И това май не е единственият ни резил, защото и "Труд", и "24 часа" ни предупреждават, че готвим с олио менте и на всичко отгоре го купуваме с по-малък грамаж. И понеже проблемът с блажното е основен за българина, Федерацията на потребителите обявява истинска война на нередовните фирми.
Освен това "24 часа" е силно обезпокоен дали не тровят и децата ни с нитрати. От 2 до 10 пъти били по-високи стойностите на нитратите при морковите, от 2 до 5 пъти - при чушките, твърди шефката на лабораторията на пазара "Ситняково" и напомня, че прекомерните количества нитрати предизвикват рак. Те са особено опасни за малките деца и бременните.
"Демокрация" пък настоява да спасяваме здравната каса по единствения възможен начин - чрез актуализация на бюджета й, защото липсващите 100 млн. лв. просто можели да я фалират от 1 август. В това време, негодува "Демокрация", царски лобита се борят кой да оглави касата и за пореден път отлагат конкурса за неин шеф до 11 септември. Датата е паметна за света, отбелязва "Демокрация". Но се пита дали ще е паметна със същото и за здравната каса.
Същевременно полицията и съдът изглежда са на път да постигнат 6-месечно примирие, твърди "Новинар". Предложението изненадващо е дошло от страна на шефката на съда Нели Куцкова в присъствието на главния секретар на МВР Бойко Борисов. Куцкова се е съгласила да подписва дори разрешителни за подслушване на магистрати, ако има достатъчно аргументи за това. А поводът за срещата бил относно казуса със скандалния кмет на с. Галиче Ценко Чоков, арестуван 7 пъти за побои и насилие и пускан всеки път под гаранция.
Впрочем физиономията на кмета на с. Галиче, облечен в анцуг и носещ характерните за групировките златни ланци, шества из цялата преса. Пред "24 часа" той е заявил, че ще полудее от обвиненията, а "Труд" тръгва да измерва народната любов на съселяните към кмета-побойник, известен с драстичните си методи. Жени му целували ръка, а мъжете се възторгвали, че щом Ценко се върнал, бандитите също щели да заобикалят село Галиче. Толкова по този казус, станал архитипичен за народната душа.
Част от обяснението за всичко това може да се търси и в мащабно социологическо проучване, проведено в 8 европейски страни, сред които и България. 60% от българите са по-бедни от преди година, сочат данните. 80% от българите определено не са удовлетворени от положението си, а 35% смятат, че от догодина то ще се влоши. По-малко от 20% от анкетираните смятат, че страната е на прав път.
"Демокрация", която публикува резултатите от проучването, не пропуска да отбележи и данните на доверие във властта. Половината от хората имат доверие в президента Първанов, но само 30% вярват на правителството, а под 20% - в парламента.
Причините, както се казва, тепърва ще се изясняват. Но "24 часа" тутакси улавя една от тях - екоминистърката Арсенова вече цяла седмица отсъства от страната и е в командировка, но не другаде, а в луксозен курорт на о-в Бали. "24 часа" е поискал от министерството на екологията да види командировъчното й, но е получил отказ. Предварителната информация на изданието е, че само нощувките й са в размер на 200 долара. През тази година министър Долорес Арсенова е била 20 дни в чужбина, отбелязва "24 часа". И изказва пожеланието все пак да знаем за какво пътуват министрите.
На този фон пресата естествено не изпуска от поглед и посещението на Симеон Сакскобургготски в Москва. За "Монитор" най-важната среща на Симеон била тази с руския патриарх, който, забележете, го призовал да спре разкола в Българската православна църква. Както и да върне имуществото й. Не сме говорили за НАТО - така "Монитор" резюмира думите на премиера за срещата му с Владимир Путин. Не става ясно обаче за какво точно са говорили двамата, освен че, по думите на Симеон, посещението било "много положително". Още повече че на репортерски въпрос за проблемите с "Булгартабак" г-н Сакскобургготски е отговорил, че "това са неща, които датират още от времето на Втората световна война". Обяснение на енигматичната фраза, разбира се, липсва.
"Труд" явно не е склонен да се връща толкова назад в историята и задава на българския премиер въпрос за отношенията между Русия и НАТО. На което Симеон Сакскобургготски тутакси отговаря, че било "старомодно" пактът да се определя като сила, враждебна на Русия. Единственият въпрос, на който българският премиер е отговорил охотно, засяга Световното по футбол, за което Симеон се е изразил с думите: "Ооо, Световното е голяма политика". И тъй като не всичко е външна политика, "Труд" отново разпитва министъра на енергетиката Милко Ковачев, който обобщава новината: "Токът трябва да скочи с 45%".
"Какво да се прави - живеем във варварско време", споделя пред "Новинар" големият полски режисьор Йежи Кавалерович, чийто последен филм "Quo vadis" снощи можаха да видят киномани в НДК. Екранизацията по прочутия роман на Хенрих Сенкевич е суперпродукция с бюджет 18 млн. долара, чийто зрителски успех в Полша е изпреварил "Хари Потър". Филмът, споделя Кавалерович, е бил гледан и одобрен от папата, който е заявил след прожекцията, че творбата показва как християнството е хуманизирало света на варварите. А ние, настоява Кавалерович, наистина живеем във варварско време. Оттук идват и всички тези убийства, войни и тероризъм, които се основават на човешка ненавист. Затова и призивът на големия полски режисьор е, че е дошло време нещо да се направи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!