в коментара си днес. - От него пропищяха всички семейства, в които има ученици, и стана за резил със серия гафове: с матурите, с изпитите за езиковите гимназии... "Не е на дневен ред раздялата с министър Абрашев", така обяснил Симеон искането на оставката на министъра на културата, независимо от скандалите около Киноцентъра и Народния театър, бездействието за Младежкия театър, подписката на интелектуалците.
Каквито министрите, такъв и председателят им, завършва коментара си "Демокрация". "Може да се окаже, че точно те ще сложат шапката в комина на баш-майстора си, както това стана в едноименния филм".
Пак като в български филм се е разиграло гласуването на закони вчера в парламента "между два гола", пише "Демокрация" и разказва за това как само 34 депутати от 240 са участвали в заседанието на парламента и дебата за правата на хомосексуалистите, последният от шестте проекта за промяна на Наказателния кодекс. Вълненията около евентуалната печалба и гъделът за по-добро прогнозиране и познаване на футбола заменили вчера основната цел на депутатския мандат - изработването и обсъждането на закони, важни за европейското бъдеще на страната ни. "Не мога сега! Нека свърши мачът" - така отпращали депутатите вчера питащите журналисти. Събрани повечето в кулоарите и в бюфета на Народното събрание, депутатите се вълнували от крайния резултат на мача Бразилия-Англия. Виковете им се чували дори в пленарната зала, оплакали се малцинството дисциплинирани избраници, предпочели законодателството пред футбола. "Защото истинските мъже гледат мач, а не се занимават със спорове за хомосексуалисти", цитира думите на депутата Вълчев вестник "Демокрация".
"Труд" пък е на мнение, че вчера парламентът си е свършил успешно работата, като пише в темата на днешния си брой, че и шестте проекта за промени в Наказателния кодекс (НК) са били приети. Вестникът добавя, че най-разгорещени са били споровете около равенството между хетеро- и хомосексуалистите в НК.
"Стига сме гонили по-различните", призовава от страниците на вестник "Труд" Генко Генков, шефът на клуб "Джемини". "Ако клекнем пред чужденците, скоро ще ни накарат да променим семейния кодекс и да узаконим еднополовите бракове", цитира от своя страна "Монитор" мнението на Светослав Лучников. Според Татяна Дончева от левицата не е вярно твърдението, че има дискриминация по отношение на хомосексуалистите. Тя смята, че трябва да има свобода, но в определени от обществото рамки. "Има негативни нагласи в обществото към откритите хомосексуални действия", е мнението на Дончева и според вестник "Труд". "В България хомосексуализмът отдавна не е престъпление" - е мнението на Лучников според "Демокрация".
А според милионера Стив Форбс "България е скрит брилянт", четем от първата страница на "24 часа". "Намалете данъците, реформирайте съдебната система, опростете регистрацията на фирми и скоро ще станете една от най-силните икономики в Европа", е мнението на Форбс, цитирано в "Труд". 55-годишният Форбс е един от най-влиятелните хора в Америка и света, притежава едноименното списание "Форбс", 470 милиона долара и собствен малък остров. "МВФ е вреден за вашето здраве - добавя още американският милионер. - На срещата с премиера пак бях изкушен да критикувам МВФ. Правя това винаги, когато имам възможност, фондът е нещо, което спъва икономиката", казва милионерът. Интервюто с него в "24 часа" завършва: "Това върви от дядо ми, който основа "Форбс", идвайки в САЩ от Шотландия. Когато го попитали той отговорил, че повече пари се правят като даваш съвети, отколкото като ги следваш."