Разбира се, не липсват и други. "Монитор" като второстепенна новина отбелязва края на посещението и подчертава, че площадът в Пловдив е останал пуст. Изданието твърди, че хората в Пловдив роптаели, че са под окупация, а търговци плъзнали сред богомолците, продавайки българския флаг по 2 лв., а знамето на Светия престол за 3 лв.
"24 часа" обаче настоява, че 10 000 души са се молили с папата в Пловдив, като Светият отец, въпреки здравословното си състояние е стоял 30 минути прав по време на месата. "Той ни даде урок по мъжество", заявява външният министър Соломон Паси пред "24 часа" и определя словото на Йоан Павел Втори като "емоционално и разтърсващо", като не скрива колко е поразен от примера как силата на духа е способна да надвие тялото.
В тази връзка "Новинар" се пита дали България няма да е последната визита на папата - поводът за питането е намек на гласа на Ватикана Наваро Валс, че могат да бъдат отложени тазгодишните посещения в Гватемала и Мексико, което тутакси след това обаче е било опровергано от него самия.
Но да се върнем към оценките от папското посещение у нас. "Труд" се опитва да систематизира посланията на Светия престол към България и ги обобщава по следния начин.
Първо, разчистване на миналото - "Никога не съм вярвал в т. нар. българска следа и в участие в опита за покушение срещу живота ми - (думи, произнесени от Йоан Павел Втори навръх 24 май).
Второ - свидетелство за делото на Солунските братя: "От тяхното наследство могат да се поучат всички, които в политическата сфера са се ангажирали в процеса на европейското обединение. В търсене на своята идентичност континентът трябва да се завърне към своите християнски корени".
Трето - протягане на ръка към българското православие: "Какво щеше да бъде България без Рилския манастир, успял да съхрани лампата на вярата дори в най-страшните моменти на националната ви история".
И накрая - апостолическото послание към към България - "Пътят, водещ към истинския напредък на един народ, заяви папата при пристигането си в София, не може да бъде само икономически и политически, но предполага също така и духовно измерение".
Затова и "Демокрация" в днешния си редакционен коментар говори за "помирението" - основното послание на папската визита, стопило хилядолетните ледове между православието и католицизма. Всички агенции, настоява "Демокрация", отбелязаха присъствието на православни и ислямски духовници на месата в космополитния Пловдив. Четири дни страната ни бе изстреляна в орбитата на историческата уникалност на събитията. И доживяхме - Светият отец изтри петното на атентата от образа на България. И пожела Св. Св. Кирил и Методий да са общите ориентири за интеграцията на християнската идентичност на Европа, за да може да диша тя с двата си бели дроба - Изтока и Запада.
В анализ в "24 часа" доц. Георги Каприев също набляга на външнополитическата перспектива на папските послания и подчертава, че папските слова за приема ни в Евросъюза не са били отправени в празното пространство. Защото Йоан Павел ги отправи в съседство с църквата "Св. София" и ни върна към събора в Сердика (днешна София) от 343 г., когато църквата взема решения, съществени за просперитета на тогава изоставащия Запад. Именно в този контекст, пише доц. Георги Каприев, папата настоя за условността на политическата и икономическата доминация.
А в текст, писан на коляно за "Труд" Любомир Левчев ни призовава да осмислим духовното послание, отправено ни от този възрастен и физически грохнал човек, който обаче разкри своя строен и светъл дух. И който лично него връщал към разказ на Маркес, озаглавен "Един много стар сеньор с грамадни криле". Дали всъщност папата ремонтира не имиджа ни, а нашия общ път към бъдещето, ако имаме такъв, пита се Любомир Левчев.
И докато размишлявате над това - водещата новина на днешния "24 часа": мъж с нож и пистолет е бил хванат вчера в близост до папата. Става дума за пенсионер от Сливен, който се е опитал да мине загражденията в Пловдив, но е бил хванат от хората на НСО. След което "24 часа" само се пита какво би станало, ако... А "Труд" от първа страница подчертава, че тримата генерали осигурявали охраната на Св. Отец у нас - Васил Василев, Бойко Борисов и Димитър Владимиров са получили медали с неговия лик на специална аудиенция в пловдивския храм "Св. Лудвиг".
А иначе у нас мафия няма - успокоява ни "Труд". Изявлението е на вътрешния министър Георги Петканов. Просто 1720 апаши си върлували по родните ни градове и села, но 103 банди вече били разбити. "Монитор" съобщава пък за разбиването на ученическа наркомрежа в Русе. И същото време се пита има ли корупция в горните етажи на властта.
Недоволството на "Монитор" е провокирано от нежеланието на вицепремиера Николай Василев да преразгледа приватизационната сделка за "Дамяница". А сега поглед към асамблеята на НАТО в София, където председателят на американския комитет по разширяването на пакта Брус Джаксън ни съветва да не се самоуспокояваме, четем в "Демокрация". Иначе решението щяло да се вземе ден преди разширяването, а само България и Румъния имали военна стойност за пакта.
Според "Труд" ни виждат в южния фланг на НАТО, ние пък в същото време искаме балкански приоритет. В тази връзка и в съседната колонка "Труд" недоумява защо премиерът Сакскобургогтски е отказал домакинство на среща за преговори относно Близкия Изток. Това е и водеща публикация за "Новинар". Изданието се позовава на депутата от израелския Кнесет Йосиф Парицки, който се е натъкнал на категоричен отказ от страна на българския премиер относно идеята за мирна конференция, която да се проведе в нашата страна. Симеон Сакскобургготски бил заявил, че не вижда с какво България може да помогне в разрешаването на конфликта.
"Новинар" обаче припомня, че идеята да бъдем домакини на такава конференция бе лансирана неотдавна от нашето Външно министерство. И коментира конфузната ситуация така: като сме казали А, както ни учеха Солунските братя, явно трябва да можем да кажем и Б. Иначе как да убедим някого по света, че България държи на думата си, колкото и да е трудна задачата.
И това не са единствените ни кахъри. Учители опъват палатки в знак на протест срещу съкращенията, четем в "24 часа". Инфлацията в момента е 7,2% и е нараснала два пъти твърди "Демокрация", позовавайки се на вицепремиера Василев. А "Труд" отбелязва, че 69 млн лв. не ни достигат, за да се покрият разходите по безплатните лекарства. За нови гладуващи в порт Бургас ни уведомява "Дума".
На този фон нещо оптимистично е узнал само "Стандарт": премахват данъка над домашното вино. И ако сега беше разрешено да се правят само около 400 литра за домашна употреба, догодина ограниченията отпадали. Но трябва да се въведе ред, категоричен е "24 часа". Защото оказва се, че всички отколешни сгради по Витоша, но не и новонакацалите вили, били без документи. В това число и легендарната хижа Алеко, край която вчера е била открита алпийска стена. Кое ли тогава наистина е законно в България?
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!